Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

'Faşizme ve savaşa geçit yok'

 

'Faşizme ve savaşa geçit yok'

ABDEM ve NAVDEM bileşeni olan onlarca kurumun ortak çağrısıyla ”Faşizme ve savaşa geçit yok “ sloganıyla bir araya gelen binlerce kişi, faşist T.C. devletinin halklar üzerinde, katliamlar, infazlar, orman yakmaları, köy boşaltmaları, işkenceli gözaltılar şeklinde yürüttüğü savaşa karşı haykırışlarını birleştirdi

Halkın Günlüğü / KÖLN (09.08.2015) - Yürüyüş ve mitinge, çağrıcı kurumların dışında, Avrupa’da örgütlü olan farklı devrimci demokrat kesimler, özellikle gençlik örgütleri de kitlesel olarak dahil oldu. Saat 12:00’den itibaren Köln Ebertplatz’ta başlayan eylemde, ADHK, ATİK, ATİF ve Alman sol kurumları gibi birçok kurum tarafından sürece ilişkin konuşmalar gerçekleştirildi. ADHK adına yapılan konuşmada, toplumun bütün aydınlık yüzlerine ve yüreklerine karşı topyekun yürütülen bu savaş politikalarının mahiyetine ve egemenler açısından amacına değinilerek, halklar üzerinde yürütülen hiçbir savaş politikasının emperyalizmden ve onun sınıfsal gerçekliğinden ve çıkarlarından bağımsız ele alınamayacağına dikkat çekildi. T.C. ve onun günceldeki temsilcisi AKP’nin, adına “çözüm” ve “barış” diyerek oyalamalarla uzun sürece yaydığı bu sürecin tam anlamıyla Kürt direniş hareketini tasfiyeyi amaçladığının ve son bir aydır yaşatılanların, egemenlerin bu konudaki amaçlarının kendilerince itirafı olduğu ifade edildi. Özellikle böylesi koşullarda dillendirilen “barış” sloganlarına dikkat çekilerek, kiminle nasıl bir barış sorusunun her zamankinden daha çok sorgulanmaya ihtiyaç olduğu ifade edildi. Bu savaş ve barışın halkların değil egemenlerin savaşı ve barışı olduğu ifade edilen konuşmada, faşist T.C.’nin özellikle Kürdistan üzerinde ve toplumun bütün muhalif kesimlerine karşı bütün gerici aygıtlarıyla açtığı savaşa karşı mücadelenin yolunun, niyetinden bağımsız ancak aynı kirli politikalara hizmet edecek olan “barış” savunularını yinelemekten değil, Kürt hareketi ve devrimci kesimlerin Kobanê’de tohumları atılan, ortak devrimci direniş mücadelesinin daha da yükseltilmesinden geçtiğine vurgu yapıldı.

'Topyekun savaşa karşı topyekun direniş'

Goran ve YNK temsilcileri ile Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal’ın da katılımıyla saat 14:00 itibariyle Heumarkt alanına doğru yürüyüşe geçen kitle, ABD ve Almanya gibi emperyalist ülkelerden bağımsız olmayan IŞİD ve T.C. devletinin halklar üzerinde yürüttüğü savaş konseptli kirli politikalara karşı öfkelerini haykırarak, halklar olarak bu savaşa ortak olmayacaklarını haykırdılar. Atılan sloganlarda emperyalist ülkelerin rolü de teşhir edilerek, ortak mücadeleye çağrılar yapıldı. Heumarkt miting alanında ABDEM, NAVDEM, YNK ve Goran hareketi adına konuşmalar gerçekleştirildi. Remzi Kartal ve Figen Yüksekdağ’ın da katıldığı mitingde yapılan konuşmalarda, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, HDP etrafında yakalanan ortaklığa tahammül edemeyen iktidarın, bu birliktelikten intikam almaya yönelik olarak topyekun bir savaş başlattığını, bu savaşın evlalarımız için olduğunu söyleyenlere yönelik; buyursunlar kendi evlatlarını feda etsinler, ancak kendilerinin kimsenin hiçbir evladını bu savaşa feda etmeyeceklerini, yürütülen topyekun savaşa karşı topyekun direniş geliştirilerek barışın inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal ise, AKP’nin ortağı olan DAİŞ’e karşı yürütüldüğü yalanıyla Kürt halkına açılan bu savaşın amacının, Rojava devrimini DAİŞ eliyle bitirmeyi amaçlayan AKP’nin, YPG/YPJ karşısında yenilgiye uğrayınca, bu kez de HDP etrafında kenetlenen halklara yöneldiğini, bunda da başarılı olamayacağını, sadece Kürtlere değil, Türkiye ve Ortadoğu’nun özgürlüğüne yönelik olan bu savaşa karşı bütün halkın ayağa kalkarak faşist rejime karşı direnmesi gerektiğini ifade eden Remzi Kartal, Erdoğan’ın Kürtlere karşı yürüttüğü savaşa sessiz kalan Avrupa ülkelerinin de DAİŞ’in ortağı olduklarını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından miting coşkulu sloganlarla son buldu.

---------------------------

Kaynak: http://www.halkingunlugu.net/index.php/man%C5%9Fet/1863-fa%C5%9Fizme-ve-sava%C5%9Fa-ge%C3%A7it-yok.html