Pazartesi, Ocak 18, 2021

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Rojava'da Geçici Yönetim ilan edildi

Rojava'da Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan yapılarının katıldığı toplantıda Rojava Geçici Yönetimi çalışmaları için Meclis oluşturuldu.

 

Rojava'da yayın yapan Hawar Haber Ajansı'nın (ANHA) geçtiği habere göre, Rojava Geçici Yönetimi için iki gün önce Qamişlo kentinde başlayan toplantı bugün sonuçlandı. Rewabî Salonu'nda yapılan toplantı, 3 saat devam etti. PYD'nin öneri getirdiği yerel yönetim projesi üzerine yürütülen tartışma ve değerlendirmeler sonrasında Rojava Geçici Yönetimi çalışmalarını hızlandırmak üzere Rojava Genel Meclis Kurulu oluşturuldu. Meclis Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyan temsilcilerinden oluşan 82 üyeden oluştu.

Alınan karar kapsamında Meclis Divan Üyeleri belirlendi. Konu ile ilgili bilgi veren Hekem Xelo, PYD tarafından önerilen projeye göre, Rojava'yı 3 özerk bölge olarak seçtiklerini, bu bölgelerin Afrîn, Kobani ve Cizîrê olarak belirlediklerini dile getirerek, buna göre her bölgenin de kendi meclisini oluşturması ve genel meclise temsil gönderileceğini söyledi.

Genel Meclis Kurulu bünyesinde de Geçici Yönetim Denetleme ve Takip Konsey oluşturduğunu bilgisini veren Xelo, bu konsey de Kürt, Arap, Çeçen ve Hıristiyanların bulunduğu 61 kişiden oluştuğunu kaydetti. Yine 13 kişiden oluşan Genel Meclis Kurulu'nun Dar Komitesi oluştuğuna dikkat çeken Xelo, bu komitenin ise, 2'si Afrin, 2'si Kobanî ve 9'u da Cizîrê bölgesi temsilcilerinden oluştuğunu açıkladı.

Xelo kurulan Meclis'in görevlerini yerel seçimler yasası hazırlığı, seçim hazırlıkları ve yasa tasarısının hazırlığı olarak açıkladı. Xelo, aynı zamanda Rojava'da savunma, siyasi ve ekonomik sorunlarla da ilgileneceklerini kaydetti.

DİHA