Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İspiyonculuk yasası yürürlükte: Onursuzluğa ödül

 

İspiyonculuk yasası yürürlükte: Onursuzluğa ödül

 

Özgür Gündem / 01 Eylül 2015 

 

90’larda öldürülen her Kürt için verilen ‘kelle parası’nı Erdoğan ve partisi AKP yasallaştırdı. İçişleri Bakanlığı’nca çıkarılan yönetmeliğine göre; ‘Terörle Mücadele Kanunu’ kapsamına giren suçlarla ilgili faillerin yakalanmasına yardımcı olanlara para ödülü verilecek

 

İSTANBUL - 90’lı yıllarda örtülü ödenekten JİTEM’cilere, öldürülen her Kürt için verilen “kelle parası”nı Erdoğan rejimi yasallaştırdı. Resmi Gazete’de dün yayınlanan “Terörle Mücadele Kanunu” kapsamına giren suçlarla ilgili faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara, yerlerini veya kimliklerini bildirenlere para ödülü verilecek.

Korucular hariç!

İçişleri Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğine göre; para ödülü verilebilmesi için suçun 3713 sayılı Kanun kapsamında bulunması, verilen bilginin suçun aydınlatılması veya failin belirlenmesine yardımcı olacak niteliğe haiz olması, ödüllendirilecek kişinin suçun işlenişine iştirak etmemiş olması, geçici köy korucuları hariç kolluk, askeri personel veya terörle mücadele ile görevli kamu personeli olmaması gerekiyor. Verilecek ödülün belirlenmesi için de İçişleri Bakanlığı bünyesinde Ödül Komisyonu kuruluyor.

Azmettirici komisyonu

Ödüllendirme, ödül komisyonu tarafından tespit, ilan edilen ve 3713 sayılı Kanun kapsamına giren suç ve failler hakkında yapılacak.

Ödülün miktarı, sağlanacak bilgi, aydınlatılacak suç veya ihbar edilecek fail dikkate alınarak Ödül Komisyonu, tarafından belirlenip ilan edilecek ancak bu miktar 200 bin lirayı geçmeyecek. Failinin üst düzey yönetici olması veya aydınlatılacak suçun toplumda oluşturduğu infial ve etki de dikkate alınarak, ödülün miktarı 20 katına kadar artırılabilecek.

Ödemeyi valiler yapacak

Ödüllendirmeye ilişkin giderler İçişleri Bakanlığı’nın bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak. Hak sahibine yapılacak ödemeler, Ödül Komisyonu kararında belirtilen valilikler tarafından gerçekleştirilecek. Yönetmeliğe göre ödül verilen kişilerin kimlikleri hiçbir şekilde açıklanmayacak. Söz konusu yönetmeliği büyük bir iştahla sayfalarına taşıyan Saray’ın bataklık medyası; KCK, PKK ve Kongra Gel yöneticilerinin “başına konulan ödülün” 4 milyon TL olduğunu yazdı.