Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Surlu aileler: Vahşeti unutmadan 'HAYIR'

 

Surlu aileler: Vahşeti unutmadan 'HAYIR'

 

Aylarca çocuklarının cenazelerini alabilmek için açlık grevine giren, gece gündüz nöbet tutan Surlu aileler, yaşatılan vahşeti hiçbir zaman unutmayacaklarını söyleyerek, referandumda hayır diyeceklerini belirtti.

 

24 Mart 2017 Cuma 09:28

AMED - HÜLYA EMEÇ

 

Dün gibi acıları tazeliği koruyan, her biri oğlunu, kızını gencecik yaşta toprağa veren Surlu aileler, her Perşembe günü Yeniköy Mezarlığı’nda toplanıyor, acılarını birbirine anlatarak hafifliyor. Çocuklarının mezarına dokunarak hasret gideren aileler, devletin yaşattığı acıyı hiçbir zaman unutmayacaklarını söyleyerek, referandumda “Hayır” diyeceklerini dile getirdi.

‘HAYIR DEMEK İÇİN ÇOK GEREKÇEMİZ VAR’

Sur’da yaşamını yitiren Mahsum Polat’ın (21) babası Yusuf Polat, vicdan sahibi herkesin referandumda “Hayır” demesi gerektiğini söyleyerek, bunun için çok nedenleri olduğunu vurguladı. Tek adam diktatörlüğüne “Hayır” diyeceklerini söyleyen Polat, “Evet dersek Türkiye’yi tek adama teslim etmiş oluruz. Bunun için ‘Hayır’ diyoruz. ‘Hayır’ demek için bunlardan daha büyük gerekçemiz var. Bizler Sur mağdurlarıyız. Çocuğumu kaybettim. Bu acıyı, bu mağduriyeti yaşayan biri olarak kesinlikle ‘Evet’ demeyeceğiz. Herkesin bu vahşeti görmesi ve buna göre referandumda oy kullanması gerekiyor” dedi.

‘BUNCA ACI ÜZERİNE EVET DER MİYİZ?’

Sur’da 16 yaşında öldürülen Turgay Girçek’in babası Murat Girçek ise Sur’da 4 ay süren çatışmalarda çocuğunu kaybettiğini anlattı. Girçek, “Bu ülkenin vatandaşı olmamıza rağmen çocuklarımızı katlettiler, evlerimizi yıktılar, bizi perişan ettiler. Bu kadar acı üzerine biz hükümete ‘Evet’ der miyiz? Tabii ki de ‘Hayır’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘BU SAATTEN SONRA VERECEK OYUMUZ YOK!’

Neye mal olursa olsun referandumda “Hayır” diyeceklerinin altını çizen Girçek, “Yarın ‘Evet’ çıkarsa bu devlet bizi de katleder. Kalan çocuklarımızı da katledecektir. Bu hükümetten beklentimiz kalmamıştır. Bu yüzden ‘Hayır’ diyeceğiz. Hükümet Güneydoğu’da Kürtlerden ‘Evet’ beklemesin. Çıkıp televizyonlarda diyor ki ‘HDP’ye oy verenlerden oy bekliyoruz.’ Bizi ahmak mı sanıyorlar? Biz bu hükümeti Sur’da iyi tanıdık. Bu saatten sonra hükümete verecek oyumuz yoktur” diye belirtti.

‘BU İKTİDAR KAYBEDECEKTİR’

Tek adam ve tek sistem istemediklerine vurgu yapan Girçek, “Hükümet başkanlık sistemini getirdiğinde meclisi kapatır. Bizleri katleder. Başkanlık sistemiyle bunların gelişebileceğini düşüyoruz. Başkanlık sistemiyle Türkiye, Yemen, Tunus, Mısır ve Suriye gibi olacaktır. Bu ülkeler parçalanıp bölündüler. Savaş içinde insanlar katledildi. Bu yüzden kimse bizden çocuklarımızı katledenlere ‘Evet’ oyu vermemizi beklemesin. Çocuklarımızı katlet, şehirlerimizi yerle bir et, mezarlarımızı bombala sonra oy iste. Bizler hayır, hayır diyoruz. Bu iktidar kaybedecektir. Bu halk iktidara tepkilidir. Bu coğrafyadan yüzden 35 bile alamayacaktır” dedi.

‘EVET DİYEN HALKINA İHANET ETMİŞ OLACAKTIR’

Şervan Bakır’ın anneannesi Saadet Çamcı da, “Tayip Erdoğan sen bizim için ne yaptın da gelip bizden oy istiyor” diyerek, iktidarın kendilerinden oy istemesine tepki gösterdi. “Katledildik, öldürüldük, sürgün edildik, gençlerimizden uzak düştük. Ey devlet ne iyilik bize yaptın da bizden ‘Evet’ oyu istiyorsun” diye devam eden Çamcı, “Hayır, hayır” dedi. Gençlerin öldürüldüğünü ya da cezaevine atıldığını söyleyen Çamcı, “Milletvekillerimiz tutuklandı. İyi bir şeyler yapsaydın da bizler de sana ‘Evet’ deseydik. Bizler sizi kabul etmiyoruz. Tüm Kürt halkına sesleniyorum. Şeref ve namusu olanlar evlat acısı çekmeyen herkes bu diktatöre hayır hayır hayır desinler. Evet diyen herkes halkına ihanet etmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘KORKMA ZAMANI DEĞİL’

Referandumda “Hayır” diyeceklerini söyleyen Sur’da 25 yaşındayken öldürülen Xebat Erkaplan’ın ablası Evin Erkaplan da, “Yeter artık bu zulmü üzerimizden kaldırsınlar. Kürdüz diye ezilmekten yorulduk bıktık artık. Bizim canımız yandı, yine de barış diyoruz. Barış için hayır diyoruz. Yazık değil mi bu kadar genci katlettiler. Hepimiz Müslüman değil miyiz? Herkesin gözü açılsın. Herkes bu gidişata ‘Hayır’ desin” dedi.

Halkı yaşanan zulme karşı “Hayır” demeye çağıran Erkaplan, “Yaşadığımız acıları herkes görmüyor mu? Yeter, korkma zamanı değil. Zaman birleşme, birleşerek ‘Hayır’ deme zamanıdır” dedi.

‘5 AY BOYUNCA CENAZEMİZİ ALAMADIK’

Sur’da öldürülen 17 yaşındaki Ramazan Öğüt’ün annesi Elif Öğüt de çocuklarını öldüren zihniyete “Hayır” diyeceklerini vurguladı. Çocuğunun kanı üzerine “Evet” diyemeyeceğini söyleyen Öğüt, “5 ay boyunca Ramazan’ın taş toprak içinde kalan cenazesini bile alamadık. Sadece bunun için bile ‘Hayır’ diyorum. Bunun üzerine söylenecek bir şey kalmadı. Allah çocuklarımızın hakkını onlar üzerinde bırakmasın. Yaşadığımız acıyı yüreğimizde taşıdıkça hayır” diyeceğiz” dedi.

Hayır çıkarsa Erdoğan’ın kaybedeceğini söyleyen Öğüt, Kürt halkını Sur’da yaşatılan vahşeti unutmadan “Hayır” demeye çağırdı.

 

--------------------------------

Haberin tamamı: http://firatnews.com/kurdistan/surlu-aileler-vahseti-unutmadan-hayir