Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Şengal'de çatışma, KDP Peşmergeleri 3 Ezidi Peşmergeyi öldürdü -yenilendi-

Heci Atto Seydo çıkan çatışmada öldürülen Ezidi Peşmerge

 

Şengal'de çatışma, KDP Peşmergeleri 3 Ezidi Peşmergeyi öldürdü -yenilendi-

 

26. 11. 2015

Dersimzaza.com

 

"Ezidipress.com" haber sitesinde yer alan haberlere göre, Çarşamba akşamı (25. 11. 2015) Şengal’de KDP Peşmergeleriyle Ezidi Şeyh Hayri Birliği Peşmergeleri arasında silahlı çatışma yaşandı. Çatışmanın nedeni şudur: Ezidiler Şengal'e bağlı Qabusiya köyünde yaşayan Müslüman Kürtlerin IŞİD'le işbirliği yaparak Ezidi katliamına katıldıklarını ve mallarını gasp ettiklerini söylemektedirler. Ki bunların Şengal merkezinde akrabaları vardır ve bunlardan bazıları zaten IŞİD'le işbirliği yapmaktan dolayı tutuklanmıştır. IŞİD’i destekleyen bu aileler Şengal’in kurtarılmasından sonra KDP’ye yanaşmışlardır. Bundan dolayı Ezidi güçleri Mesut Barzan'iye durumu bildirerek bu köyde yaşayanların soruşturulmadan köyden ayrılmalarına izin verilmemesi gerektiğini söylemişlerdir. Barzani bu isteği kabul etmiştir. Fakat Çarşamba akşamı köyden bir grup, KDP Peşmergeleri eşliğinde çıkmak istemiştir. Ezidi Şeyh Hayri Birliği’ne bağlı Peşmergeler köyden ayrılmak isteyen bu grubu denetlemek istemiş, ancak bu konuda KDP Peşmergeleriyle bir tartışma yaşanmıştır. Sonuçta KDP Peşmergeleri ateş açmış ve 3 Ezidiyi öldürüp pek çogunu yaralamıştır. Bazı Ezidiler de esir alınmıştır.

Daha önceki gün de Müslüman Kürtler Duhok KDP Bürosu önünde Ezidilere karşı bir gösteri düzenlemişlerdi. Onların iddiasına göre Ezidiler Şengal’de ‘’Suçsuz Müslüman Kürtlere karşı şiddet uyguluyorlar ve onları öldürüyorlar.’’ Ve onlara göre Ezidiler ‘ulusal güvenliğe’ karşı tehdit oluşturuyorlar. Bu gösteriye katılım çağrısı yapan bazı Kürt İslamcı parti milletvekilleri de Ezidilerin Şengal’de ‘’Camileri yıkıp Kuranı yaktıklarını’’ iddia edip, Ezidilerin ‘’teröristlerden daha kötü olduklarını’ söylemişlerdi.

Elbette Qabusiya köyünde yaşayan Müslüman Kürtlerin uzun süre IŞİD işgali altında en azından protesto gösterisi yapılacak düzeyde bir sorunla karşılaşmadan yaşamaları Ezidilerin iddialarını doğrulayan bir durumdur.

----------------------------------------

Kaynak: http://ezidipress.com/blog/tote-und-verletzte-hintergrund-zur-eskalation-in-shingal/