Çarşamba, Temmuz 08, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Putin: Terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık


 

Putin: Terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık

 

TSK, Türk hava sahasını ihlal eden bir uçağın 5 dakikada 10 kez uyarıldığını ve angajman kuralları çerçevesinde iki F-16 ile Suriye sınırında düşürüldüğünü duyurdu. Putin, Soçi'de Ürdün kralı Abdullah ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada, uçağın Türkiye sınırına 1 kilometre mesafede düşürüldüğünü açıkladı.
 
 

 
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ürdün Kralı Abdullah ile Soçi’de yaptığı görüşmede, Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiyle ilgili çok sert açıklamalar yaptı. “Bu olay terörle mücadelenin ötesine geçmektedir. Elbette ki yetkililerimiz hayatlarını riske atarak teröre karşı kahramanca savaşmaktadır. Bugün olanlar, teröristlerin suç ortaklarının bizi arkamızdan bıçaklamasıydı. Bugün yaşananları başka bir biçimde tanımlayamıyorum” diyen Putin, şöyle konuştu:

'UÇAĞIMIZ HAVADAN HAVAYA FÜZE İLE VURULDU'

“Uçağımız Suriye hava sahası üzerinde bir Türk F-16’sı tarafından havadan havaya füze ile vuruldu. Suriye hava sahasına, Türkiye sınırından 4 kilometre öteye düştü. Vurulduğunda Türk topraklarından 1 kilometre uzaklıkta uçuyordu. Bu olay Rusya ile Türkiye ilişkileri açısından çok ciddi sonuçlar yaratacak.”

'IŞİD BİR DİZİ ÜLKENİN ORDUSU TARAFINDAN KORUNUYOR'

Rus uçaklarının, Rusya kökenli IŞİD militanların konuşlandığı bölgeyi vurduğunun altını çizen Putin, “Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye'ye gittiğini uzun zamandır biliyoruz. Buradan terörist grupların eline büyük paralar geçiyor” dedi.

Putin ayrıca, “IŞİD bir dizi ülkenin ordusu tarafından da korunuyor. Bu da, (IŞİD militanlarının) insanları en acımasız yöntemlerle nasıl öldürebildiklerini ve Avrupa'nın kalbinde nasıl terör saldırıları düzenleyebildiklerini açıklıyor” diye konuştu.

19.01 ‘BÜYÜKELÇİ YARDIM, DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILMADI’

RİA Novosti'ye konuşan bir Türk yetkili, Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmadığını açıkladı.

19.00 RUSYA YABANCILARA YÖNELİK GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTTIRDI

Rusya Federal Göç Dairesi'nden yapılan açıklamada, terör tehdidindeki artış nedeniyle Rusya'ya giriş yapan yabancı ülke vatandaşları üzerindeki kontrollerin arttırıldığı belirtildi. Rusya Federal Göç Dairesi Başkanı Konstantin Romodanovskiy, RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, "Tüm yöneticilere talimat gönderdim. Yabancı ülke vatandaşlarının başta vize olmak üzere tüm evraklarının kaydı sırasında bireysel sorumluluk uygulaması geçerli olacak. Yabancılara verilen evraklarda yapılacak her türlü ihlalde sorumluluk evrakı düzenleyen çalışanda olacak" dedi.

18.53 'RUS UÇAKLARININ TÜRK HAVA SAHASINI İHLALİ SANİYELER SÜRDÜ'

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili, ilk belirlemelere göre, Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlalinin saniyeler sürdüğünü söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, ABD'nin olayı halen araştırmakta olduğunu söyledi.

18.51 İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, hem Türkiye hem de Rusya'ya sakin olunması çağırısını yaptı. "Her iki ülke de ortak düşmanın IŞİD olduğunu hatırlamalı" diyen Margallo, bugünkü olayın bir daha tekrarlanmaması için Türkiye ve Rusya'nın uluslararası anlaşmaların gerekliliğini yerine getirmelerini istedi.

