Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İHD Denetim Kurulu Başkanı: Devlet mahallelere bomba yağdırdı

 

İHD Denetim Kurulu Başkanı: Devlet mahallelere bomba yağdırdı

 

Türk devletinin Gever’de dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından başlattığı saldırılar ve halkın direnişi devam ediyor. Gever'de bulunan Hakkari İHD Denetim Kurulu Başkanı Canan, ilk izlenimlerini ANF’ye aktardı.

 

ANF / 27 Ağustos 2015 Perşembe 15:28

HABER MERKEZİ - ZEYNEP KURAY

 

Türk devletinin Gever’de dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından başlattığı saldırılar ve halkın direnişi devam ediyor. Orman mahallesinde incelemelerde bulunan Hakkari İnsan Hakları Denetim Kurulu Başkanı Tayyüp Canan, ilk izlenimlerini ANF’ye aktardı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilir edilmez devletin Orman mahallesine saldırdığına dikkat çeken Canan, hayatını kaybedenlerin sayısının 5’ten fazla olduğunu ifade etti. Canan, halkın üzerine bombalar yağdırıldığını belirtti.

 

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI BEŞTEN FAZLA

Hakkari Gever Orman Mahallesinde incelemelerde bulunan Hakkari İHD Denetim Kurulu Başkanı Tayyüp Canan, saldırılar sonucunda beşten fazla insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Canan, Fettah Es isimli bir sivil dışında yaşamını yitirenler diğer kişilerin kimlik bilgilerini netleştiremediklerini aktardı. Hakkari'nin Gever ilçesinde gece saat 23.30'da sokağa çıkma yasağından ilan edilmesiyle devletin Orman mahallesine saldırdığını anlatan Canan, 23.45’te askerlerin Kamışlı Jandarma Karakolundan Orman mahallesine art arda havan topları atmaya başladığını aktardı. Bu saldırı sonrası mahallelere tank, akrep ve kirpi tipi zırhlı araçlarla mahallelere giren özel harekatçılar, polis ve askerlerin, Orman, Mezarlık, Yeşildere, Cumhuriyet, Dize ve Eski Kışla mahallelerini ablukaya aldığı belirten Canan, güvenlik mensuplarının zıhlı araçlardan çıkmadığını, araçlardan ateş açtıklarını söyledi.

HAVAN TOPLARININ HEDEFLERİNDEN BİRİ YAŞLI İMAMIN EVİYDİ 

Kamışlı Jandarma Karakolundan atılan havan toplarının ve roket atarların dört evi harap ettiğini belirten Canan, “İlk atılan havan topunun Ahmet Yakış’ın evine isabet etti ve evin çatı katı tamamen harap oldu. Bu nedenle ev sakinleri alt kata sığınmak zorunda kaldı. Gece boyunca bombalanma korkusu yaşamışlar. Şu anda ev kullanılamaz halde. Abdullah Kaya isimli yurttaşın da evi havan topu ile harap oldu. Alaattin Aksu isimli mahalle sakinin de evine de aynı şekilde. Saldırılar esnasında dışarıda olan Fettah Es sivil bir yurttaş hayatını kaybetti” dedi.

Hedef alınan evlerden bir tanesinin de yaşlı imamın İbrahim Akdoğan’a ait olduğuna dikkat çeken Canan, imamın yaralandığını, ambulans olmadığı için halk tarafından başka bir mahalleye taşınıp buradan hastaneye götürüldüğünü söyledi.

Kazılan hendekler bahane edilerek, devletin sivil halka dönük büyük bir saldırıyı gerçekleştirdiğini, bu saldırının önceden planladığına dikkat çekti. Halkın sabaha karşı sokaklara akın ettiğini ve sokakları terk etmediğini belirten Canan, “7’den 70’e barışı haykırdılar” dedi.