Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Sivas'ta 20. yıl anması: Gezi'ye evet, Yavuz'a hayır


Sivas Katliamı'nın 20. yılında on binlerce kişi Madımak Oteli'ne yürüdü. Sivas'ın hesabının mutlaka sorulacağının vurgulandığı mitingte, AKP'nin "Alevi açılımı" açıklamalarına da tepki vardı. Anma eyleminde Haziran Direnişi de selamlandı.

 

Radikal.com.tr - Sivas katliamının 20. yıldönümünde Madımak Oteli önünde düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı. Saat Grup 11.00'de başlayan yürüyüşün ardından en önde yaşamını katliamda yitirenler olmak üzere kortej otel önüne geldi. 
Anmada açılış konuşmasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, "Başbakan Sivas'ta zamanaşımı için 'bu karar hayırlı olsun' dedi. Bu Başbakan her fırsatta bize hakaret eden, köprüye Yavuz ismi veren Başbakan. Kim inanır sana" dedi.
Taksim'de Gezi Parkı eylemleri ile ortaya çıkan ve ülkeye yayılan taleplere kendilerinin de sahip çıktığını belirten Bülbül, "3 kişinin katledildiği bu süreçte ölen 3 can da Alevi . Bununla da yetinmeyen hükümet saldırıya devam ediyor. Lice 'de halkın üstüne ateş açıyor" şeklinde konuştu. 
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel de Alevi açılımına değinerek, "Şimdi Alevi açılımı başlattılar. Sayın Başbakan bizi koyun tüccarı sanıyor, böyle bir pazarlığın içinde olmayız. Yavuz Sultan Selim ismi köprüye verilmeyecek. Taksim insandır, Taksim yiğittir, o yüreklere biz de destek olduk. Bundan sonra Taksim'de üçüncü köprüye ilişkin de çalışmalarımız olacak" dedi. 

'AİLELER İÇERİ GİRMEYECEK'

Anmada konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da şunları söyledi, "Barolar Birliği olarak bu davanın zamanaşımına bırakılmasına neden olanlara, kaçakları bulmamak için uğraşanlara karşı sizinle birlikte savaş açıyoruz."
Katliamda hayatını kaybeden aileler adına konuşma yapan Avukat Şenal Sarıhan ise, "Aileler Madımak'ın önünde duruyor. İçeri girmiyor. Oradan katillerin adı silinene kadar, burası utanç müzesi olana kadar girmeyecekler" dedi. "Size 3 anadan bahsedeceğim" diyen Sarıhan, "Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert ve arkamda duran anaların ciğeri yanıyor. Gezi'de artık halk direneceğini söyledi. Ülkemizin bağımsızlığı için ezenlere karşı ezilenlerin birliğini sağlarsak başarırız" diye konuştu. 
Sivas olaylarının 20'nci yıldönümü nedeni ile kentte ayrıca, Valilik, Belediye ve kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımı ile de bir anma yapıldı.(Radikal - 02/07/2013 )