18.42 KREMLİN: KARŞILIK VERMEK İÇİN HAZIRLANMIYORUZ AMA SONUÇLARI OLACAK

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Rusya'nın savaş uçağını düşüren Türkiye'ye karşılık vermeye hazırlanmadığını ancak yaşananların sonuçları olacağını söyledi. Peskov, "Rusya Devlet Başkanı (uçağın düşürülmesinin) askeri sonuçları olacağını söylememişti. Bununla birlikte Türk tarafının dostça olmayan bu eylemlerinin kaçınılmaz olarak sonuçları olacağını belirtmişti" dedi.

Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin'le Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Aralık'ta gerçekleştireceği görüşmenin iptal edilip edilmeyeceğine dair bir soru karşısında da şunları söyledi: ''Henüz bu konuda bir karar alınmadı. Bu görüşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bir dizi faktöre bağlı olacak.''

'TÜRK AKIMI'NIN GELECEĞİNİ AYRINTILI OLARAK ANALİZ EDECEĞİZ'

Peskov, Rus uçağının düşürülmesinin 'Türk Akımı' projesinin geleceğini nasıl etkileyebileceği sorusuna da, ''Bu soruya şu anda yanıt veremem. Rusya Devlet Başkanı Putin, bu konunun Moskova tarafından ayrıntılı olarak analiz edileceğini söyledi'' yanıtını verdi.

'TÜRKİYE'NİN BİZİMLE İLETİŞİM KURDUĞUNDAN HABERİM YOK'

Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye'nin uçağın düşürülmesi ardından Moskova ile resmi kanallardan iletişim kurup kurmadığına dair bir soru karşısında da ''Bundan haberim yok'' dedi.

Peskov, Rusya ile Türkiye arasındaki uçuşların askıya alınabileceği iddialarına ilişkin bir soruya da, ''Böyle bir şeyden bahsetmedik. Ancak bu gibi eylemlerin (Rus uçağının düşürülmesinin) bazı sonuçları olacağını çok iyi kavramak gerek'' ifadelerini kullandı.

18.26 LUKAŞENKO-PUTİN GÖRÜŞMESİ ERTELENDİ

Rus uçağının düşürülmesi ardından Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun perşembe günü için planlanan Moskova ziyaretinin ertelendiği belirtildi. Belarus Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Belarus ve Rus devlet başkanlarının programlarının yoğunluğu nedeniyle ziyaret ertelendi. Ziyaretin ne zaman gerçekleşeceğini ileriki günlerde karar verilecek'' denildi.

Lukaşenko'nun perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Putin'le bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyordu.

18.23 İNGİLTERE: TÜRKİYE VE RUSYA DOĞRUDAN GÖRÜŞMELİ

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sözcüsü, Cameron ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak telefonda görüştüğünü aktardı.

Sözcü, "(Cameron) Başbakan Davutoğlu'na Türkler ile Rusya arasında doğrudan iletişim olması konusunda güçlü tavsiyede bulundu" dedi.

18.20 NATO TOPLANTISI BAŞLADI

Türkiye'nin talebiyle TSİ ile 18.00'de başlayan toplantıya, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile üye ülkelerin büyükelçileri katıldı. Toplantıda Türkiye, uçağın düşürülmesiyle ilgili bilgilendirme yapacak.

18.10 TÜRKİYE'DEN BM'YE MEKTUP

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi konusunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve BM Güvenlik Konseyi'ni mektupla bilgilendirdi.

18.00 RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE NOTA

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Moskova'daki Büyükelçiliği'nin askeri ataşesinin Bakanlık'a çağrıldığı ve kendisine protesto notası verildiği belirtildi.

'BENZER OLAYLARA VERİLEBİLECEK KARŞILIKLAR KONUSUNDA ÇALIŞIYORUZ'

Bakanlık'tan yapılan açıklamada ayrıca, Türk ordusunun Su-24 tipi Rus uçağını düşürmesini 'dostça olmayan bir eylem' olarak gördükleri ifade edildi.

