Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

HDP Heyeti: Açık bir sivil katliamdır

 

HDP Heyeti: Açık bir sivil katliamdır

 

ANF / 05 Ağustos 2015

 
HDP heyeti Türk savaş uçakların katliam gerçekleştirdiği Kandil’in Zergele köyünde incelemelerde bulundu. Olay yerinde açıklama yapan HDP heyeti, “Türk savaş uçakları burada açık bir şekilde katliam gerçekleştirmişlerdir” dedi.

 

KANDİL - ANF - HDP heyeti Türk savaş uçakların katliam gerçekleştirdiği Kandil’in Zergele köyünde incelemelerde bulundu. Daha sonra olay yerinde açıklama yapan HDP heyeti, “HDP heyeti şu anda katliamın gerçekleştiği yerdedir ve gözlerimizle görüyoruz ki sivillerin yaşadığı bir köyün en az 6 evi hedef alınmıştır. 8 sivil insanımız katledilmiş ve onlarcası da yaralanmıştır. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur.  Türk savaş uçakları burada açık bir şekilde katliam gerçekleştirmişlerdir” dedi.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP'nın Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, MYK üyesi Hatice Altınışık ve DBP Hewler temsilcisi Şilan Eminoğlu’ndan oluşan heyet Türk savaş uçaklarının katliam gerçekleştirdiği Zergele köyünde incelemelerde bulundu.

HDP heyeti gerçekleştirdiği incelemelerin ardında Zergele’de şehit düşenlerin aileleri, yaralılar ve  Kandil Belediyesi Eşbaşkanları Mehemed Hasan ve Emine Xame ile birlikte katliamın gerçekleştirildiği yerde basın açıklaması yaptı.

Heyet adına açıklama yapan HDP Urfa milletvekili Osman Baydemir şunları söyledi:

“Burada yaptıkları katliamla analarımızın yüreğini yaktılar. Ama herkes bilmeli ki Kürt halkı hiçbir zaman zulme ve zalime teslim olmamamıştır. Bundan sonra da teslim olmayacaktır.  Buraya geliş amacımız her şeyden önce yüreği yanan anaların acılarını Kuzey Kürtleri olarak paylaşmak içindir. HDP adına, Kuzey Kürdistan halkı adına ailelerinize ve Güney Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Gelişimizin bir diğer amacı bu katliamın gerçekliğini açığa çıkarmak Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaşmaktır. Bu saat itibariyle bile AKP hükümeti basınıyla birlikte bu olayı katliam olarak adlandırmıyor. Resim hükümet açıklamalarında sadece PKK gerillalarının vurulduğu söyleniyor. Ancak HDP heyeti şu anda katliamın gerçekleştiği yerdedir ve gözlerimizle görüyoruz ki sivillerin yaşadığı bir köyün en az 6 evi hedef alınmıştır. 8 sivil insanımız katledilmiş ve onlarcası da yaralanmıştır. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur.  Türk savaş uçakları burada açık bir şekilde katliam gerçekleştirmişlerdir.”

‘KATLİAMIN SORUMLULARIN YARGILANMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ’

Katliamın sorumlularının yargılanması için girişimlerde bulunacaklarını belirten Baydemir, “Bundan sonra biz heyet olarak araştırmalarımızı derinleştireceğiz ve katliamın açığa çıkarılması için sonuna kadar çabalayacağız.  Katliamın suçluları hakkında dava açılması ve yargılanmaları için hem Türkiye  hem de uluslararası alanda her türlü girişimde bulunacağız. Hazırladığımız raporu Türkiye ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına sunacağız. Fakat herkes bilsin ki analarımız yalnız ve sahipsiz değillerdir. Onların yüreklerini yakan ateş aynı zamanda 40 milyon Kürdün yüreğini yakmıştır” dedi.

‘BU KATLİAM HEPİMİZE YÖNELİK GERÇEKLEŞMİŞTİR’

Osman Baydemir konuşmasını söyle bitirdi:

“Biz gelirken Hewler’deki hastanelerde bulunan yaralılarımızı da ziyaret ettik. Olay hakkında inceleme yapıp bize bilgi veren tüm kişi ve kuruluşlar ve görüştüğümüz tanıklar olayın bir sivil katliam olduğunu teyit etmişlerdir. Bu operasyonların hemen son bulması için bir kez daha çağrımızı yeniliyoruz, çünkü biliyoruz ki, savaş, acı, gözyaşı, yıkım ve tahribattır. Bu acı ve katliam hepimize yönelik gerçekleşmiştir. İnsanım diyen, insan duygusunu taşıyorum diyen herkes Türk devletinin yürüttüğü bu savaşa karşı durmalıdır.  Sorunun çözümü ancak masada gerçekleşir.  Onun için biz HDP olarak AKP tarafından devrilen diyalog ve müzakere masasının bir kere daha kurulmasını talip ediyoruz.“