Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

"Oğlum arkadaşların karne aldı, sen nerdesin?"

 

"Oğlum arkadaşların karne aldı, sen nerdesin?"

Gezi Direnişi sırasında iki yıl önce gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan Berkin, vurulduğu yerde anıldı.
 
 
cumhuriyet.com.tr
16 Haziran 2015 Salı
 

Vurulduğu yerde anıldı...'Berkin Erdoğan’ın itibarını sıfıra indirdi' - VİDEO 

Gezi Parkı eylemleri sırasında, polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 269 gün sonra tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Belkin Elvan, Okmeydanı’nda vurulduğu yerde anıldı.Mezar başında yapılan anmada ise anne Gülsüm Elvan’ın ağıtları çevrede bulunan herkesi ağlattı.


Berkin Elvan’ın vurulmasının ikinci yılında, arkadaşları saat 10.00 sıralarında vurulduğu sokakta toplanarak, “Berkin Elvan ölümsüzdür” şeklinde sloganlar attı. Yüzlerinde Elvan’ın maskesi bulunan arkadaşları, yere ekmek ve karanfil koydu. Daha sonra Elvan’ın vurulduğu sokağa gelen anne Gülsüm ve baba Sami Elvan, oğullarının yerde bulunan fotoğrafı üzerine karanfil bıraktı. Elvan ailesiyle birlikte anmaya katılan yakınları ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Elvan’ın anısına yere karanfil bırakıp mum yaktı.  


SORUŞTURMA İLERLEMİYOR

Burada açıklama yapan ailenin avukatı Oya Aslan, davanın sürecini anlatarak, “Biliyorsunuz soruşturması devam ediyor, savcısıyla görüşmeye çalışıyoruz, şu an kaçar durumda. 4 kişinin kimliğinin belirlenmesi gerekiyor. Savcı harekete geçmiyor, avukatlardan kaçıyor durumda. Soruşturma ilerlemiyor. İlerlememesinin nedeni siyasi iktidardan aldıkları güç, korku ve tehdit. Dolayısıyla yargılama süreci, siyasi iktidar tarafından sabote edilmiş durumda. 4 kişinin kimliğinin tespiti çok mu zor? Hayır biliyorlar. O kişileri değişik yerlere dağıttıklarını da açıkladılar. Sözüm ona korumak için bazı polisleri değişik illere gönderdiklerini söylediler. Dolayısıyla katillerin kim oldukları, devletçe biliniyor. Şu an için gizliyorlar ama bu uzun sürmeyecek. Çünkü kararlıyız bunun peşini bırakmayacağız" dedi. 

BERKİN İÇİN PANKART AÇANLAR 8 YILLA YARGILANIYOR AMA BERKİN’İN KATİLLERİ HALA ORTADA YOK

Avukatın ardından söz alan baba Sami Elvan, “Bu ülkede ekmek almak suç, minibüse binmek suç, kartopu oynamak suç, sokağa çıkmak suç, adalet istemek suç. Biliyorsunuz, daha dün haberlerde izledim üç tane çocuğumuz, Berkin için doğum gününde açtıkları pankart yüzünden 8 yılla yargılanıyor. Ama bugün hala Berkin’in katilleri ortada yok. Berkin’in katilleri belki de bizi bir yerlerden gözetliyor" dedi.  

EKMEK ALMANIN BELGESİNİ SORUYOR, AMA HIRSIZLIKLARIN SORMUYOR

Hiç kimseden bir çöp dahi istemediklerini belirten baba Elvan şunları söyledi: “Biz sadece adaletin gelmesini istiyoruz. Bugün bu adalet sadece Berkin Elvan’ın ailesine lazım değil, yarın ve yarından daha yakın en tepedeki insana lazım olacak. Biz sadece diyoruz ki, 'Berkin’i vuran insanlar yargılansın'. Aslında Berkin’in katili de en tepedeki insandır bunu hepiniz çok iyi biliyorsunuz.  Bugün ben onun peşindeyim, bırakmayacağım yakasını. Sonuna kadar mücadelemi devam ettireceğim. Çünkü 14 yaşındaki bir çocuğu aldı ‘terörist’ ilan etti. Ekmek almanın belgesini sordu, ama hırsızlıkların belgesini sormadı. Evet, benim çocuğum ekmek almaya çıktı. Biz belgesini de veririz gerekirse, her şeyini de veririz. Ama kendisi nasıl verecek? Onu soruyorum buradan sesleniyorum. Ayrıca şunu da söylemek istiyorum; biliyorsunuz yeni seçim geçti. Yüzde 60’a sesleniyorum buradan herkes şapkasını gözünün önüne getirsin, Gezi her şeyi ortaya koyuyor"

