Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Dünya Kobanê Serhildanı

 

Dünya Kobanê Serhildanı

DİHA / Güncellenme : 01.11.2014 15:05

1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla İstanbul, Kocaeli ve Yolava'da engellemelere rağmen alanlara çıkan binlerce insan eylemlere katılan değişik kesimlerin temsiliyetiyle adeta enternasyonalizm görüntüsü verdi. Eylemlerde Kobanê direnişinin ezilen halklar için önemine işaret edildi.

İSTANBUL

Aralarında HDP, DBP, TMMOB DİSK, KESK, SODAP, Partizan, TKP 1920, İHD gibi birçok siyasi parti, STK ve gençlik ile kadın örgütlerinin bulunduğu İstanbul Kobanê Dayanışması'nın çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla Taksim Tünel Meydanı'ndan Galatasaray Lisesi'ne yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş'te, "Dünya Kobanê için ayakta", "IŞİD'e desteğe son Kobanê'ye yardım koridoru açılsın" yazılı pankartlar taşındı. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri ile YPG ve YPJ bayraklarının da yoğunlukta olduğu yürütüşte, Kürtçe, Türkçe, İngilizce ve Arapça, "IŞİD ile işbirliğine son", "IŞİD katlediyor", "Yeryüzü aşkın yüzü olsun diye yaşasın Kobanê halk meclisi" yazılı dövizler açılarak, "PKK halktır halk burada", "Katil IŞİD işbirlikçi AKP", "Bijî berxwedana YPG" sloganları atıldı. "Kobanê'ye yardım koridoru acilen açılmalı", "IŞİD ile her türlü destek kesilmeli", "Rojava'nın statüsü tanınmalı", "Tezkere ve tampon bölge planları derhal çekilmeli" şeklindeki talepleri içeren yazılı dövizlerin de dikkat çektiği eyleme, basının ilgisi de oldukça yoğun oldu. Yapılan yürüyüşün ardından bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, "Çerxa Şoreşê" marşı okundu.

Tuncel: Dünya alan açıyor AKP yasadışı ilan ediyor!

Eylemde söz alan HDP İstanbul milletvekili Levent Tüzel, "Bütün dünya mazlum ve direnişçi Kobanê halkının yanında. Özgürlüğünü, kimliğini savunan Kobanê halkı bütün dünyanın sevgisini kazandı" dedi. Hükümet yetkililerinin yapılacak olan Kobanê eylemlerine ilişkin yaptığı açıklamaları hatırlatan Tüzel, "Bizleri sokakta istemeyen, Kobanê halkının direnişini kabul etmeyen yeryüzünde tek bir iktidar varsa o da AKP'dir. Türkiye Başbakanı'dır" dedi. Ardından konuşan HDP Milletvekili Sebahat Tuncel de, "Kobanê halkıyla dayanışmak, Kobanê'ye dayatılan kıskaca ve zulme karşı direnmektir" dedi. Hükümet yetkililerinin Kobanê eylemlerine ilişkin yapmış olduğu açıklamalara değinen Tuncel, "Dünyanın her yerinde eylemlere alan açılırken AKP, eylemeleri yasa dışı ilan ediyor. Sokağı tahrik eden açıklamalar yapıyor. AKP'nin bu tutumunu kınıyor, sokağa çıkan herkesi selamlıyorum" diye konuştu. İstanbul Kobanê Dayanışması adına açıklamayı yapan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de, "Kobanê direnişi, doğayı, emeği, kentleri ve tarihi yağmalayanların, tek tanrısı para olanların, güce tapanların, masa başında yaptıkları planların, tıpkı Vietnam'da, Filistin'de ve dünyanın başka birçok yerinde olduğu gibi gerçek hayatta insan iradesi karşısında nasıl bozulduğunu bir kez daha gösterdi" dedi. Eylem büyük bir coşku ve sloganlar eşliğinde son bulurken, çok sayıda çevik kuvvet ve sivil polislerinin İstiklal Caddesi üzerinde yoğun önlem alması ise dikkat çekti

 

YALOVA

Yalova'da ise DBP ilçe binası önünde bir araya gelen yurttaşların yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. DBP Yalova binası ve çevresi çevik kuvvet polisi tarafından abluka altına alınırken, ilçe binasının bulunduğu cadde araç trafiğine kapatılarak yurttaşların parti binasına ulaşımı engellendi. Duruma tepki gösteren DBP'liler parti binası önünde yaptıkları basın açıklaması ile yürüyüşün engellenmesini protesto etti. Basın açıklamasının ardından oturma eylemi yapıldı.


