Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Ankara katliamında kaybettiklerimiz, katliamın yaşandığı saatte anıldı

Ankara katliamında kaybettiklerimiz, katliamın yaşandığı saatte anıldı

 
Evrensel / 17 Ekim 2015 09:56
 
DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından 10 Ekim'de Ankara'da yapılması planan Barış ve Demokrasi Mitingi öncesinde yaşanan bombalı saldırı sonucunda resmi rakamlara göre 102 kişi hayatını kaybetti. Katliamın birinci haftasında, başta katliamın yaşandığı il olan Ankara başta olmak üzere bütün illerde anmalar gerçekleşti.
 

Ankara’da yapılmak istenen Barış mitingini kana bulayan ve resmi rakamlara göre 102 insanın öldüğü, yüzlerce insanın da yaralandığı  bombalı saldırının üzerinden tam bir hafta geçti. Dün her yerde, her yaştan insan, saldırının yaşandığı saat olan 10.04’de,  katliamda yaşamını yitirenleri mumlar ve karanfillerle andı. Anmalarda yapılan konuşmalarda “Barış güvercinlerini unutmayacağız, unutturmayacağız” denildi. 

ANKARA’DA SESSİZ OTURMA EYLEMİ

Katliamın yaşandığı Ankara’da KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla Sakarya Caddesi’nde toplanan yüzlerce kişi, saldırının yaşandığı saatte ölenler için saygı duruşunda bulundu. Anmaya HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP yöneticileri, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, katliamda yaşamını yitirenlerden Korkmaz Tedik, Gökmen Dalmaç, İsmail Kızılçay’ın aileleri, emek, meslek örgütleri ile demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı. Saat 10.04’te yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldıktan sonra oturma eylemine geçildi. Yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek söylenirken gözyaşları içinde “Burada” diye bağırıldı ve uzun süre alkışlandı. Oturma eyleminin ardından anma son buldu. 

‘DİCLE’NİN HAYALLERİNİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ’ 

İstanbul’da ise HDP Bakırköy İlçe Örgütü, Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda katliamın yaşandığı saat 10.04’te anma düzenledi. “Yastayız, unutmayacağız” pankartının açıldığı anmada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, katliamcıların başkentin göbeğine nasıl geldiklerinin ortaya çıkması ve sorumluların deşifre olmasıyla ülkeyi yönetenlerin Ankara’yı konuşmayı yasakladığını söyledi. HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, ölenlerin bir arada yaşama umudu için Ankara’ya gittiğini söyleyerek “Esas saldırı hayallerimize oldu. Ancak bizler dostlarımızın, canlarımızın, Diclelerin hayallerini inatla gerçekleştireceğiz” dedi. HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün ise devletin katliamı organizeli bir şekilde yaptığına dikkat çekti. HDP Sancaktepe İlçe Örgütü de, katliamda yaşamını yitirenleri Demokrasi Caddesi’nde yapılan oturma eylemiyle andı. Anmada yere yası temsil eden siyah çarşaf serildi ve üzerine mumlar ve karanfiller bırakıldı. 

KADIKÖY'DE SESSİZ EYLEM

Kadıköy'de KESK, DİSK TMMOB ve TTB çağrısıyla biraraya gelen yüzlerce kişi, Ankara katliamını 1 saatlik sessiz oturma eylemiyle lanetledi. "Katili Taniyoruz" dövizleri, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları ve siyah balonların taşındığı eylemde, eylem alanının güvenliğini de eylemciler kendileri aldı. Anmaya HDP Milletvekilleri Levent Tüzel, Pervin Buldan, Filiz Kerestecioğlu, CHP Milletvekili Mahmut Tanal, ESP Genel Başkanı Sultan Özer, Bağımsız Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü, EMEP İstanbul İl Başkanı Güven Gerçek, Yunanistan Yeni Sol Hareketi Heyeti de katıldı. Katliamda hayatını kaybedenlerin isimlerinin okunmasının ardından "Ankara garında ölüler" yatıyor şiiri okundu. Siyah balonların havaya bırakılmasıyla sessiz oturma eylemi sonlandırıldı.

BODRUM: SEÇİME KADAR BURADAYIZ

Muğla’nın Bodrum ilçesinde “Unutmuyoruz! Buradayız!” slganıyla Belediye Meydanı’nda düzenlenen anmada, seçime kadar her akşam aynı yerde eylem yapılacağı ifade edildi. Demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla Belediye Meydanı’nda yapılan anma, patlamanın olduğu saat olan 10.04’de yapılan 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sonrasında sessiz oturma eylemi ile katliam protesto edildi. Anmaya katılan modacı Cemil İpekçi, gazetecilere şunları söyledi: “Barış için düzenlenen bir mitingde onlarca insanın katledilmesi, ölmesi; bu kadar yaralının olması içimizi acıtıyor” dedi. Öte yandan yaklaşık bir saat süren eylem katılımcıların sessizce dağılmasıyla sona erdi. 