''Benzer olaylara verilecek karşılıklarla ilgili bir önlem paketi üzerinde çalışıyoruz'' denilen açıklamada, ''Suriye'deki terörist gruplara yönelik saldırılarımız devam edecek'' ifadelerine yer verildi.

Uçağın düşürüldüğü sırada Suriye'de, içlerinde Rusya kökenli savaşçıların da olduğu terörist gruplara yönelik operasyonlara katıldığı da belirtilen açıklamada, ''Uçağımız Türkiye sınırları içine girmemişti ve Suriye hava sahası üzerinde uçuyordu'' denildi.

17.59 MOSKOVA'DAKİ TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ ÖNÜNDE PROTESTO GÖSTERİSİ YAPILIYOR

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler, Türk uçaklarının Rus uçağını düşürmesini protesto ediyor. TASS haber ajansının elçilik önünde mikrofon uzattığı Ruslardan biri, "Rus uçağına yapılan saldırı beni rahatsız etti. Türkiye hükümetine söylemek isterim ki, her eylemin bir yanıtı olmalı" dedi.

 

Bir diğer Rus vatandaşı, "Ülkemize yönelik bu saldırı, provakasyona benziyor. Umarız, yanıtsız kalmaz" ifadelerini kullandı. Göstericilerin ellerinde Türkiye'ye yönelik eleştirilerin yer aldığı dövizler taşıdıkları görüldü.

17.58 STEINMEIER: OLAYIN SURİYE BARIŞ GÖRÜŞMELERİNİ ETKİLEMEMESİN UMUYORUZ

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Rus savaş uçağının düşürülmesinin ‘Suriye'de iç savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmeler önünde engel oluşturmamasını’ umduğunu söyledi. Steinmeier, Berlin'de yaptığı açıklamada, "Bu olayın Suriye'deki çatışmaların hafifletilmesi için küçük bir umut veren cesaret verici başlangıç görüşmelerine zarar vermeyeceğini düşünmeliyiz" diye konuştu.

17.57 ABD: OLAY RUSYA İLE TÜRKİYE ARASINDA

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Steve Warren, Bağdat'tan video konferans aracılığıyla yaptığı basın açıklamasında, "Bu olay Rusya ve Türkiye hükümetleri arasındadır. (ABD koalisyonunu) ilgilendiren bir konu değildir" dedi.

"IŞİD'e karşı taarruz operasyonlarımız planlandığı gibi devam ediyor, Irak ve Suriye'de vuruyoruz" diyen Warren, ‘Rus pilotların 10 defa uyarıldığı ancak karşılık vermedikleri’ni şeklinde açıklamalarını teyit etti. Warren bu bilginin ABD'nin kendisinin mi tespit ettiğini, yoksa Türkiye'nin açıklamasını mı aktardığını belirtmedi.

Türkiye'nin Rus uçağını Suriye sınırında düşürdüğünü, ancak ABD'nin olayın kesin olarak nerede gerçekleştiğini hâlâ değerlendirdiğini ifade eden Warren, uçağın pilotlarının akıbetini de teyit edemeyeceğini belirtti.

17.49 'TÜRKİYE'NİN TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN CİDDİ SONUÇLARI OLACAK'

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Turizm Komitesi Başkanı Mihail Emelyanov da TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Rus savaş uçağının düşürülmesinin Türkiye'nin turizm sektörü açısından 'ciddi sonuçları' olacağını söyledi.

Rusya Turizmciler Birliği Sözcüsü İrina Turina da İnterfax haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye'de şu anda 10 bin Rus turist olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

RUSYA: TUR OPERATÖRLERİNİ DESTEKLEYECEK KAYNAKLARA SAHİBİZ

Bu arada Rusya Finans Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada da, ''Türkiye turlarının iptal edilmesinden etkilenecek tur operatörlerini destekleyecek kaynaklara sahibiz'' denildi.

