Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İlk eyleminde vuruldu

02 Temmuz 2013 Salı

Lice'deki saldırıda asker kurşunuyla yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın(18) amcası Oktay Yıldırım, "Bu belki de gittiği ilk kitlesel eylemdi ve sonuncusu oldu. Amcam da yeğenim de Haziran ayında infaz edildi" dedi.

 

Amed'in Lice İlçesi Hêzan Köyü'nde jandarma karakoluna bağlı askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın yakınları, Yıldırım'ı anlattı. Yıldırım'ın, üniversite sınavlarına hazırlanan duyarlı, yurtsever bir genç olduğunu belirten ağabeyi Ersin Yıldırım, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve failler cezalandırılıncaya kadar davanın takipçisi olacaklarını kaydetti. Kardeşinin Bağlar ilçesinde bulunan Fatih Lisesi'nde okuduğunu ve bu yıl üniversite sınavlarına hazırlandığını belirten Yıldırım, "Okuyup mühendis olmak istiyordu" dedi.


'Peşini bırakmayacağız'

12 kardeşten bir tek Medeni'nin okuduğunu söyleyen Yıldırım, "O da gitti!" diyerek, yaşadığı acıyı dile getirdi. Ağabey Yıldırım, "Kardeşim arkadaşları tarafından sevilen ve sıkça aranan biriydi. Arkadaşlarına ve büyüklerine karşı saygılıydı. En ufak bir kusurda bulunmazdı. Dört dörtlük biri varsa, o da o olarak tanımlanabilir. Ama işte daha genç yaşında kara toprağa verdik, devlet sayesinde" dedi. Yıldırım, haklarını arayacaklarını ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, "Gerçekler ortada. Boşu boşuna sivil insanları tarıyorlar. Yok kargaşadan vurulmuş, şu olmuş bu olmuş! Ama biz asla bunun peşini bırakmayacağız. Sonuna kadar takipçisi olacağız" diye konuştu.

Amca ve yeğen infaz edildi

Amca Oktay Yıldırım, 19 yıl önce öldürülen Kürt işveren Adnan Yıldırım'ın, Medeni Yıldırım'ın amcası olduğunu hatırlatarak, şunlarısöyledi: "Herkese karşı sıcakkanlı ve hayatı boyunca hep pozitif biriydi. Sosyal çevresinde aktifti. Her kesimden sevilen birisiydi. Kendisi de herhangi bir çalışmada aktif olarak yer almıyordu. Fakat duyarlı biri olduğu için, köyde yapılacak karakola karşı olduğunu belirtmişti. Bu belki de gittiği ilk kitlesel eylemdi ve sonuncusu oldu. 3 Haziran 1994 yılında amcamız Adnan Yıldırım da güvenlik kuvvetleri tarafından kaçırılarak infaz edildi. Yıllar sonra Medeni Yıldırım da infaz edildi. Bu faili meçhul cinayetlere göz yummayacağız. Amcam da yeğenim de Haziran ayında infaz edildi."


NURCAN AYDIN/DİHA/AMED