BARTIN’DA,102 MUM YAKILDI 

Bartın’da katliamın 1. haftası dolayısıyla ‘Barış’ yazılı afiş üzerinde mumlar yakılarak anıldı.
Saat  10.04’te ölenler için saygı duruşu yapılmasıyla başlayan anmada, ölenler için 102 mum yakıldı. Burada konuşan Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Selma Setan, “10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara’nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. 

EDİRNE VE BURSA: ÖFKELİYİZ, YASTAYIZ 

Edirne’de de  emek ve meslek örgütleri, Saraçlar Caddesi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla yaşamını yitirenleri andı. “Katliamı lanetliyoruz, üzgünüz, öfkeliyiz, yastayız” pankartının açıldığı açıklamada, kırmızı karanfiller taşındı. “Şehitler yaşıyor, emekçiler direniyor” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Emre Sarı, katliamın sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi. Açıklamanın ardından yaşamını yitirenleri için mumlar yakıldı.

Bursa’da da, katliamda yaşamını yitirenler sessiz eylem ile anıldı. Akademik Odalar Birliği önünde bir araya gelen emek ve meslek örgütlerine HDP Bursa Milletvekili Asiye Kolçak ile CHP’li vekiller de destek verdi. Saatler 10.04’ü gösterdiğinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından karanfil bırakan yurttaşlar 5 dakikalık sessiz eylem gerçekleştirdi.

 

 

‘KATİLLERİ TANIYORUZ’

Kocaeli’de ise DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin çağrısıyla Cumhuriyet Parkı’nda yapılan anmada, hayatını kaybedenlerin isimleri tek tek okunurken, gökyüzüne beyaz balon uçuruldu. Burada konuşan KESK Dönem sözcüsü ve Yapı Yol-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ethem Kartal, “Ankara’nın orta yerinde göz göre göre bombaları patlatanları, yakın tarihimizin en vahşi saldırısına göz yumanları biliyor, katillerin hepsini tanıyoruz” dedi.  Kartal, “Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen, eşit, özgür, demokratik bir ülkede bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

YAZARLAR, GAR MEYDANINA KARANFİL BIRAKTI

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen yazarlarla Gar Meydanı'nda Ankara'daki katliamda ölenler için karafil bıraktı.
Karanfillerle patlamlarda ölen 102 kişiyi anan yazarlar, dünya ünlü yazarların savaşı kınayan sözlerinin yazılı olduğu dövizleri taşıdı.  Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz burada konuşma yaparak katliamı yapanların belli olduğunu ifade etti. Yetkililerin “görmedik, duymadık, bilmiyoruz” diye katliamın üstünü örtmeye çalıştığına dikkat çeken Köz, “Biz yazarlar gördük, duyduk, biliyoruz. Suriye'ye erzak götürüp cihatçı getiren ambulansları; silah götürüp cihatçı besleyen tırları; kentlerden savaşçı götüren cihatçı askerlik şubelerini; kırlarda, meydanlarda yapılan cihada çağrı ayinlerini; bu canavarlara verilen örtülü açık izinleri; gördük, görüyoruz, göreceğiz” diye konuştu. Tren Garı önünde yazarlardan sonra CHP ve Halkevleri heyeti de patlamada hayatını kaybedenler için anma gerçekleştirdi ve karanfil bıraktı.

ESKİŞEHİR

Eskişehirliler DİSK, KESK, TMMOB, TABİP ODASI'nın çağrısıyla Ismail Korkmaz heykeli önünde bir araya geldi. Ankara Katliamında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları Ali İsmail Korkmaz'ın heykelinin önüne dizilirken, "Yastayız, İsyandayız, Unutmayacağız" pankartı açıldı. Patlamanın olduğu saatte saygı duruşunda bulunan Eskişehirliler, daha sonra ellerindeki karanfilleri Ankara Katliamınında hayatını kaybeden insanların fotoğraflarının üstüne koydu. Daha sonra katliamda hayatını kaybedenlerin hayat hikayeleri okundu.

İZMİR

Emek ve Demokrasi güçleri, katliamın olduğu gün ve saatte Alsancak Garı önünde bir anma etkinliği gerçekleştirdi.