17.48 Suriye resmi haber ajansı SANA’ya konuşan bir askeri kaynak, Türkiye’nin Rus uçağını düşürerek teröre verdiği desteği gösterdiğini belirtti.

17.46 İNGİLTERE: BMGK ÜLKELERİNDEN ACİL TOPLANTI TALEBİ GELMEDİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanı İngiltere'nin Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft, gelişmelerden endişe duyduklarını belirtti. Rycroft, "Bu olayda, çatışmasızlığın ne kadar önemli olduğu görüldüğü. Bu bakımdan ders çıkarılması çok önemli" dedi.

"İngiltere, Türkiye'nin kendi hava sahasını koruma hakkını savunuyor" diyen Rycroft, BMGK üyesi ülkelerden şu ana kadar konuyla ilgili acil toplantı talebi almadıklarını kaydetti. 

17.44 DAVUTOĞLU İLE CAMERON TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Başbakan Davutoğlu'nun, İngiltere Başbakanı David Cameron ile telefonda görüştüğü, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesine ilişkin görüş alış verişinde bulunduğu bildirildi.

17.40 KADİROV: TÜRKİYE PİŞMAN OLACAK

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan’ın Başkanı Ramzan Kadirov, Türkiye’nin Suriye’de Rus savaş uçağı Su-24’ü vurduğu için uzun süre pişmanlık duyacağından emin olduğunu söyledi.

 

Kadirov, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin uzun süre pişmanlık duyacağından şüphem yok. Her fırsatta dostluk ve işbirliğinden bahsedenler böyle haince hareket edemez!” dedi.

17.38 KILIÇDAROĞLU: SURİYE SINIRINDAKİ OLAYLARI KAYGI İLE İZLİYORUM

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yaşananlara ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

 

17.28 PENTAGON: UÇAĞIN TAM OLARAK NEREDE VURULDUĞUNU HENÜZ TEYİT EDEMİYORUZ

Pentagon Sözcüsü Michelle Baldanza, Türkiye'nin hava sahasını korumak amacıyla Rus uçağını vurduğu, olayın uluslararası koalisyon dahilinde gerçekleşmediği açıkladı. 

"Her ülkenin kendi hava sahasını kontrol etme ve koruma hakkına sahip olduğunu düşünüyoruz. Rus uçağının düşürülmesi, bu bağlamda gerçekleşti. Olayın uluslararası koalisyonun faaliyetlerle bir ilgisi yok" diyen Baldanza, Moskova ile Washington arasındaki Suriye hava sahasında çatışmaların engellenmesi anlaşmasının bu olay için geçerli olmayacağını da kaydetti.

‘TÜRKİYE RUS UÇAKLARI DEFAATLE UYARDI ANCAK YANIT ALAMADI’

Türkiye'nin uçağın düşürülmesi konusunda ABD'yi bilgilendirdiğini de ifade eden Baldanza, “Düşürülen uçak sınırdaydı ancak tam bir konum değerlendirmesi veremeyiz” diye konuştu. Baldanza, Türkiye'nin olaydan önce Rus uçaklarını defaatle uyardığını ancak Rus pilotların bu uyarılara yanıt vermediğini de belirtti.

17.17 SURİYE: TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELERİN YENİ BİR SUÇU

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi, Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak “Bu durum Suriye’deki isyancı güçlerin ve onları finanse ederek silah veren ülkelerin işlediği suçlar listesine eklenen yeni bir suçtur” dedi.

Zuabi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmeye çalışan isyancıların başlıca destekçilerinden olduğunu söyledi.

17.15 ROSTURİZM: TÜRKİYE'YE TUR SATIŞLARINI DONDURUN

Rusya'nın turizm ajansı Rosturizm'den yapılan açıklamada, tur şirketlerine Türkiye'ye seyahat paketi satışlarının dondurulmasını tavsiye ettikleri belirtildi.

