Perşembe, Temmuz 02, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Tarihi Buluşma

 

Tarihi Buluşma

RIZGAR ADANMIŞ

ANHA / GIRÊ SPÎ – Özgürlük savaşçıları 2 yıldır bu anı, böylesi bir günü bekliyordu. Yorgunluk nedir bilmeden, engel tanımadan ve büyük bedeller vererek tüm dünyada hayranlık uyandıran muaazzam değerler yarattılar. Bu amansız direnişin sonunda onların dışında tüm bölge halklarının da beklediği an geldi ve umutları gerçekleşti. Bundan kuşkusuz en çok da kendileri büyük seviç duyarak duygulandılar

Duruş ve iradeleriyle tüm dünyayı şaşkına çevirerek büyük saygı duymasını sağlayan YPG/YPJ savaşçıları, bu yüzden bugün artık insanlık savunucuları olarak biliniyor. Artık ne sınırlar, ne de birçok ülkenin önünde duramayarak kaçtığı DAIŞ çeteleri, hiçbir şekilde  YPG/YPJ savaşçıları önünde tutunamıyor

DAIŞ çetelerine yönelik 6 Mayıs’da başlayan Komutan Rubar Hamlesinde elde edilen tarihi başarılar sonucunda bu gücün bölgede yaşayan tüm halkların gerçek savuma gücü olduğu herkese kabul ettirildi. Til Temir’den Çiyayê Kizwan’a, Mebrûka ve Siluk’a ve de en son yıllardır DAIŞ çetelerini işgali altında olan Girê Spî’ye kadar geniş bir alan özgürleştirildi

Kobani’yi görme arzusu ve inancı ile iki kantonun birleşmesi

YPG/YPJ savaşçıları hiç aralıksız, durmadan bir köyden başka bir köye geçerek, Kobaniye doğru özgürlük yürüyüşlerini hiç durmadan devam ettirdiler.

Bu nedenle özgürleştirdikleri her bir köyün heyecanı savaşçılarda giderek büyüyordu.  Savaşçılar Kobaninin DAIŞ çetelerinin, karanlık güçlerin vahşetinden kurtuluşunu görmek istiyorlardı.  Her bir köy özgürleştirildiğinde savaşçılar şu soruyu soruyordu: ” Kobani direnişine ulaşmamıza ne kadar.” Kobani YPG/YPJ savaşçılarıda aynı duygularla Til Ebyad’e doğru ilerliyorlardı.

‘İlk Karşılaşma’

Hamlenin 39. Gününde her iki cepheden ilerleyen YPG/YPJ güçleri oldukça bir birlerine yaklaşmışlardı.  Cizireden yola çıkan savaşçılar, Kobani’den gelen savaşçılarla artık cihazda konuşuyor, sevinçlerini zılgıtlar çekerek gösteriyorlardı. Sadece cihazda bir birbirleriyle konuşmalarına rağmen her bir savaşçının gözlerindeki mutluluk anlatılamayacak kadar farklıydı.

‘Savaşçılar Beklerken’

Artık kaçacak yerleri kalmayan ve Cizire kanonunda yeri olmayan çeteler, Gire Sipinin 13 km güneyine düşen Xirab Riz köyünde var ola güçleriyle direnmeye çalıştılar. Fakat YPG savaşçıları karşısında direnemediler.

Operasyonun 40. Gününde YPG güçleri öğlen saatlerinde Xirab Riz köyünü özgürleştirdikten sonra operasyon sonuçlandı. Artık Cizire ve Kobani kanton yolu açılmış oldu. Herkes bu anı bekliyordu. İk cehpe şeklinde Kobani ve Cizire kantonundan ilerleyen YPG/YPJ savaşçıları artık son noktada buluşmuşlardı. Büyük bir sevinç ve güler yüzle savaşçılar birbirlerini kucakladılar, sanki 40 gündür hiç yorulmamışlar gibi büyük bir çoşkuyla. Savaşçılar bu buluşmayı tarihi bir an olarak adlandırdılar.

Cizire kantonundan bir gurup YPG’li yönlerini Kobaniye kentine dönerek ilerlediler, yüzlerinde gülümseme, gözlerinde yaş büyük bir çoşkuyla karşılaştıkları arkadaşlarını kucakladılar. Kobani’de DAIŞ çetelerinin  ve Türk devletinin yönelimini kırarak, 21.yy.da tarih yazan YPG/YPJ’liler Kobani ve Cizire yollarını açarak birleştirdiler, bu zaferi taçlandırdılar.

()

 ANHA