Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Cizre direniş şehitleri uğurlanıyor

 

Cizre direniş şehitleri uğurlanıyor

 
Cizre'de devletin katlettiği 16 kişi son yolculuklarına uğurlanıyor. Cenaze töreninde, 35 günlük bebeğini kaybeden anne de, Erdoğan ve AKP'yi lanetledi.

 

13 Eylül 2015 Pazar 13:16

ŞIRNAK - ANF

 

Cizre halkı, devletin katlettiği yakınlarını 100 bine yakın insanın katıldığı cenaze törenleriyle son yolculuklarına uğurlamaya devam ediyor.
Halk, cenazelerini HDP'li vekiller ve ilçeye gelen sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyetlerle birlikte ilçe girişinde karşıladı. Cenazeler, tören için uzayıp giden kortejin önünde Sur Mahallesi'ndeki Newroz Alanı'na getirildi. 

KEPENKLER KAPATILDI, İÇECEKLER ÜCRETSİZ

Yürüyüş boyunca yapılan katliama dair öfke ve ağıtlar dinmezken, Yafes ve Nusaybin caddelerinde bugün kepenk açılmadı ve esnaflar iş yerlerine siyah bezler astı. Bazı market sahipleri de içecek dolaplarının kapısını açık bırakarak, cenazeye katılanların ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşıladı.
Alkış, zılgıt ve ağıtlar içerisinde cenaze konvoyunun arkasında yapılan yürüyüş ile 16 cenaze düzenlenecek tören için Sur Mahallesi'nde yer alan Newroz Alanı'na getirildi. Cenazeleri burada da on binlerce kişi karşıladı. 
Cenaze araçlarının alana ulaşması ile birlikte sarı, kırmızı, yeşil flamalara sarılı ve üzerinde katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu tabutlar, tek tek cenaze araçlarından indirildi. Katledilenlerin ailelerinin omuzladığı tabutlar, kitlenin "Şehîd namirin" ve "Ey şehîd xwîna te erdê namine" sloganlarıyla araçtan indirildi ve kurulan platforma yerleştirilen PKK bayrağı asılı masalara yan yana halde dizildi. 

35 GÜNLÜK BEBEĞİN ANNESİNDEN AKP VE ERDOĞAN'A LANET

Hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılmasına polislerce izin verilmediği için yaşamını yitiren, henüz 35 günlük Muhammed Tahir Yaramış isimli bebeğin 70 santimlik özel tabutunun indirilmesi sırasında kitle gözyaşlarına hakim olamadı. Anne Yaramış ise AKP ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı lanetledi.
Cenaze töreni, çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu tarafından da takip edildi.
 Cizre'de katledilen toplam 21 kişi için saygı duruşu sırasında gökyüzüne 21 el kurşun sıkıldı.