Pazartesi, May 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Hüseyin Aydın yoladaşı saygı ile anıyoruz

 

Hüseyin  Aydın yoladaşı saygı ile anıyoruz

 

Dersimzaza.com

20 Mart 2018

 

Hüseyin Aydın, 1955 yılında, Dersim’in Hozat ilçesinin Teştek Köyü’nde dünyaya geldi.

70’li yılların ortasından itibaren devrimci mücadele içerisinde yer aldı. Kurtuluş grubu içinde faaliyet yürüttü. İstanbul'da özellikle Kadıköy-Göztepe’de anti-faşist mücadelenin ön saflarında yer aldı. Bu süreç içinde yakalandı ve bir süre cezaevinde yattı.

Ulusal sorun ve örgüt anlayışı nedeniyle 1978 yılında Kurtuluş'tan ayrıldı. Tekoşin’in kuruluşunda ve daha sonra Merkez Komitesi’nde görev aldı.

12 Eylül darbesinden hemen sonra bir ihbar sonucu İstanbul’da yakalandı. Üç ay boyunca, Siyasi Şube ve Samandıra Askeri kışlasında ağır işkenceli sorgulamalardan geçti. Fakat işkenceciler onun agzından tek bir kelime bile bilgi alamadılar. Askeri mahkeme tarafından bir arkadaşı ile birlikte idam cezasına çarptırıldı.

Sağmalcılar Askeri Cezaevinde hastalandı. Ancak, 7 ay boyunca tedavi görmesi engellendi. Kaldığı cezaevi'ndeki devrimci tutsakların eylemi sonucunda hastahaneye kaldırıldı. Ancak, artık çok geçti. Hüseyin yoldaş öleceği kesinleşince serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan üç ay sonra, 1985 yılının 21 Mart’ında hayata gözlerini yumdu.

Diğer komünistler gibi, o da; sömürünün, insanın insana kulluğunun, yoksulluğun ve zulmün dünya üzerinden kaldırılabileceğine, insanların ve ulusların eşit ve özgür koşullarda, barış içinde yaşadıkları bir dünyanın kurulabileceğine inanıyordu.

Öldükten sonra vasiyeti gereği Dersim'in Teştek köyüne gömüldü.


Yaşamı ve mücadelesi bize örnektir. Taşıyıp bize devrettiği bayrak yere düşmeyecektir. Yitirişimizin 31. yılında onun ve yitirdiğimiz diğer devrimcilerin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found