OĞLUM ONUN VİCDANINI SIZLATIYOR

Anma sırasında yanında bulunan Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı’nın elinin tutan anne Gülsüm Elvan da, “Sözün, lafın tükendiği yer. Ama ben buna eminim, oğlum ona vicdanını sızlatıyor. Çıkmıyor piyasaya çıkmıyor. Bitirdi onun itibarını sıfıra indirdi" diye konuştu.  

MEZARI BAŞINDA GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Okmeydanı’ndaki anmanın ardından aile, yakınları ve beraberindekiler Elvan’ın, Feriköy Mezarlığı’ndaki mezarına gitti. Anne Gülsüm Elvan, mezar başına gelir gelmez, “Oğlum arkadaşların karne aldı, sen nerdesin” diye bağırdı. Daha sonra mezarın üzerindeki fotoğrafın üzerine kapanan Elvan, dakikalarca ağladı. Elvan’ın sürekli ağıt yakması çevrede bulunanların duygulanmasına neden oldu. Yaklaşık 10 dakika mezar taşının üzerine kapanarak ağlayan anneyi, yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Ağıtlarını sürdüren Elvan, daha sonra bir otomobille mezarlıktan götürüldü.

Burada konuşan Sami Elvan, eşinin iki yıldır aynı durumda olduğunu belirterek, “Ben iki yıldır eşime haber vermeden oğlumun mezarına geliyorum. Biz sadece adalet istiyoruz" diyerek, basın mensuplarına teşekkür etti.

Berkin’in annesi Gülsüm Elvan, “Sözün bittiği yerdeyiz, Berkin Erdoğan’ın itibarını sıfıra indirdi” derken, babası Sami Elvan da tek istediklerinin adaletin yerine gelmesi olduğunu kaydetti.
Elvan, “Bu memlekette ekmek almak suç, adalet istemek suç. Tek isteğimiz adaletin yerine gelmesi. Katilleri biliyoruz, adalet istiyoruz. Adalet sadece bize lazım değil, en tepedekine de lazım olacak” diye konuştu.

Bugün boğazımdan ekmek geçmez çocuk...

Sosyal medyada da Berkin Elvan için birçok anma mesajı paylaşıldı. Trend Topic (Twitter'da en çok konuşulanlar) listesinin başında bulunan #BerkinElvan etiketiyle paylaşılan mesajlardan bazıları...

Can Dündar ‏@candundaradasi
Haziran'da vurulduk.
Haziran'da bir parkta,
Haziran'da sandıkta,
birlik olduk, yeniden doğduk.
Berkin'iz.
Ikiziz.
Kardeşiz.

#BerkinElvan

Mustafa Sarısülük @direncigdem
Umudun çocuğu, umudumuz, Berkin'imiz.. Dün gibi sıcak acımız, dün gibi taze. #BerkinElvan

elif ılgaz @elifilgaz
14 yaşındaki #BerkinElvan 2 yıl önce gaz kapsülüyle başından vuruldu. Katili hala bulunmadı, yargılanmadı!

Azuth Kanadikirik ‏@Azuth
Bilmem, 15inde öldürülen bir cocugun katillerinin hala bulunamadigi bir ulkede tum bu koalisyon muhabbeti,iktidar sacma geliyor #BerkinElvan

devrim evin ‏@devrimevn
#BerkinElvan
Katilleri Hala ortalikta geziyor..
#SomaDavası  
Katiller hala ortalikta geziyor..
Acıyı yaşatıp Aklanıyorlar
Unutma
Unutturma


Baturay Çevik ‏@BaturayCevik
Bugün boğazımdan ekmek geçmez çocuk... #BerkinElvan

Umut Oran ‏@UmutOranCHP
Benim 15 yaşındaki çocuğum senin itibarını sıfıra indirdi.
Bu da sana dert olsun.
Gülsüm Elvan;
#BerkinElvan

[Haber görseli]

--------------------------------------------

Kaynak:

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/299789/_Oglum_arkadaslarin_karne_aldi__sen_nerdesin__.html