Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Bizi köle gibi görüyorlar

 

Bizi köle gibi görüyorlar

 

Evrensel / 9 Mart 2015

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan işçi kadınlar yaşadıkları sorunları konuşmak için bir araya geldi. DİSK Eskişehir Temsilciğinde gerçekleşen toplantıda konuşan işçi kadınlar, soyunma odalarından, sağlık sorunlarına fabrikalarda yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Kadın işçilerin ikinci planda tutulduğunu belirten kadınlar, “Seni sadece patronun değil, müdürün, ustabaşının hatta yanında çalışan erkeklerinde kölesi gibi görüyorlar” dedi. Patronların işçilerin örgütlenmesini engellemeye çalıştığını anlatan kadınlar, sendikalaşan işçilerinde ise çeşitli bahaneler ile işten çıkarıldığına dikkat çekti. Fabrikalardaki kamera sistemleri ile sürekli izlendiklerini belirten kadınlar, bu kamera sistemlerinin çok pahalı olduğunu da vurguladı. Kadınlar parası olmadığı için işçilerin ücretini ödeyemediğini söyleyen işverenlerin bile bu kamera sisteminden taktırdığını anlattı. 

RAPOR ALAMIYORUZ

Hastalandıklarında ya da ameliyat olduklarında iyileşmeleri için gerekli olan izini alamadıklarını anlatan kadınlar, hastanelerde doktorların bile gerektiği kadar rapor yazamadığını söyledi.  Omurgasındaki sorundan dolayı ameliyat olduğunu belirten metal iş kolunda çalışan bir kadın işçi, daha tam iyileşmeden çalışmaya başlamak zorunda kaldığını vurguladı. Ameliyatı gerçekleştiren doktordan rapor istediğini ancak doktorun rapor vermediğini kaydeden kadın işçi, “Rapor alamadım, 1 aylık ücretsiz izin istedim.  15 günlük izin verdiler” dedi. Çoğu fabrikada performans sisteminin olduğunu ifade eden kadınlar, performans ödülü olarak 100 lira verildiğini söyledi. Ancak bu ücretin çeşitli bahaneler ile kesintiye uğradığını kaydeden kadınlar, “2 gün rapor alsan bile performansını kesiyorlar”diye konuştu.

KAÇ KEZ TUVALETE GİTTİĞİMİZİ SAYIYORLAR

Tuvaletlerde turnike sistemi olduğunu anlatan kadınlar, kart basarak tuvalete gittiklerini vurguladı. Böylece günde kaç kez tuvalete gittiklerinin işveren tarafından sayıldığına dikkat çeken işçiler, eğer çok tuvalete giderlerse işveren tarafından uyarıldıklarını kaydetti. İşe yeri hekimlerinin de sıkıntılı olduğuna dikkat çeken bir başka metal işçisi kadın ise, işyeri hekimlerinin haftada 3 gün fabrikaya geldiğini belirtti. İşyeri hekimlerinin bu 3 gün içinde sadece 15 dakika fabrikada kaldığını söyleyen işçi, “Sonra arasak da doktoru bulamıyoruz. Bazen de doktorlar hastaneye sevk ediyor, ancak ustabaşları hastaneye gitmemize izin vermiyor” dedi.

Soyunma odalarının da çok kötü durumda olduğunu dile getiren kadınlar, bir dolabı iki kişinin kullandığını anlattı. Soyunma odalarının işçilere temizletildiğini kaydeden kadınlar, “Soyunma odaları çok kalabalık. Bazen servislere yetişemiyoruz” diye konuştu. Kadınlar toplantıdan bir sonraki buluşmada biraya gelmek üzere ayrıldı. (Eskişehir/EVRENSEL)