Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

AKP-KDP’nin yeni ‘Amman Planı’ mı?

 

AKP-KDP’nin yeni ‘Amman Planı’ mı?

 

Gözlerin Cerablûs-Ezaz hattına çevrildiği bir dönemde Türkiye, KDP işbirliğiyle Musul’un Başika ilçesine asker yığdı. 1200 asker, Zalikan Kampı’na geçti. Sevkiyat için; Türkiye ‘rutin değişim’ Irak ise ‘işgal, vurabiliriz’ dedi. ABD ise ‘koalisyon aktivitesi değil’ dedi. KDP de Rojava’yı kuşatmayı hedefliyor

 

Özgür Gündem / Haber Merkezi / 06 Aralık 2015 - Ürdün’ün başkenti Amman’da 1 Haziran 2014’te yapılan ortak bir planla Musul’u DAİŞ’e teslim eden AKP ve KDP, yine Musul’da yeni planlar peşinde. Türkiye’nin bin 200 kişilik bir askeri gücü, önceki gece Musul’un Başika ilçesine konumlandırıldı. Türkiye tarafından yapılan açıklamalarda, Başika’ya giden askerin bölgede “Pêşmerge’ye eğitim veren güçlerin değişimi” olduğu ve “Federe Kürdistan Yönetimi’nin bilgisi dahilinde olduğu” savunulurken; asker sayısının artırılmış olması ve 25 tank eşliğinde gitmesi, farklı tepkilere yol açtı.

Koalisyonun aktivitesi değil!

Türkiye, askerlerin ABD öncülüğünde DAİŞ’e karşı kurulan koalisyon güçlerinin “bilgisi dahilinde” bölgeye gittiğini savunurken; ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de, bu konuşlanmanın “Koalisyon aktivitelerinin bir parçası olmadığını” açıkladı. Irak merkezi hükümeti ise, askeri konuşlanmayı “işgal” olarak, tanımlayarak, Türkiye’den askerlerini çekmesini istedi.

Egemenlik ihlali

Irak, Türkiye Büyükelçisini Bakanlığa çağırarak uyardı. Bağdat hükümeti başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türk askerleri için kendilerinden onay alınmadığını belirtilerek, bu askerlerin geri çekilmesi için Ankara’ya çağrı yaptı. Açıklamada, “Iraklı yetkililer, Türkiye’yi aramızdaki iyi komşuluk ilişkilerine saygı duymaya ve Irak topraklarından çekilmeye çağırmaktadır” denildi. Açıklamayı Twitter’dan paylaşan Irak Başbakanı Haydar El İbadi de “Türk askerinin Musul’daki yetkisiz varlığı Irak’ın egemenliğinin ciddi bir ihlalidir” diye yazdı.

Türk askeri işgalci

Irak Parlamentosu Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim El Zamili, askerleri “işgalci” olarak niteleyip Irak’ın egemenliğini hedef aldığını belirtti. Zamili, “Irak Hava Kuvvetlerine bağlı savaş uçaklarının bu güçleri vurmak için Başbakan İbadi’den emir beklediklerini” söyledi.