Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Türkiye'ye bir casusluk suçlaması da İsveç'ten: Devlet radyosu ses kaydı yayınladı

 

Türkiye'ye bir casusluk suçlaması daha: Devlet radyosu ses kaydı yayınladı

 

Almanya'daki Türkiye vatandaşlarına yönelik Türk istihbaratı tarafından casusluk faaliyetlerinin yürütüldüğü iddialarının ardından, benzer iddialar bu kez İsveç'te ortaya atıldı. İsveç Devlet Radyosu, ses kaydı yayınladı.

 
 
cumhuriyet.com.tr
29 Mart 2017 Çarşamba, 13:45
 

İsveç Devlet Radyosu tarafından yayınlanan ses kaydında, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken'e ve İsveç'te yaşadığı anlaşılan Murat adındaki bir şahsa ait olduğu öne sürülen telefon görüşmesi yer aldı.

Sputnik'in aktardığı haberde, Eken'in, Murat adındaki bir şahsa telefon ettiği ve FETÖ'ye mensup kişileri bildirmesi için baskı yaptığı öne sürüldü. Ses kaydında Eken, Başbakan Binali Yıldırım ile yakın ilişkisi olduğunu somut bilgiler vermesi halinde pişmanlık yasasından yaralanacağını ve konuyu şahsen Başbakan Yıldırım ile görüşeceğini söyledi.

'PİŞMANLIK YASASINDAN YARARLANIRSIN'

Telefonda geçen diyalogda, "Buradaki tüm faaliyetleri senden isterler", "Sen bu konuda devlete yardımcı olursan, onlar da sana yardımcı olurlar", "Eğer bu konuda somut bir bilgin varsa ve bunları söylersen, pişmanlık yasasından yararlanırsın. Direkt olarak Başbakan'a götürürüm bunu", "Yardım ederler ama bir daha hizmette bulunmamak adına" ifadelerinin yer aldığı duyuluyor.

EKER, İDDİALARI REDDETTİ

Radyonun konu hakkındaki sorularını yanıtlayan UETD Başkanı Eker, telefonda konuşan kişinin kendisi olmadığını iddia etti. Ancak İsveç Devlet Radyosu'na göre, telefon kayıtları söz konusu konuşmanın Eker'in telefon numarasından yapıldığını ortaya koyuyor.

'BİRDEN ÇOK CASUSLUK FAALİYETİ VAR'

İddialar arasında, Eken'in sürdürdüğü casusluk ve fişleme faaliyetlerinin tekil olmadığı, Türk devletine çalışan bazı kişilerin hükümete muhalif şahısları sistematik olarak Türk yetkililere bildirdiği de yer alıyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström konuya ilişkin dışişleri yetkililerinin Türkiye Büyükelçiliğine telefon ederek durumu görüştüklerini ancak büyükelçiyi makamına çağırması için bir neden bulunmadığını açıkladı.

İsveç Güvenlik Polisi Bölüm Şefi Lisa Simonsson ise, yapılanın yasalara aykırı olduğu ve İsveç'te başka bir ülkenin İsveç'te yaşayan vatandaşlar hakkında bilgi toplayamayacağını ifade etti.

GEÇEN YIL DA KRİZ YAŞANMIŞTI

Wallström, bir yıl önce de casusluk iddialarını Türk Büyükelçisiyle tartıştığını söyleyerek, "Eğer Türk Hükümeti İsveç'te casusluk faaliyetleri yürütmüşse bunun hukuki ve siyasi sonuçları olacaktır" şeklinde konuşmuştu.

-------------------------

Haberin tamamı: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/709237/Turkiye_ye_bir_casusluk_suclamasi_daha__Devlet_radyosu_ses_kaydi_yayinladi.html

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found