9.30’dan itibaren kitle Gar önünde toplanmaya başlarken, Emek Partisi Üyeleri Garın yakınındaki Türk-İş binası önünde toplanıp, katliamda yitirdikleri yoldaşlarının fotoğrafları ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Saray savaş halklar barış istiyor” sloganları ile yürüdü
Saatler 10.04’ü gösterdiğinde 1 dakikalık saygı duruşu yapan kitle, saygı duruşunun ardından ellerindeki karanfilleri, katliamda ölen ve garın önündeki eski lokomotife asılı bulunan 13 demiryolu emekçisinin fotoğraflarının önüne bıraktı.

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB adına ortak açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan, ülkenin başkentinden gür bir barış sesini haykırmak istediklerini belirterek, “On binlerden yükselen barış sesini boğmaya çalıştılar. Bu sesten kim rahatsız olabilir? Failler bellidir ve tüm dünya halkları bunu biliyor. Panik içinde yayın yasağı ve gizlilik kararı almalarını anlıyoruz” dedi.
Akkan 7 gün değil 7 bin gün geçse de yitirdiklerini unutmayacaklarını vurgulayarak, “Affetmeyeceğiz, hesap sormadığımız sürece onlara borçlu kalacağız. Yılmayacağız, mücadele edeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından yarım saatlik oturma eylemi yapıldı. Akşam 19.00’a çağrı yapıldı ve akşam 19’da yapılacak olan anmaların Cuma gününe kadar devam edeceği duyuruldu.

‘İNADINA BARIŞ VE DEMOKRASİ’

Adana’da Tren Garı önünde anma gerçekleşti. 10.04’te saygı duruşuyla başlayan anmaya katliamda hayatını kaybeden Emek Partisi üyesi Dilan Sarıkaya’nın anne ve babası da katıldı. 

Anmada, yaşamını yitirenler için gökyüzüne balonlar bırakıldı. Hayatını kaybedenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart ise kırmızı karanfillerle donatıldı. Arkadaşları, hayatını kaybedenler için şiirler okudu. 
Burada konuşan baba İzzet Sarıkaya “İnadına barış, inadına demokrasi, inadına özgürlük” dedi. Kurumlar adına konuşan TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi de, hükümete seslenerek “Emek Barış ve Demokrasi mitingimize bombalı saldırı yapılacağının 3 gün önceden bilindiği doğru mudur?” diye sordu. HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan da, “Katliamı yapanları biliyoruz, bizimle duygudaşlık yapmayan adeta oh oldu diyen iktidar partisinin yöneticileri de bürokratları da belediye başkanları hepinizi biliyor ve tanıyoruz. Gerçeklerin halklardan saklanması için basının bunu haberleştirmesini engelleyenleri de iyi tanıyoruz. Kayıplarımızın hesabını mutlaka soracağız” dedi. Mersin’de de Özgür Çocuk Parkı’nda gerçekleşen anmada konuşan, katliamda yaşamını yitiren Gökmen Dalmaç’ın eşi Firdevs Dalmaç da,  “Gökmen oraya sadece barışı haykırmak içi gitti ve katledildi. Bize düşen onların mücadelesini yükselterek, İnadına barış, İnadına barış demek” diye konuştu. 

Antep Emek ve Demokrasi Güçleri Ankara katliamında yaşamını yitiren için karanfilli eylem yaptı. Yeşilsu Parkında katliama tepkilerini dile getiren kitle, oturma eylemi yaparak, katliamda yaşamı yitirenler için yere karanfiller bıraktı.

‘MÜCADELEMİZİ KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ’

Bölge illerinde de katliamda yaşamını yitirenler için 10.04’te anmalar düzenlendi. Diyarbakır’da Koşuyolu Parkı’nda, her hafta adalet nöbeti tutan Cumartesi Anneleri katliamda yaşamını yitirenleri andı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıyan Cumartesi insanları ve barış anneleri, katliamda yaşamını yitirenler için gözyaşı döktü. Burada konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hükümetin canlı bombaları yakalamak yerine barış için canlı kalkan olan ve barış mücadelesi verenleri tutukladığını söyledi. Daha sonra aynı parkta yer alan İnsan Hakları Anıtı önünde de DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından bir anma düzenlendi. Yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı anmada, mumlarla Barış yazıldı, alana karanfil bırakıldı. Burada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Bedirhan Çetinkaya , “Bizi sindirmeye, korkutmaya çalışanlara, sizi emek barış mücadelesi sürdürürseniz öldürürüz mesajı verenlere bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz mesajı vererek yanıt veriyoruz” dedi. 

