Perşembe, Temmuz 02, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

1990'lı yılların özel savaş konsepti

1990'lı yılların özel savaş konsepti

 

1990'lı yılların özel savaş konsepti

 

13 Haziran 2015 15:40

 

İnsan hakları ve meslek örgütleri heyeti, 90’lı yılların savaş konseptinin hayata geçirilmek istendiğine dikkat çekiyor. Heyet adına konuşan KESK Eşbaşkanı Özgen, savaşla toplumu tehdit eden AKP’nin bu kaos ortamında “kurtarıcı” rolüne soyunmak istediğine işaret etti.

 

AMED / DİHA - KESK Genel Başkanı Lami Özgen, savaş mesajıyla toplumu tehdit eden AKP'nin oluşturulacak kaos ortamında "kurtarıcı" rolüne soyunmak istediğine işaret ederek olayların tüm boyutlarıyla açığa çıkarılması çağrısı yaptı.

Amed'de (Diyarbakır) son bir hafta içerisinde kontra güçlerin eliyle yaşanan saldırı ve provokasyonlarla ilgili temaslarda bulunmak üzere kente gelen sendika, meslek örgütleri ile insan hakları örgütleri temsilcilerinin yer aldığı kalabalık bir heyet, HDP mitingine dönük bombalı saldırının düzenlendiği İstasyon Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi heyet üyeleri yaşamını yitirenleri, patlamaya yerine bırakılan karanfillerle andı.

'AKP kutuplaşma yaratmak istedi halk boşa çıkardı'

Heyet adına ilk açıklamayı KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptı. Özgen, 1990'lı yılların özel savaş konseptinin hayata geçirilmek istendiğine işaret etti. "Maşalar ve tetikçiler kim olursa olsun arkasındaki organizatörün aynı olduğu gelişmelerden anlaşılmaktadır" diyen Özgen, seçim sürecinde nefret, şiddet ve ötekileştirme dili kullanan AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehlikeli bir kutuplaşma ortamı yaratmak istediğini ancak halkların sağduyusuyla bunun boşa çıkartıldığını söyledi.

'Savaşla tehdit ediyorlar'

Tercihini barış ve halkların kardeşliğinden yana koyan Amed halkının bu saldırılarla cezalandırılmak istendiğini vurgulayan Özgen, "7 Haziran'da bölge illerinde silinen AKP, Amed şahsında Kürt halkına ve barıştan yana tavır koyan tüm vatandaşlarımıza gözdağı vermekte, Ortadoğu'da devam eden etnik ve mezhepsel savaşın ülkemize taşırılacağı mesajıyla tehdit etmektedir" dedi. Özgen, 9 Haziran günü 3 HDP'linin silahlı kontra gruplarca katledilmesi olayını anımsatarak, olayların darbe öncesi günleri çağrıştırdığına dikkat çekti.

'AKP kaos ortamında kurtarıcı rolüne soyunuyor'

AKP'nin oluşturulacak kaos ortamında, "kurtarıcı" rolüne soyunmak istediğine işaret eden Özgen, "AKP seçim sonuçlarını iyi okumalı, demokrasiden ve barıştan yana ortaya konan iradeye saygı duymalıdır. Yaşanan olaylar tüm boyutlarıyla açığa çıkarılarak karanlıkta kalan tek bir nokta bırakılmamalıdır" dedi. Özgen, son olarak herkesi sorumlu ve sağduyulu davranmaya çağırdı.

'Failler açığa çıkarılmalıdır'

Ardından insan hakları savunucusu örgütler adına açıklama yapan İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Günal Kurşun, seçim süreciyle duran çözüm sürecinin çeşitli provokatif saldırılarla kesintiye uğratılmasına asla fırsat tanınmaması gerektiğinin altını çizdi. Gerek Amed'de gerekse de tüm Türkiye'de seçim dönemi ve sonrasındaki saldırıların etkili bir şekilde soruşturulması gerektiğine işaret eden Günal, faillerin açığa çıkartılmasını istedi.

'Saldırılar amacına ulaşmayacaktır'

Kurşun, saldırıların açığa çıkarılması bakımından yeni oluşan Meclisin daha etkili tedbirler alması gerektiğine işaret ederek, "İnsan hakları savunucuları olarak barış sürecinin sona erdirilmesine dönük ve Türkiye'de kaos yaratmayı amaçlayan bu tip saldırılar amacına ulaşmayacaktır. Saldırıya uğrayanlar yalnız değildir. Saldırganların yargı önünde hesap vermesi noktasında adalet mücadelemiz devam edecektir" diye konuştu.

Heyette yer alan isimler ise şu şekilde:

TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TTB Merkez Konsey Genel Sekreteri Özden Şener, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Helsinki Yurttaşlar Derneği Başkanı Ümit Fırat, İnsan Hakları Gündemi Derneği Başkanı Günal Kurşun, İnsan Hakları Araştırmaları Derneği Başkanı Mehmet Salmanoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı YK Üyesi Çoşkun Üsterci ve Uluslar arası Af Örgütü temsilcisi Abdülmenaf Gür.

Son Güncelleme: 13 Haziran 2015 20:49