Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Eylemsizliğe rağmen saldırılar sürüyor

 

Eylemsizliğe rağmen saldırılar sürüyor

 

Özgür Gündem / 21 Ekim 2015 03:41

 

HPG Basın İrtibat Merkezi yaptığı yazılı açıklamada, Türk ordusunun eylemsizlik konumundaki gerilla güçlerine yönelik saldırı ve operasyonlarının devam ettiğini belirtti. Türk ordusunun saldırılarına karşı gerillanın da misilleme eyelemi gerçekleştirdiğini belirten HPG, “Şemdinli’de 8 askere yönelik misilleme amaçlı bir sabotaj eylemi düzenlenmiştir. Eylemden sonra TC ordusu ölü ve yaralılarını zırhlı araçlar ile Şemdinli’ye taşımıştır” dedi. Çelê’de ise suikast eyleminde 2 askerin öldürüldüğünü belirten HPG; Zap, Gabbar, Amed ve  Mûş’ta çok sayıda eylem gerçekleştirdiklerini belirtti. Dersim’de ise çok sayıda bombardımanın yapıldığını ifade eden HPG, askerlerin yaptığı operasyon sırasında çıkan çatışmalarda, 20 askerin öldürüldüğünü belirtti. Operasyon ve bombardıman sonucu 3 gerillanın yaşamını yitirdiğini belirten HPG, şehit düşen gerillaların  Gülistan Önen (Mardin), Ebru Öz (Dersim) ve Heval Yeşilgöz (Dersim) olduğunu belirtti.

Colemêrg’in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Bermis mevkinde sabah saatlerinde operasyona çıkan askerler ile HPG’liler arasında çatışma çıktı. Operasyon bölgesine sevkiyat yapan zırhlı aracın geçişi esnasında daha önce yola döşenmiş uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu çok sayıda ölü ve yaralı askerin olduğu öğrenilirken, ölü ve yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla Şemdinli Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Bölgede çatışmalar şiddetlenirken, çevrede bulunan karakol ve tanklardan bölgeye bombardıman yapıldı.

Roketli eylem

Colemêrg’in Çelê (Çukurca) ilçesinde Hükümet Konağı’na roketli ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendiği belirtildi. Edinilen bilgilere göre, Hükümet Konağı’na önce 3 adet roket atıldı, sonra da uzun namlulu silahlarla eylem düzenlendi. Saldırının ardından kısa süreli çatışma çıktı. Gever ilçesine bağlı Binbir, Sat, Gelîyê Doskî, Şitazin ve Çarçella’da başlatılan yoğun askeri operasyonlar devam ederken, bir uzman çavuşun ağır yaralandığı belirtildi.