KESK Van Şubeler Platformu tarafından  Feqiyê Teyran Parkı’nda yapılan anmada katliamda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı pankartın önüne yakılan mumlar ve karanfiller bırakıldı.Elazığ’da da KESK’in çağrısıyla Hozat Garajı’nda önünde yapılan anmada sık sık “Barış şehitleri ölümsüzdür, Savaşa inat Barış hemen şimdi” sloganı atıldı. Burada konuşan KESK dönem sözcüsü Kenan Korkmaz “Katili biliyoruz, önlem anlamayanlar sorumludur” dedi. Adıyaman’da da  Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Demokrasi Parkı’nda biraraya gelen yüzlerce kişi, “Katilleri tanıyoruz, unutmayacağız, unutturmayacağız, hesap soracağız” dedi. 

KARS'TA POLİS SALDIRISI

Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenlerden biri olan ve memleketi olan Kars'ta defnedilen Özver Gökhan Arpaçay için kentte yapılmak istenen anmaya polis saldırdı. Polis, aralarında HDP Kars Milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı'nın da bulunduğu çok sayıda kişinin basın açıklamasının yapılacağı alana gitmelerine izin vermedi. Polisin HDP İl Binası'nı da ablukaya alarak partililerin bina önünde toplanmasına engel olması üzerine kitle oturma eylemi yaptı. ''Katil IŞID işbirlikçi AKP'' sloganları atan kitle, burada yaptıkları açıklamanın ardından dağılmak üzereyken polis saldırısına uğradı. HDP milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Şafak Özanlı da sıkılan tazyikli suyun hedefi olurken, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. 

HATAY’DA ANKARA KATLİAMINI PROTESTO EDENLERE POLİS SALDIRISI: 6 GÖZALTI

Ankara'da 10 Ekim cumartesi sabahı düzenlenen bombalı saldırıyı protesto etmek için Hatay'da düzenlenen eylemde 6 kişi gözaltına alındı.

Merkez Antakya ilçesinin Saray Caddesi'nde toplanan grup Köprübaşı Mevkii'ne yürüdü. Bugün '10.04'te insanlığa ses ver hayatı durdur' sloganıyla yapılan eyleme katılan grup yolu trafiğe kapatmak isteyince polis saldırdı. Saldırı sırasında 6 kişi gözaltına alındı.

Kısa süren gerginlik ardından, grupta bulunanlardan bir bölümü basın açıklaması ve oturma eylemi yaptıktan sonra alandan ayrıldı.

ESENKENT’TE YÜRÜYÜŞ

Maltepe Esenkent Mahallesi halkı bugün saat 16:00'da tatlısu durağından muhtarlık önüne kadar Ankara katliamını protesto yürüyüşü düzenledi. 

Yürüyüş sırasında " Kahrolsun faşizm", " Kurtuluş yok tek başına, ya hepimiz ya hiç birimiz" , "Anaların öfkesi katilleri boğacak", “Katil IŞİD, işbirlikci AKP", “Faşizme ölüm, Halka hürriyet" sloganları atıldı. Yürüyüş muhatarlık önündeki saygı duruşu ve basın açıklamasının ardından eylem bitirildi.

SAMSUN

Samsun'da emek ve demokrasi güçleri DISK, KESK ve TMMOB’un çağrısıyla saat 17 30 da Uğur Mumcu Parkı'nda bir araya gelerek 10 Ekim'de Ankara'da katledilenleri andı. TMMOB İl Koordinasyon Sekreteri Adnan Korkmaz yaptığı basın açıklamasında katliamın gerçek sorumlularının AKP hükümeti olduğunu söyledi. Hükümetin bomba patladıktan sonra yaralılara ve onlara yardım edenlere gaz bombası attığını belirterek bir hafta geçmesine rağmen hala saldırganlar ve bağlantılarının tespit etmediğini dile getirdi. Korkmaz “Bedeli ne olursa olsun Ankara'da katledilen arkadaşlarımızın  Emek Barış ve Demokrasi mücadelelerini sonuna kadar yılmadan sürdüreceğiz” dedi. 

Uğur Mumcu Parkı'nda katledilenlerin fotoğrafları sergilenerek yanlarına mumlar yakılıp güller bırakıldı. Sık sık “Savaşa Hayır Barış hemen şimdi”, “Barış şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı 

KATLİAMLARA KARŞI MÜCADELEYİ BÜYÜTELİM

Emek Partisi Küçükçekmece İlçe Örgütü Ankara katliamının işlk haftasında kahvehanelerde ve mahallelerde mücadeleyi büyütelim çağrısı yaptı. Küçükçekmece İkitelli bölgesinde kahvehanelerde konuşma yapan EMEP ve Emek Gençliği yöneticileri katliamı gerçekleştirenlerin halkı korkutmak istediğini vurgulayarak, baskıdan kurtulmanın yolunun birleşmek ve hesap sormak olduğunu söylediler. İş çıkışında servis duraklarında ve mahalle aralarında da çağrı yapan Emek Partililere pencere ve balkonlardan destek verenler oldu.