Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Ankara Katliamı BM yolunda...

 

Ankara Katliamı BM yolunda...

 
Ankara Katliamı’nın ‘devlet dahili’ olduğu verileri ortaya çıkarken, THİV konuyu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıyor. Ortada bir ‘güvenlik zafiyeti’ olmadığını belirten Av. Senem Doğanoğlu, Türkiye’nin Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsünü bilerek ve isteyerek tanımadığını söyledi

 

ANKARA/ DİHA / 24 Ekim 2015 03:39 - 100’ü aşkın insanın hayatını kaybettiği Ankara Katliamı’na ilişkin devletin sorumluluğu ve dahlini gösteren onlarca kanıt ortaya çıkması üzerine, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV), katliamı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne taşıyor. THİV avukatlarından Senem Doğanoğlu, canlı bomba saldırısının güvenlik zafiyeti olarak tanımlanabilecek bir durum olmadığını belirtti.

 

İnsanlığa karşı suç

Miting alanı ve çevresine ilişkin polisin tercihleri, patlama sonrası ambulansların geciktirilmesi ve çevik kuvvetin alanda kimyasal gaz kullanmasının kasti bir tercih olduğunu vurgulayan Av.Doğanoğlu, olayın organize edilme biçimi, canlı bombaların alana kadar engelsiz gelmesi ve istihbarat bilgilerinin paylaşımına kadar devletin sorumluluğuna dikkat çekti. Doğanoğlu, “Türkiye’nin, IŞİD’i destekleyen, tedavi eden, yakalamayan, donatan iradesinden haberdarız. Uluslararası Ceza Hukuku’na göre, burada insan hakları hukuku ihlali var. İnsanlığa karşı suç var. Katliamlar devletler dahil olmadan kolay kolay gerçekleşmez” diye konuştu.

O bakanlar yargılanacak

Siyasi nedenlerden dolayı belli bir kitleye karşı kasten öldürme eylemleri gerçekleştirilmesinde devletle beraber diğer özneler dahil olduğunda başvuracak tek yerin Uluslararası Ceza Mahkemesi olduğunu vurgulayan Doğanoğlu, “Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Roma Statüsünü bilerek, isteyerek tanımayan bir devlet var. Bu faillerin hepsi yargılanacak. Bütün o bakanlar alt ve üst kademeler yargılanacak” ifadelerini kullandı.

Suçunu kabul etti

Başbakan’ın “IŞİD’lilerin canlı bomba listesi elimizde” söyleminin suçun kabulü anlamına geldiğini de dile getiren Doğanoğlu, “Başbakan uluslararası toplum önünde suçunu kabul etmiştir. Bir kesime karşı ki bunlar, Kürtler, sendikalar, meslek örgütleri, barış isteyen insanlardır. Belirli bir özel kasıtla onları öldürüyorsan burada insanlığa karşı suç işliyorsun demektir” diye konuştu. Av. Doğanoğlu, deliller tamamlandığında katliamı, BM’ye taşıyacaklarını kaydetti.