Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Derik halkı: Direnişimiz özgürlüğe kadar devam edecek

 

Derik halkı: Direnişimiz özgürlüğe kadar devam edecek

 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Derik’te saldırıların en yoğun olduğu beş mahalleden biri olan Cevizpınar’da yaşayan halk, “Ölsek de özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz” diyerek, sonuna kadar mahallelerinde kalacaklarını ve direneceklerini vurguluyor.
 

MARDİN / ANF - SEDAT SUR /2 Aralık 2015 

 

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Derik’te saldırıların en yoğun olduğu beş mahalleden biri olan Cevizpınar’da yaşayan halk, “Ölsek de özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz” diyerek, sonuna kadar mahallelerinde kalacaklarını ve direneceklerini vurguluyor. 

Derik’te sokağa çıkma yasağı ve saldırılar sekizinci güne girerken, halkın direnişi de devam ediyor. Saldırıların en yoğun yaşandığı beş mahalleden biri de Cevizpınar Mahallesi. 

ANF’ye yaşanan saldırıları ve direnişlerini anlatan Cevizpınar Mahallesinde yaşayan Tuğba Abik, Nazmiye Sinanoğlu, Necmiye Gür ve Ferhat Açar, Derik halkına evlerini terk etmeme çağrısı yaptı. 

‘DERİK ETRAFINDA KENETLENELİM’

Tuğba Abik: Tüm gençlere sesleniyorum: Derik, halkının direnişini yalnız bırakmayın, yanında yer alın. Biz mahallelerimizi bırakmayacağız, terk etmeyeceğiz. Devletin saldırıları bizleri korkutmuyor, korkup kaçmamızı, mahallelerimizi terk etmemizi istiyorlar ancak biz bırakmayacağız. Halkımız Derik’i bırakmasın ve burada bizimle birlikte kalsın. 

‘BİZ BURDAYIZ, ZULMEDENLER GİTSİN’

Nazmiye Sinanoğlu: Son günlerde saldırılar artmaya başladı, çok şiddetli saldırılar gerçekleşiyor. Ancak biz ölsek de, kalsak da bu topraklarda olacağız. Bizim toprağımız, bizim yurdumuz, gelip burada bize zulmedenler gitsin. Şu anda evlerinde kalan binlerce insanımız var. Herkes evlerinde, evinden kimse ayrılmadı, bazı insanlarımız hastaları nedeniyle ayrıldı, hastalar ayrıldı ama genel olarak kimse evini yurdunu bırakmadı ve bırakmayacaktır. Biz devletin kararımız karşısında bu saldırganlıktan vazgeçmesini istiyoruz. Bizim tercihimiz belli, kendi dilimiz ve kültürümüzle kendimizi yönetmek istiyoruz ve bundan vazgeçmeyeceğiz. 

‘KİMSE EVİNİ TERKETMESİN’

Nazmiye Gür: Halkımızdan isteğimiz, kimse evini bırakmasın, sonuna kadar kalsınlar. Günlerdir abluka altında, zor şartlarda yaşıyoruz ama evimizi, mahallemizi bırakmıyoruz. Giden insanlarımıza da geri dönsünler. Yani ciddi sıkıntılarımız var ama ne olursa olsun topraklarımızı terk etmemeliyiz. 

‘ÖLSEK DE ÖZGÜRLÜKTEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Ferhat Açar: Biz devletin saldırılarını durdurmasını istiyoruz. Dünden bu yana özellikle evlerimiz tarandı, bir orduya yetecek kadar asker ve polis ile bize saldırılar oluyor. Bu devlet bizden ne istiyor? Bu saldırılarla nereye varacaklar? Biz çıkmayacağız, ölürsek burada öleceğiz, öldüreceklerse öldürsünler. Tahir Elçi’yi katlettiler, biz Tahir Elçi’den daha değerli değiliz, biz de ölümse ölüm hazırız ama özgürlüğümüzden vazgeçmeyeceğiz. Bu saldırıların bir sonu yok, devlet bu saldırılarla sonuç alamaz. En son varacakları nokta bu halkın iradesini ve kararını tanımak olacaktır. 

------------------------

kaynak: http://anfturkce.net/kurdistan/derik-halki-direnisimiz-ozgurluge-kadar-devam-edecek