Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Provokasyonlar boşa çıkacak

 

Provokasyonlar boşa çıkacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: Ükede iç savaş çıkarmak için birileri harekete geçmiş ancak Başbakan ortada yok, yapamıyorsanız bu işi bırakın. Bu iç savaş çıkarılarak AKP'nin kıymetini bilin biz yokuz diye böyle oldu diyecekler

Özgür Gündem / 10 Haziran 2015 11:30

Amed'de yaşanan provokasyona sert tepki gösteren ve bunun üzerinden HDP'yi suçlamanın "alçaklık ve seviyesizlik olduğunu" belirten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz Kurbanlık koyun değiliz" diyerek saldırılara karşı kendilerini savunacaklarını söyledi. Demirtaş, HDP'nin sağduyudaki katkısına da dikkat çekerek "Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı halen sessiz. Ülkede iç savaş çıkarmak üzere birileri harekete geçmiş, Başbakan ortada yok. Cumhurbaşkanı ortada yok, bakanlar yok. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı'nın sesi çıkmıyor. Bekliyorlar ki, ülke karışsın, bir iç savaş çıksın, ondan sonra 'efendim bakın AKP'nin kıymetini anlayın. AKP hükümetten düşünce ülke kaosa, kargaşaya sürüklendi' denmesini bekliyorlar herhalde" diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Genel Merkezi önünde gündeme dair açıklamalarda bulundu. Amed'de (Diyarbakır) başlatılan provokasyona ilişkin konuşan Demirtaş, "3 HDP'li arkadaşımız öldürülüyor. Bir HDP'liyi 5. katta bulunan evinin içinde infaz ediyorlar. Kim ne yapmaya çalışıyor. Bunların ortaya çıkması için bütün bu tetikçilerin bağlantılarıyla birlikte ortaya dökülmesi lazım. Diyarbakır emniyetinin, valiliğinin zaman geçirmeden ilk olarak 5 Haziran'da, Amed mitingindeki katliam bombacısının bütün ilişkilerini kamuoyuna açıklaması lazım. Maden yakaladınız, kimdir, ismi, cismi, nereden gelmiş, kimlerden yardım almış, hangi örgütle bağlantılı? Bunların hepsinin açıklanması lazım" dedi.

'Katledilen biz, katliama uğrayan biz, hükümet tarafından suçlanan da biz'

Yaptıkları yayınlardan dolayı AKP'nin havuz medyasını da sert eleştirilen yönelten Demirtaş, "Hür Dava Partisi'ne yakın olan dernek başkanını kim katletti? Kimse bütün ilişkileriyle birlikte açıklanması lazım. Dün Amed'de 3 HDP'liyi kim katletmiştir? Bu bağlantılar ortaya çıkmadan, açıklanmadan AKP yanlısı medyanın bu gün manşetten verdiği gibi 'HDP'liler geldi Amed'de infazlar başladı' deme alçaklığı, seviyesizliğini bize atmaya kalkışmasın. Katledilen biz, katliama uğrayan biz hükümet tarafından suçlanan da biz. Yapamıyorsanız bırakın. Yürütemiyorsanız bırakın. Hükümeti de bırakın, bu ülkeyi yönetecek kadrolar çıkar" ifadelerini kullandı.

'Her gün cenazelerimizi toprağa veriyoruz'

Demirtaş, halkı provokasyonlara karşı halkı bir kez daha sağduyuya davet etti. Demirtaş, "Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Biz silahlı bir örgüt falan değiliz. Bu saçmalığı bıraksınlar. Kimin elinde silah olduğunu biliyoruz. Biz demokratik siyaset yapan Türkiye'nin büyük bir siyasi hareketi, partisiyiz. Dolayısıyla herkes ama herkes toplumun geleceğini düşünen herkes sabır ve sağduyulu davranmalıdır. Bütün bu provokasyonlara rağmen halkımızın örgütlü, disiplinli duruşu sayesinde bunları boşa çıkardık ama bedelleri ağır oldu. Her gün cenazelerimizi toprağa veriyoruz. Diyarbakır'da, başka illerde cenaze törenlerimiz var" diye konuştu.

'Ülke kargaşaya sürüklendi' denmesini bekliyorlar'

Provokasyonlara ilişkin sessiz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan'a da sert tepki gösteren Demirtaş, şunları söyledi:
"Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı halen sessiz. Ülkede iç savaş çıkarmak üzere birileri harekete geçmiş, başbakan ortada yok. Cumhurbaşkanı ortada yok, bakanlar yok. İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı sesi çıkmıyor. Bekliyorlar ki, ülke karışsın, bir iç savaş çıksın, ondan sonra 'efendim bakın AKP'nin kıymetini anlayın. AKP hükümetten düşünce ülke kaosa, kargaşaya sürüklendi' denmesini bekliyorlar her halde. Biz buna izin vermeyeceğiz, bu ülke AKP'li, AKP'siz yolunu yürüyecek, barışı sağlayacak, demokrasisini sağlayacak. Bizde halkımızın bize verdiği desteğe laik bir sorumlulukla öz güvenle çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

'Kurbanlık koyun değiliz'

Demirtaş, HDP'ye seçim süreci boyunca yapılan saldırıların tek merkezden yönetildiğini belirterek, sözlerinin devamında "Ülkenin birçok yerinde HDP hedef haline getirildi. Bunu yapan da açıkça HDP'yi suçlayıcı dili kullananlardır. Biz savaşa girmedik, bir seçime girdik, saygı duyulması lazım. Partimizin aldığı oylarla meşrutiyet tartışması yapan zavallıdır. Kendilerine oy gelince meşru oluyor da HDP oy alınca mı bu oyların meşruluğu bir sorgulamaya tutuluyorsa, bu onların saygısızlığıdır. Ne kadar da saldırsalar, HDP olgunluğunu gösterecek ve kendini de savunmasını bilecek. Biz kurbanlık koyun değiliz, güçlü demokratik bir siyasi partiyiz. Önümüzdeki dönemin Türkiye'yi şekillendirecek temel demokratik siyasi çizgiyiz. Türkiye halklarına kendimizi borçlu hissediyoruz. Kaos, iç savaş yaratamayacaklar, izin vermeyeceğiz. Bizim olgun tavrımız olmasaydı Türkiye'de nefes alınamazdı" ifadelerini kullandı.

"Emanet oy" ve koalisyon tartışmalarına ilişkin de değerlendirmede bulundu.

"Bir tane bile emanet oy varsa kıymetlidir. Biz emanet oylarla barajı aşmış bir parti değiliz. Çok güçlü bir tabanımız var ve tabanın desteği ile barajı aştık. Bize oy veren bir tane bile emanet oy varsa, biz ona saygı duyacağımız söyledik" diyen Demirtaş, ardından ise şunları söyledi: " 'Bazıları HDP ile yürümeyiz' gibi ifadeler kullanıyor. HDP ile yan yana durmak size şeref kazandırır. HDP'nin Türkiye toplumuna demokratik siyasi olgunluk bahşettiği şey siyasi alandaki onurdur. Bizimle yan yana duranlar bizim onurlu duruşumuzdan nasiplenmiş olurlar. Öyle saldırmaya kalkmasın kimse" dedi.