KOCAELİ

Kocaeli'nde bulunan emek ve meslek örgütleri Kocaeli Üniversitesi'ndeki akademisyenlerin çağrısıyla merkezde bulunan Cumhuriyet Parkı'nda bir araya geldi. "Bilim insanları susmuyor, Ortadoğu'da barışa ses veriyor" yazılı pankartın açıldığı basın açıklamasında, "Bijî berxwedana Kobanê", "Kobanê halkı yalnız değildir" sloganları atıldı. Kocaeli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç Dr. Yücel Demirer tarafından yapılan açıklamada, Kobanê'ye yönelik saldırıların tüm insanlığın ortak sorunu olduğuna vurgu yaparak, IŞİD saldırılarına karşı Kobanê ile dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

ÇANAKKALE


Çanakkale'deki emek ve demokrasi güçleri de Gestaş İskele Meydanı 'nda basın açıklaması yaparak, Kobanê direnişini selamladı. Basın açıklamasına katılmak için Çanakkale'nin Biga ve Eceabat ilçelerinden gelen yurttaşlar kent merkezi girişinde polis tarafından durdurularak GBT kontrolü yapılırken, basın açıklamasının ardından oturma eylemine geçen yurttaşlar ırkçı bir grubun saldırısına uğradı. Öte yandan basın açıklamasının yapıldığı meydana gitmek isteyen 5 kişi polisler tarafından gözaltına alındı.

BURSA

Bursa DBP il binası önünde bir araya gelen yurttaşlar ise, basın açıklaması yaparak Kobanê direnişini selamladı. "Biji bexwedana Kobanê" sloganlarının atıldığı açıklama basın açıklamasının ardından yapılan oturma eylemini ardından sona erdi.

 

Dünya Kobanê Günü etkinlikleri çerçevesinde Van ve Serhat Bölgesinin tamamında ayağa kalkan yüzbinlerce insan Kobanê serhildanına katıldı. Muşta ise kitleye polis saldırısıyla başlayan olaylar devam ediyor.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü Emek ve Meslek Örgütleri, Siyasi Partiler, STK'lar İnsan Hakları Kuruluşları ve Alevi Örgütlerinin desteği ile yapılan eylem ve etkinlikler Serhat bir çok bölgede yoğun katılımlarla gerçekleştirildi. Van'da yürüyüş için kitle Sebze Hali'nde bir araya geldi. Kentte bulunan siyasi ve sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla gruplar halinde bir arayla gelen kitle yürüyüşün başlayacağı alana Kobanê'ye destek ve "Her yer Kobanê her yer direniş" sloganlarıyla ulaştı. Van Demokrasi Platformu üyelerinin öncülüğünde Büyükşehir belediyesi önünden "Devlet savaşa biz barışa yürüyoruz" pankartı ile Sebze haline yürüyen kitle, Haci Bekir Caddesi'de boyunca "Kobanê düşmez devrim bitmez" sloganları attı. Yürüyüşün önü polis araçları ve çevik kuvvet tarafından kesildi. Yürümekte ısrar eden kitle sık sık polis engeline rağmen belideye garajına kadar geldi. Burada durdurulan kitlenin yürüyüş ısrarı sürerken, DBP'lilerle polisler arasında görüşme sürüyor.

TEKMAN

Erzurum'un Tekman ilçesinde ise açıklama ve yürüyüş düzenledi. Giriş ve çıkışları polis ile asker ablukasına alınan ilçede DBP ilçe binasında bir araya gelen ve aralarında DBP ve HDP yöneticilerinin de bulunduğu çok sayıda kişi ilçe merkezinde yürüyüş düzenledi. Kobanê direşine destek veren sloganların atıldığı yürüyüşte, Kobanê direnişinin zafer kazandığına dikkat çekildi.
 

VARTO

Muş'un Varto ilçesinde ise binlerce kişinin katıldığı yürüyüş düzenlenerek Kobanê'ye destek sloganları atıldı. DBP ilçe binasından Belediye İş Hanına kadar aynı zamanda AKP'yi eleştiren sloganlarla yapılan yürüyüşte, " İnsanlığı barışa kurtuluşa götürecek tek yol Kobanê ve Kürt halkının mücadelesidir" mesajı verildi.

MUŞ

Muş'ta Belediye binası önünde toplanan çok sayıda kişinin, Necmettin Dede Parkı'na kadar gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından polis kitleye saldırdı. Gaz bombası ve tazyikli su ile kitleye saldıran polise, halk taşlarla karşılık verdi. Kısa süre devam eden çatışmalar sokak aralarında yayılarak devam ediyor. Polis ana caddelerde çok sayıda kişiyi göz altına alırken, gazeteciler darp edildi.

MALAZGİRT

Muş'un Malazgirt ilçesinde DBP ilçe binasının önünde toplanan kitle ise Cumhuriyet Caddesi'ne kadar yürüdü. Cadde boyunca yapılan yürüyüş sonrası konuşan HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, dünyanın 5 kıtasında Kobanê için eylemliklerin yapıldığını hatırlatarak, bütün saldırılara rağmen Rojava Kürtlerinin kendi sistemlerini kurduğunu söyledi.

TATVAN

Bitlis'in Tatvan ilçesinde de yaklaşık 5 bin kişi Tatvan Yaşam AVM önüne, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve YPG lehine atılan sloganlarla yürüdü.

ANTEP

Antep'te ise BDP, HDP'nin yanı sıra STK, Emek ve Meslek örgütleri ile kimi siyasi partiler tarafından organize edilen etkinlik kapsamında Kırkayak Parkından Yeşilsu Parkına kadar yürüyüş düzenlendi. YPG, PKK ve Öcalan lehine sloganların atıldığı yürüyüşte, Kobanê'ye verilen desteğin yanı sıra, son dönemlerde artan iş cinayetleri ile Ermenek'teki maden kazası nedeniyle hükümete tepki gösterildi.