Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Êzidîler kendini yönetmeli

 

Êzidîler kendini yönetmeli

 

Düzenlediği toplantının sonuç bildirgesini açıklayan Şengal Êzidî Meclisi, Şengal’in geleceği için 22 maddelik karar metni yayımlayarak, ‘Federal Irak ve Güney Kürdistan’dan Şengal halkının iradesi olan Özerk Yönetimimizi kabul etmelerini istiyoruz’ dedi

 

ŞENGAL /ANHA / 03 Aralık 2015 - Şengal Êzidî İnşa Meclisi, 29 Kasım’da 250 üyenin katılımıyla düzenlediği toplantının sonuç bildirgesini açıkladı. İnşa Meclisi, Federal Irak ve Güney Kürdistan yönetiminden Şengal Özerk Yönetimi’ni tanımasını ve mahkeme kurularak Şengal katliamında sorumluluğu bulunanların yargılanmasını istedi.

10 bin kişilik güç kaçtı

Şengal Êzidî İnşa Meclisi sözcüsü Salih Xidir’ın okuduğu sonuç bildirgesinde, Êzidî Kürtlerin 3 Ağustos 2014 soykırımını unutmayacakları belirtilerek, binlerce Êzidî’nin katledildiği, binlercesinin de kaçırıldığı ve akıbetlerinin hala belirsiz olduğu hatırlatıldı. Şengal’in işgali öncesi Şengal’de Güney Kürdistan partilerine bağlı yaklaşık 10 bin kişilik askeri gücün bulunduğunu kaydeden Xidir, bu güçlerin halkı bırakıp kaçtığını kaydetti.

Şengal kendini yönetecektir

 Êzidî halkının büyük bedeller vererek kendilerine sahip çıkanları asla unutmayacakları ve başta Rojava halkları olmak üzere kendilerine destek veren tüm çevrelere teşekkür ettiğini belirten Xidir, toplantılarında 22 karar aldıklarını kaydederek, “Bu kararlar aynı zamanda Kurucu Meclis’in Şengal Özerk Yönetimi’nin ilanı için program niteliğindedir. Şengal Özerk Yönetimi bugünden itibaren çalışmalarını bu kararlar temelinde yürütecek ve kendini yönetecektir” dedi. 

İşte o kararlar

İşte o kararlar Toplantıda alınan bazı kararlar özetle şöyle: Bizler Federal Irak ve Güney Kürdistan’dan Şengal halkının istemi ve iradesi olan Özerk Yönetimimizi kabul etmelerini istiyoruz.

*Şengal’de daha önce kurulan meclislerin artık hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Şengal’in özerk bir yönetim esasına dayalı olarak yönetilmesini istiyoruz.

*Şengal’de Êzidî halkının yaşadığı soykırımın incelenmesi, araştırılması ve muhasebesinin yapılmasının yanı sıra bu soykırıma sebebiyet verenlerden hesap sorulması için bir mahkeme kurulmalıdır.

*2005 yılında kabul edilen Irak Anayasası’nın 116 ve 125’inci maddelerine göre; Şengal’in özerk bir bölge olması ve Şengal’deki Êzidî halkının kendi kendini yönetmesi hakkı tanınmalıdır.

*1920-1921 yıllarında Irak devleti kurulduğunda Şengal ilçe olarak kabul edilmişti. Ancak daha sonra Şengal’e bağlı birçok köy ve kasaba başka merkezlere bağlandı. Şengal’in idari yapısının o döneme göre düzenlenmesini istiyoruz.

*YBŞ Şengal’in sınırlarının savunulmasından ve iç güvenliğinden sorumlu güç olarak görülmelidir. Peşmerge ve ortak polis gücü de ortak bir komutanlık çatısı altında, bu görev ve sorumluluğu yerine getirebilirler.

*HPG/YJA STAR gerillaları, YBŞ savaşçıları, Şengal halkını savunabilecek düzeye erişinceye kadar Şengal’de kalıp YBŞ’nin eğitimlerini organize edebilir.

*Hasar tespiti ve yeniden inşa çalışmaları için oluşturulacak komite tüm Şengal halkının temsilini yapacak şekilde kurulmalı.

*Şengal’de Irak, Bölgesel hükümet veya siyasi partilere ait bayrağın dalgalanması bizim açımızdan bir sorun teşkil etmemektedir.

*DAİŞ çeteleri tarafından kaçırılan Êzidîlerin ailelerine manevi tazminat ödenmeli ve ferman kurbanları da şehit ilan edilmelidir.

*Êzidî kadınlara yönelik gerçekleşen barbar uygulamalar, soykırım girişimi olarak tanınmalı.

*Êzidî halkını temsil etme iddiasında olanlar İnşa Meclisi’ne dahil olarak bu sorumluluğu yerine getirebilir.

*Çeteler tarafından kaçırılan kişilerin kurtarılması için tüm imkanlar seferber edilmelidir.

*Eli, Şengal Êzîdî halkının kanına giren, mallarını çalan ve suça bulaşmış olanlar işlediği suçlara göre cezalandırmalıdır.

*Uluslararası toplumu, Şengal’in yeniden inşası için destek sunmaya çağırıyoruz.

*Merkezi Irak Hükümeti ile Güney Kürdistan Bölge Hükümeti’ni, Êzidî halkının iradesine ve taleplerine karşı saygılı olmaya ve bu çerçevede davranmaya çağırıyoruz.