Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

DHF ve EMEP seçime HDP ile giriyor

 

DHF ve EMEP seçime HDP ile giriyor

DİHA  / 18 Eylül 2015

EMEP ve DHF, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, 1 Kasım seçimlerinde tüm demokrasi güçlerinin HDP etrafından birleşmeye ve ortak mücadele etmeye çağırdı

ANKARA / DİHA - Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) 1 Kasım seçimlerine ilişkin ortak yazılı açıklama yayınladı. Açıklama 7 Haziran seçimlerinde demokrasi güçlerinin kendi bağımsı program ve politikalarını koruduklarını ve HDP çatısı altında yaptıkları çalışma ile başarılı bir şekilde bu günlere gelindiği belirtildi. Demokrasi güçlerinin 7 Haziran'da yakaladığı başarı karşısında AKP'nin topyekun bir saldırı başlattığı ve başta Kürt halkı olmak üzere tüm sosyalist ve ilerici güçler sindirilmeye çalışıldığı ifade edilen açıklamada, şu çağrı yapıldı:

"Bugün açısından tüm ilerici ve devrimci güçlerin ana görevi, derinleştirilmeye çalışılan bu topyekun saldırı karşısında tek vücut olmak ve bu gerici saldırılara karşı özgürlük, eşitlik ve adalet anlayışını yükseltmektir. Bizler, halklara karşı olan sorumluluğumuzun bilinciyle, ezilenlerin dayanışmasının daha da güçlendirilmesi için HDP ve DHF olarak 1 Kasım seçimlerine de ortak girmeyi kararlaştırmış bulunmaktayız. Tüm demokrasi güçlerini ve emekçi halkımızı HDP etrafında birleşmeye çağırıyor, ortak mücadelemizde başarılar diliyoruz."

Emek Partisi (EMEP) ve HDP tarafından da 1 Kasım seçimlerine ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı. HDP ile ortak mücadele yürütme kararlılığının devam ettiğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "Ülke genelinde fiili OHAL ve sıkıyönetim politikaları uygulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet, özellikle bölgede Kürt halkına yönelik sindirme ve baskı politikalarını devreye sokmuştur. Cizre başta olmak üzere birçok Kürt kentinde yaşanan saldırılar bunun en açık göstergesidir.

İşçi sınıfı ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin en küçük bir hak talebi bile karşılanmadığı gibi, koşullar daha da ağırlaşmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin hedefi bu koşullarda gidilecek bir erken seçimden en azından tek parti hükümeti kuracak bir çoğunlukla çıkmak ve fiili başkanlık konumu edinmektir. Açıktır ki,
"Tek Adam ve Tek Parti Diktatörlüğü" özleminden vazgeçilmemiştir.

Bu özet tablo içerisinde demokrasi güçlerinin ortak mücadelesine olan ihtiyaç daha da artmıştır. Örgütlenme, siyasi faaliyet sürdürme ve söz-basın özgürlüğü, Kürt halkının eşit koşullarda bir arada yaşama talebi başta olmak üzere, temel demokratik haklar ve siyasi özgürlükler için birlikte mücadele etmek, demokrasi güçlerinin ortak sorumluluğu olmaya devam ediyor. Bu anlayışla EMEP ve HDP olarak 1 Kasım'da yapılacak olan erken seçimlerde birlikte hareket etme kararı aldığımızı bütün kamuoyuyla paylaşıyoruz. Bütün demokrasi güçlerini de HDP'yi desteklemeye çağırıyoruz."