16.56 MOGHERİNİ: GERİLİMDEN UZAK DURULMALI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Rus uçağının düşürülmesi sonrasında 'gerilimden uzak durma' çağrısı yaptı.

 

Twitter hesabından açıklama yapan Mogherini, "Bu sabah NATO Genel Sekreteri ile görüşme yaptım. Gerilimden uzak durulmalı" ifadelerini kullandı.

16.52 #SIRTIMIZDANBIÇAKLANDIK ETİKETİ RUSYA'DA TT OLDU

Rusya lideri Vladimir Putin'in açıklamaları ardından Ruslar Twitter'da #SırtımızdanBıçaklandık (#УдарВСпину) etiketiyle iletiler paylaşmaya başladı. Bu etiket Rusya'da en çok paylaşılanlar arasına girdi.

16.48 RUSYA'NIN NATO DAİMİ TEMSİLCİSİ, LONDRA ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ

Rusya'nın NATO Daimi Temsilcisi Aleksandr Gruşko, NATO'nun bu akşam yapacağı olağanüstü toplantı nedeniyle Londra ziyaretini iptal etti.

Rusya'nın Londra Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsü'nde (RUSI) Rusya-NATO ilişkilerinin geleceği hakkında ders vermesi beklenen Gruşko'nun, NATO'daki toplantı nedeniyle programını iptal ettiği belirtildi.

 

Lavrov
16.41 LAVROV: TÜRKİYE ZİYARETİMİ İPTAL ETTİM

 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yarın için planlanan Türkiye ziyaretini iptal ettiğini açıkladı.

"Rusya Devlet Başkanı Putin, yaşanan olayın Türkiye ile olan ilişkilerimizi etkilememesinin mümkün olmadığını açıkça belirtti'' diyen Lavrov, ''Bu nedenle, Rusya ve Türkiye'nin dışişleri bakanları düzeyinde yarın İstanbul'da yapılacak görüşmenin iptal edilmesine karar verildi'' ifadelerini kullandı.

Lavrov ayrıca, Rusya vatandaşlarına Türkiye'ye seyahat etmeme uyarısında bulunup, ''Türkiye'deki terör tehdidi giderek büyüyor. Bizim değerlendirmelerimize göre buradaki tehdit, Mısır'dakinden az değil'' dedi.

16.28 MİRONOV: DOSTÇA OLMAYAN BU EYLEMDEN GEREKLİ ÇIKARIMLARI YAPACAĞIZ

Adil Rusya Partisi Genel Başkanı Sergey Mironov, Türkiye'nin tutumunun dostça olmadığını belirtti.

Mironov, "Birçok ülkenin güvenliğin tesisi için çabaları koordine etme konusunda kararlılık ifade ettiği bir dönemde, bu tür eylemler, IŞİD ve uluslararası terörle mücadeleye ciddi darbe indiriyor. Hiç şüphe yok ki, dostça olmayan bu eylemden gerekli çıkarımları yapacağız" dedi.

16.26 'RUSLAR TÜRKİYE TATİLLERİNİ İPTAL EDİYOR'

Rusya'nın en büyük tur operatörlerinden biri olan Natalie Tours, Rus savaş uçağının düşürülmesi ardından Türkiye turları satışlarını durdurma kararı aldı.

16.12 PUŞKOV: TÜRK-RUS İLİŞKİLERİNE CİDDİ ŞEKİLDE YANSIYACAK

Rusya Devlet Duması Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye'de yaşanan gelişmenin Türk-Rus ilişkilerine ciddi şekilde yansıyacağını söyledi.

RİA Novosti haber ajansına konuşan Puşkov, "Türkiye'nin Su-24 savaş uçağına yönelik düşmanca tutumu, Türk-Rus ilişkilerinde ciddi sonuçlara yol açacak. Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, bunun sinyalini verdi" dedi.

