Çarşamba, Temmuz 08, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor

 

Hasta tutsaklar tedavi edilmiyor

AKP hükümetinin hasta tutsaklara yönelik düşmanca tavrı devam ediyor. Beyninde tümör bulunduğu tespit edilen Yılmaz Kahraman adlı tutsak, başvurulara rağmen keyfi yaklaşımlardan ötürü ameliyat olamıyor

Özgür Gündem / 4 Temmuz 2015 / HABER MERKEZİ - Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan yüzde 73 zihinsel engelli hasta tutsak Hasan Çetin ve Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve beyninde tümör bulunduğu tespit edilen Yılmaz Kahraman tahliye edilmiyor. Kahraman’ın ablası Remziye Kahraman, “Kardeşime bir şey olursa bunun tek sorumlusu AKP’dir” diyor.

 

AKP hükümetinin hasta tutsaklara yönelik düşmanca tavrı devam ediyor. Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan yüzde 73 zihinsel engelli Hasan Çetin, tedavisinin yapılabilmesi için tahliye edilmiyor. Ailesi, Hasan Çetin’in durumunun her geçen gün ağırlaştığını belirterek, Tutuklu ve Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TAYD-DER) İzmir Şubesi aracılığı ile acil kamuoyu oluşturulması çağrısı yaptı.

 

Kırıkkale Hacılar F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve beyninde tümör bulunduğu tespit edilen Yılmaz Kahraman isimli tutsak ise, yapılan başvurulara rağmen keyfi tutum ve yaklaşımlardan kaynaklı ameliyat edilmiyor.

 

Kahraman’ın tedavisinin yapılmaması nedeniyle Diyarbakır Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (Diyar TUHAD-DER) basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda kardeşi Yılmaz’ın sağlık durumu hakkında bilgi veren Remziye Kahraman, tüm başvuru ve çabalarına rağmen kardeşinin ameliyat edilmediğini söyledi. Kahraman, “Kardeşimin şu anda gözleri görmüyor. Kardeşime bir şey olursa bunun tek sorumlusu AKP’dir” diye konuştu. Diyar TUHAD-DER Eşbaşkanı Mehmet Deviren de cezaevlerinde hala 700’ün üzerinde hasta tutsağın bulunduğu, bunlardan 220’sinin ise durumunun ağır olduğunu belirtti.