Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

‘Araç arızası değil sürücü hatası 2 kardeşi öldürdü'

 

‘Araç arızası değil sürücü hatası 2 kardeşi öldürdü'

 

Dihaber / 13:11 7 Mayıs 2017

 

ŞIRNAK - Silopi'de polisin zırhlı araçla gece yarısı bir evin duvarını yıkarak, uykudaki iki küçük kardeşin ölümüne neden olduğu sokağı iyi bilen 25 yıllık şoför, olayın araç arızasından değil sürücü hatasından kaynaklandığını kaydetti.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Nisan gecesi devriye gezen polislerin kullandığı Akrep tipi zırhlı aracın evlerinden içeri girmesi sonucu 7 yaşındaki Muhammet ve 6 yaşındaki Furkan Yıldırım kardeşlerin yaşamını yitirmesinin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen olayın nasıl geliştiği ve faillerin durumuna ilişkin herhangi bir yetkiliden açıklama gelmedi.

Şırnak Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamalarda sadece sürücü polisin "içkili olmadığı" ve olay hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiği kaydedildi. Olay yerine gelen polis ise, hayatını kaybeden kardeşlerin yakınlarına, olayın sebebini “Aracın freninin patlaması” olarak gösterdi.

Her iki kardeşin can verdiği ev, mahallenin 715'inci Sokağı'ndaki kavşağın köşesinde yer alıyor. Evin bulunduğu sokağın yaklaşık 35 metre ilerisinde, MHP ilçe binasının bulunduğu 720’nci Sokak ile 52’nci Cadde’nin kesiştiği Dörtyol bulunuyor. Yaklaşık 5 metre genişliği olan 715'inci Sokak’ın kavşağı ve aynı zamanda evin bulunduğu yer ise araçların manevra yapabileceği geniş ve düz bir alana sahip.

‘UYKULU OLSA BAŞKA YERE ÇARPARDI’

Olayın meydana geldiği bölgeyi çok iyi bilen ve yaklaşık 25 yıldır her türlü araç sürücülüğü yapan ancak güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir sürücü, kardeşlerin ölümüne neden olan olayın nasıl gerçekleşmiş olabileceğine dair şu bilgileri paylaştı: “Polis panzeri 52’nci Cadde'den saparak ya da 720’nci Sokak'tan direkt olarak buraya giriş yapabilir. 52’nci Cadde'den ilerleyen uykulu bir sürücünün 715’nci Sokak'a dönüş yapması çok zor. MHP ilçe binasının yer aldığı 720’nci Sokak'ta ilerleyen uykulu bir sürücü ise 715’nci Sokak'a giriş yaptıktan sonra eve ulaşması zor. Çünkü dümdüz bir yoldan bahsetmiyoruz. Eve varıncaya kadar muhakkak bir yere çarpmıştır.

AŞIRI HIZDAN KAYNAKLI OLABİLİR

Zırhlı aracın çarptığı odaya baktığımızda ise virajın tam dönüşündeki yerde bulunmuyor. Diğer evlerin bulunduğu noktanın bitişiğinde bulunuyor. Aracın freninin boşalması durumunda ise araç çok rahat bir şekilde manevra yapabilirdi. Yaptığı manevra yeterli olmasa bile çocukların bulunduğu odaya değil hemen bitişiğindeki odaya çarpardı. Direksiyondaki herhangi bir arızalanma durumunda da ani fren yapılır, bu kadar tahribata neden olacak bir durum gelişmezdi.

Çok hızlı bir şekilde sokağa girilmiş ve evin hemen yakınında böylesi bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu durumda yine sürücü hatasından kaynaklanır.

SÜRÜCÜ BAŞKA BİR İŞ İLE UĞRAŞMIŞ OLABİLİR

Sokağın girişi ile sokağın kavşağında yer alan eve olan mesafeye baktığımızda, sürücünün aracı sürerken başka bir şey ile (telefon, telsiz vb.) uğraştığı da başka bir ihtimal. Araçtan kaynaklanan bir sorun değil bu olay. Zayıf bir ihtimal de olsa sürücünün bilerek bu olayı yaptığını söyleyebiliriz.”

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found