Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Haval Hüseyin Aydın vira madero!

 

Haval Hüseyin  Aydın vira madero!

Hüseyin Aydın, 1955 yılında, Dersim’in Hozat ilçesinin Teştek (Atadoğdu) Köyü’nde dünyaya geldi.

70’li yılların ortasından itibaren devrimci mücadele içerisinde yer aldı. Kurtuluş grubu içinde faaliyet yürüttü. İstanbul'da özellikle Kadıköy-Göztepe’de anti-faşist mücadelenin ön saflarında yer aldı. Bu süreç içinde yakalandı ve bir süre cezaevinde yattı.

Ulusal sorun ve örgüt anlayışı nedeniyle 1978 yılında Kurtuluş'tan ayrıldı. Tekoşin’in kuruluşunda ve daha sonra Merkez Komitesi’nde görev aldı.

12 Eylül darbesinden hemen sonra bir ihbar sonucu İstanbul’da yakalandı. Üç ay boyunca, Siyasi Şube ve Samandıra Askeri kışlasında ağır işkenceli sorgulamalardan geçti. Fakat işkenceciler onun agzından tek bir kelime bile bilgi alamadılar. Askeri mahkeme tarafından bir arkadaşı ile birlikte idam cezasına çarptırıldı.

Sağmalcılar Askeri Cezaevinde hastalandı. Ancak, 7 ay boyunca tedavi görmesi engellendi. Kaldığı cezaevi'ndeki devrimci tutsakların eylemi sonucunda hastahaneye kaldırıldı. Ancak, artık çok geçti. Hüseyin yoldaş öleceği kesinleşince serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan üç ay sonra, 1985 yılının 21 Mart’ında hayata gözlerini yumdu.

Diğer komünistler gibi, o da; sömürünün, insanın insana kulluğunun, yoksulluğun ve zulmün dünya üzerinden kaldırılabileceğine, insanların ve ulusların eşit ve özgür koşullarda, barış içinde yaşadıkları bir dünyanın kurulabileceğine inanıyordu.

Öldükten sonra vasiyeti gereği Dersim'in Teştek köyüne gömüldü.


Yaşamı ve mücadelesi bize örnektir. Taşıyıp bize devrettiği bayrak yere düşmeyecektir. Yitirişimizin 29.yılında onun ve yitirdiğimiz diğer devrimcilerin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz.

 

20 Mart 2015

Dersimzaza.com