16.04 TUSK: SOĞUKKANLI OLMALIYIZ

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, konuya ilişkin olarak Twitter hesabından, "Rus jetinin düşürülmesinin ardından, bu tehlikeli dakikalarda hepimiz soğukkanlı ve sakin olmalıyız" diye yazdı.

15.33 'UÇAĞIMIZ TÜRK HAVA SAHASINI İHLAL ETMEDİ, F-16 TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜ'

İnterfax haber ajansının ulaştığı bir Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, ''Yaptığımız analizler uçağımızın Türk hava sahasını ihlal etmediğini gösterdi'' dendi.

Açıklamada ayrıca, Rus uçağının terör operasyonları ardından Hmeymim hava üssüne dönerken bir Türk F-16'sı tarafından düşürüldüğü belirtildi. Bakanlık'tan daha önce yapılan ilk açıklamada, Su-24'ün karadan havaya füzeyle düşürüldüğünün tahmin edildiği kaydedilmişti.

15.28 BMGK ÜLKELERİNİN ANKARA BÜYÜKELÇİLERİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞIRILDI

Türk Dışişleri, Ankara'daki Rusya, ABD, Fransa, İngiltere ve Çin büyükelçilerini Bakanlık'a çağırdı. Reuters'e konuşan bir yetkili, "P5 ülkelerinin büyükelçileri konuyla ilgili bilgi vermek üzere Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı" dedi.

15.15 'TÜRK ATAŞE SAVUNMA BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI'

TASS haber ajansı, Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesinin Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldığını aktardı.

15.08 RUSYA: TÜRKİYE’YE DOĞALGAZ AKIŞINDA KESİNTİ YOK

Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Anatoliy Yanovskiy, Rus uçağının düşürülmesi nedeniyle Türkiye'ye doğalgaz sevkiyatının kesilmediğini açıkladı. TASS haber ajansına konuşan Yanovskiy, "Sevkiyat, sözleşmedeki yükümlülüklere uygun şekilde devam ediyor. Aksi, mümkün değil" ifadelerini kullandı. 

15.05 Bazı Rusya vatandaşları, Moskova’daki Türk Büyükelçiliği önünde Rus uçağının düşürülmesini, ellerinde ‘Türkiye IŞİD’in yanında mısın yoksa karşısında mısın?’ yazılı dövizlerle protesto etti.

 

14.45 PUTİN: SIRTIMIZDAN BIÇAKLANDIK

 
Ürdün Kral Abdullahı ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amman'daki görüşme öncesinde Suriye sınırında düşürülen Rus uçağını hakkında konuştu. Rusya'ya taziyelerini ileten Ürdün Kralı Abdullah "IŞİD’le mücadele için güç birliği yapılması şart. Eylemlerimizi sadece Suriye ve Irak ile sınırlı tutmamalıyız" diye konuştu.

 

"Rus uçağının Suriye’de düşürülmesi olayı terörle mücadele çerçevesinin dışına çıkıyor. Şimdi sırtımızdan da bıçaklandık, terörle mücadele eden uçaklarımız sırtından vuruldu" diyen Putin'in konuşmasından öne çıkan bölümler ise şöyle:

* Uçağımız Suriye hava sahası üzerinde bir Türk F-16’sı tarafından havadan havaya füze ile vuruldu. Suriye hava sahasına, Türkiye sınırından 4 kilometre öteye düştü. Vurulduğunda 6 bin metre yükseklikte, Türk topraklarından 1 kilometre uzaklıkta uçuyordu.

* Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık.

'HER ÜLKENİN FARKLI ÇIKARLARI OLABİLİR AMA BUGÜN YAŞANANA TAHAMMÜL EDEMEYİZ'

 


* Burası çoğu Rusya kökenli (Çeçen) militanların yoğun biçimde konuşlandığı dağlık bir bölge. Bu bağlamda uçaklarımız, teröristlere önleyici saldırılar düzenleme görevini yerine getiriyordu.