Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

HDP Adana ve Mersin İl binasına bombalı saldırı

 

HDP Adana ve Mersin İl binasına bombalı saldırı

Özgür Gündem / 18 Mayıs 2015 10:25

HDP Adana ve Mersin il binalarında patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre patlama sonucunda yaralıların olduğu belirtildi

Adana

Adana’da HDP il ve Seyhan ilçe örgütlerinin bulunduğu binada meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaralandı.

Adana Tepebağ Mahallesi Cemal Görses Caddesi üzerinde bulunan HDP il ve Seyhan ilçe örgütlerinin bulunduğu binada bu sabah saatlerinde bir patlama meydana geldi. Patlamada 4 kişi yaralandı. Binada çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülürken, yaralanan 4 kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Bina tamamen tahrip olurken, çevredeki binaların camları da patlamanın etsiyle kırıldı.

Beştaş: Adana mitingi birilerini tedirgin etti

Adana’da bugüne kadar hiçbir saldırı olmadığını belirten Beştaş, “Dünkü coşkulu Adana mitingi birilerini tedirgin etti” dedi.

“Patlamanın nasıl olduğunu tam bilemiyoruz. Seçim kampanyasındaki yoğunluktan faydalanılmış. HDP’nin Türkiye’deki algısını, ona verilen desteği ortadan kaldırmak için ciddi bir girişimdir, azmettiricileri ortada. AKP Genel Başkan yardımcısı Süleyman Soylu’nun ‘başınıza yıkacağız” demesiyle bu saldırıların arasında doğrudan bir bağlantı var. Her gün meydanlarda HDP’yi hedef gösteren bir dilin sonuçları vahim oluyor. Adana’da bugüne kadar seçim kampanyamızda hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bize yönelik ilgi, dünkü mitingin coşkulu geçmesi birilerini tedirgin etti. Aynı anda hem Mersin hem Adana’da aynı dakikalarda saldırı olmasının mesajı çok açıktır. Saldıranlar ve azmettiricilerin kimliği açıktır.”

Polis HDP’lilere müdahale etti

Adana’da HDP il ve Seyhan ilçe örgütlerinin bulunduğu binada meydana gelen patlamanın ardından toplanan HDP’li gruba polis müdahale etti.

Adana Tepebağ Mahallesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde bulunan HDP il ve Seyhan ilçe örgütlerinin bulunduğu binada saat 10.00’da meydana gelen patlamada, binanın ikinci katında bulunan HDP Seyhan ilçe binasının tahrip olması, patlamanın burada yaşanmış olabileceği belirtildi.

Patlamanın ardından çok sayıda HDP’li olay yerinde toplandı. Polis, sayısı artan gruba kalkanlarla müdahale etti. Kısa süreli müdahale üzerine grup, olay yerinden uzak bir noktaya çekildi.

Mersin

HDP Mersin İl Örgütü’nün bulunduğu binada yaşanan patlama meydana geldi. Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) yer alan haberde patlamanın atılan ses bombasından kaynaklandığı belirtildi.

Merkez Akdeniz ilçesinde bulunan Silifke Caddesi üzerinde yer alan 8 katlı bir binanın ikinci katında yer alan HDP İl Örgütü binasında meydana gelen patlamaya dair ulaşılan ilk bilgilere göre, patlama saat 10.00 sıralarında yaşandı.

İçerisinde üç partilinin bulunduğu sırada, parti merkezinin balkon kısmına atılan bir cisim büyük bir gürültü ile patladı. Yaşanan patlama üzerine parti binasının içerisinde yer alanlar ve diğer bina sakinleri kendilerini binadan dışarıya attı.

Meydana gelen patlamada parti binasının bulunduğu katın camları ile diğer bazı dairelerin camları kırıldı. Saldırıyı gerçekleştiren kişi yada kişilerin parti binasına attıkları ses bombası sonrası olay yerinden kaçtığı belirtildi.

Kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği bilinmeyen bu saldırı sonrası olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olayı duyan partililerde hemen İl Örgütü’ne akın etti. Bina önüne gelen çok sayıda partili saldırıyı attıkları sloganlarla protesto etmeyi sürdürüyor. Parti yöneticileri ise bina içerisinde incelemelerde bulunmak olay yeri inceleme ekipleri ile birlikte içeri girdi. Ekiplerin incelemeleri halen devam ediyor.