Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Zulme karşı direniş ibadettir

 

Zulme karşı direniş ibadettir

 

DİHA / 22 Eylül 2015 05:00

 

Mûş’un Gimgim (Varto) ilçesinde “Şehit İsmail ve Şehit Ronahî Şehitliği” ile şehitlik içerisindeki cami ile cemevinin bombalanarak yerle bir edilmesine İslam alimleri ve Alevi dedelerinden tepki geldi. Saldırıyı insanlık dışı olarak değerlendiren İslam âlimleri ve Alevi dedeleri zulme karşı ortak direnişin en kutsal ibadet olduğunu söyledi.

 

İSTANBUL / DİHA

 

İnsanlık dışı

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, kutsal mekanlara saldırıyı “insanlık dışı” olarak niteledi. Geçmez, “Mezarlıkları, cem evlerini ve camileri bombalayarak yakan AKP zihniyeti, Alevilerin özellikle Kürtlerin verdikleri mücadeleyi hiçselleştirmek istiyor” dedi.

En kutsal ibadet direniş

Alevi dedesi Ali Soysüren ise, Seyit Rıza’nın Elazığ Meydanı’nda idam sehpasında söylediği, “Ayıptır, günahtır, zulümdür” sözünü hatırlatarak, şunları söyledi: “Seyit Rıza’nın torunları ile Şeyh Said’in torunları, zulme karşı birlikte mücadele etme zamanları gelmiştir. Birlikte yapılacak bu direniş, ibadetlerin en büyüğü ve en değerlisi olacaktır.”

‘İnsan olun...’

İstanbul DİYADER Başkanı Mehmet Şimşek de Erdoğan rejiminin mezar yıkıcılığına tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Hz Muhammed bir hadiste diyor ki: ‘İnsan olun ki Müslüman olasınız.’ Bunlar insan olamamışlar ki Müslüman da olabilsinler. Bunu yapanlar insanlıktan nasibini almış olsaydı eğer, mezarlığa, camilere ve cem evlerine hücum edip bombalamazlardı. Bu insanlığa hücumdur” ifadelerini kullandı.

‘Yüreğimiz sizinle birlikte’

İçişleri Bakanı Selami Altınok’un talimatıyla Kürdistan’da şehitliklere yapılan saldırılara bir tepki de 1998 yılında Wan’ın Şax (Çatak) ilçesi kırsalında çıkan bir çatışmada infaz edilen PKK’li Andrea Wolf’un (Ronahî) arkadaşlarından tepki geldi. Andrea Wolf’un isminin verildiği “Şehit Ronahî Şehitliği” için de yıkım kararı çıkarıldığını belirten Andrea Wolf’un enternasyonalist dostları, yayımladıkları dayanışma mesajında “Yüreklerimiz özellikle, bedenleriyle şehitlikleri kuran, bakımını yapan ve anılarını tehditlere karşı nöbet eylemleriyle koruyan insanlar ile birlikte” denildi.