Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İran rejimi Saman Nesim ve Efşarî kardeşleri idam etti

İran rejimi Saman Nesim ve Efşarî kardeşleri idam etti

ANF-Urmiye / 20.02.2015

Doğu Kürdistan’ın Urmiye kentindeki cezaevinde tutulan siyasi tutsaklardan Saman Nesim, Ali Efşarî ve Habîbullah Efşarî kardeşler İran İslam Cumhuriyeti tarafından idam edildi. İnsan hakları örgütlerinin ve duyarlı çevrelerin tüm çağrılarına rağmen Kürt siyasi tutsağın idam edildiği avukatı tarafından doğrulandı. Diğer 3 tutsak içinse endişeli bekleyiş sürüyor.

Urmiye Cezaevi’nde siyasi davalardan dolayı ceza almış 6 Kürt tutsağın tecride götürülmesi ardından aileleri ve insan hakları örgütlerinin endişeleri haklı çıktı. Saman Nesim’in avukatı bir süredir devam eden idam söylentilerini bugün doğruladı. Avukat, rejim güçlerinin kendilerine gelip Saman Nesim’in şahsi eşyalarını götürmelerini, cenazenin ise sonra verileceğini bildirdiğini aktardı. İran’da bugün resmi tatil olduğu için resmi işlemler yapılamıyor.

Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi olmak ve rejime karşı fiiller içerisinde bulunmak iddiası ile 17 yaşındayken tutuklanan Saman Nesim ağır işkenceler altında alınan ifadesini mahkemede kabul etmemesine rağmen idam edildi. 3 yıldan bu yana cezaevinde tutulan Doğu Kürdistanlı ve İranlı insan hakları savunucuları diğer tutsaklar için de acil eylem çağrısı yapıyor.

EFŞARÎ KARDEŞLER DE İDAM EDİLDİ

Ayrıca Ali Efşarî ve Habîbullah Efşarî kardeşlerin idam edildiği de öğrenildi. İki kardeşin ailesine bugün gelip cenazelerin alınabileceği bilgisinin verildiği de öğrenildi.

Kürt halkının ve uluslararası kamuoyun baskılarından kaçınan İran rejimi idam etmek üzere tek kişilik hücrelere götürerek tecrit ettiği siyasi tutsaklar hakkında açıklama yapıyor.

İran İslam Cumhuriyeti hakimiyeti altında tutuğu toplulukların sesiz kalmalarını sağlamak için adli tutuklulara ve siyasi tutsaklara idam cezasını uyguluyor