Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Davutoğlu 'iç güvenlik' paketine kılıfını buldu

 

Davutoğlu 'iç güvenlik' paketine kılıfını buldu, yayın yasaklarını savundu

Birgün / 01.04.2015

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde özel harekât polislerinin operasyonu sonucu Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz ile odasına girerek onu rehin alan iki DHKC üyesinin öldürülmesinin ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu da muhalefetten medyaya kadar herkese sert bir üslupla uyarılarda bulundu.

Rehine krizini “Bu yasa Meclis’ten geçecek, geçecek, geçecek” diye can siperhane savunduğu İç Güvenlik Paketi’ne gerekçe olarak gösteren Başbakan Davutoğlu, “Artık sokağa izinsiz şekilde çıkana bir dakika bile müsamaha gösterilmeyecek” dedi. Türkiye’yi karıştırarak kendilerine darbe yapılmak istendiği senaryosunu bir kez daha tekrarlayan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ifadesiyle ‘gerekli talimatı verdiklerini’ açıkladı. Davutoğlu, “Seçime giderken kaos ortamının istendiğinin farkındayız. Basın mensuplarının ve siyasilerin oluşturduğu cepheyi gördük. Biz bu oyuna gelmeyiz, bu ülkeyi kurban etmeyiz. Bir kişi daha yüzünü örterek molotofa yönelirse şimdiden uyarıyorum hiçbir müsamaha gösterilmeyecektir. Niyeti ne olursa olsun, kim olursa olsun… Bu alçakların dün yaptıklarından sonra sokaklarda her türlü tedbirin alınması talimatını verdik” diye konuştu


'TALİMATI BEN VERDİM'
Kiraz’ın rehin alınmasının ardından konan yayın yasağını savunan ve DHKC militanlarının paylaştığı fotoğrafları yayımlayan medya kuruluşlarına hedef alan Davutoğlu, cenazede bu gazete ve yayımlara akreditasyon verilmemesi talimatının  kendisine ait olduğunu söyledi Mehmet Selim Kiraz'ın o fotoğrafını yayımlayan medya organlarının cenaze törenine katılma hakkı olmadığını savunan Davutoğlu, akreditasyon yasağı ile ilgili hiçbir eleştiri kabul etmeyeceğini belirtti.

“Aynı sağduyulu tavır siyasiler ve medya tarafından gösterilsin isterdik ama maalesef medyamızın bazıları bu acıyı paylaşırken, başka bir kesimi de daha evlat acısı yüreğine inmiş ailenin acısı dururken, bu sabah gazeteleri açtığınızda o resimleri, şakağına silah dayanmış resimleri, yayınlama ahlaksızlığını, nezaketsizliğini göstermiştir” dedi.

ADLİYE'YE KİRAZ'IN İSMİ VERİLDİ
Bu arada Davutoğlu, Çağlayan Adliyesi’ne savcı Mehmet Selim Kiraz’ın adının verileceğini söyledi.