Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Gimgim HPG'nin kontrolünde!

 

Gimgim HPG'nin kontrolünde!

 

DİHA / 16 Ağustos 2015

 

Gimgim'de (Varto) dün başlayan çatışmalar sabah saatlerine kadar sürerken, ilçenin giriş ve çıkışları HPG'lilerin kontrolüne geçti. Hendeklerin kazıldığı tüm ana caddelerde denetim sağlayan HPG gerillaları emniyeti arayarak can güvenlikleri için 'sokağa çıkmamaları' çağrısında bulundu.

 

MÛŞ/DİHA - Mûş'un Gimgim (Varto) ilçesinde dün saat 20.30 sıralarında ilçe merkezine giren HPG gerillaları ile asker ve polis arasında yaşanan kısa çatışma ardından ilçe merkezinin tüm sokakları HPG gerillalarının kontrolüne girdi. Gece polis ve askerin karakollarına çekilmesi ile birlikte ilçe merkezinin tüm sokak ve caddelerinde iş makineleri ile hendekler kazılarak sokak ve caddeler kontrol altına alınmış durumda. İlçe merkezi girişindeki köprü havaya uçurulduktan sonra barikat kurulurken şuan ilçeye girişi Muş yolu, Karlıova yolu ve Hınıs yolu tamamıyla HPG gerillalarının kontrolünde. Muş ve Hınıs yönünden gelen polis ve asker takviyesi ilçe girişinden uzak bir alanda konumlanırken, Muş yönünden gelen takviye güçlerle şiddetli çatışmalar yaşanmakta.

HPG'liler 'Asker ve polis can güvenliği için sokağa çıkmasın'

İlçede tüm sokak ve caddeler HPG gerillalarının kontrolündeyken, Muş Valiliği tarafından Gimgim ilçe merkezinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından HPG gerillaları Varto İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla arayarak polis ve askere sokağa çıkma yasağı getirildiği belirtti. Telefonda emniyeti arayan bir HPG gerillası, "Gimgim'de demokratik özerklik ilan edilmiştir ve tüm sokaklar PKK gerillalarının denetimindedir. Siz polis ve askerlere sokağa çıkmak yasaktır. Kendi can güvenliğiniz için sokağa çıkmayınız. Bundan sonra Varto PKK gerillalarının denetimindedir" dedi.

Gimgim'de şuan ilçe girişine takviye gelen askerler ile HPG'liler arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, ilçe merkezinde ise asker ve polis karakollardan dışarı çıkamıyor.