Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İNSANA DA TARiHE DE SOYKIRIM

 

İNSANA DA TARiHE DE SOYKIRIM

 

Sûr’da halkın direnişine çarparak ilçeye giremeyen Saray çeteleri, tarihi Paşa Hamamı ve Kurşunlu Cami minaresini bombaladı. 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen ilçede, 25 kişinin yaralı olduğu öğrenildi

 

AMED/DİHA- JINHA /07 Aralık 2015 05:00 - Amed’in Sûr ilçesinde 5. gününü geride bırakan sokağa çıkma yasağı ile birlikte Saray çetelerinin saldırıları da artarak devam ediyor. Önceki gece geç saatlere kadar patlama ve saldırı seslerinin geldiği ilçede dün sabah 03.00-05.00 saatleri arasında durum biraz olsun sakinleşti. Ardından yeniden şiddetlenen saldırılara karşı halk direnişe geçti. Saldırılar özellikle Hasırlı ve Kurşunlu Cami çevresinde yoğunlaştı. Bombaatarlarla yapılan saldırılarda Hasırlı’da çok sayıda evde yangın çıktı. Kimi evlerin yanarak kül olduğu belirtilirken, yangının çıktığı bazı evler yurttaşlar tarafından söndürüldü.

Halk sokağa döküldü

Saldırılar karşısında sokaklara dökülen Sûr halkı ise gürültü eylemi yaparak mahallelerde yürüyüş gerçekleştirdi. Dört bir koldan yürüyüşe geçen Sûr halkının, “Bijî berxwedana Sûrê” sloganlarına, pencerelerden çalınan tencere ve tava sesleri eşlik etti. Sesler yoğun patlama ve silah seslerini bastırırken, yurttaşların ilçedeki eylemi devam ediyor. Aynı zamanda Koşuyolu civarında Sûr’da katliam girişimini protesto eden gençler yolu uzun süre trafiğe kapatarak protesto etti. Sûr’da günlerdir elektriğin olmadığına dikkat çekmek için elektrikleri bir süreliğine kapattılar. Öte yandan abluka sürdüğü sürece Sûr’da her akşam saat 18:00’da ses çıkarma eylemi gerçekleştirilecek.

Drone düşürüldü

5 gününü geride bırakan saldırıda en az 3 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilirken şu ana kadar 25 kişinin yaralandığı ve yaralıların birçoğunun ilçeden çıkamadığı için halk tarafından oluşturulan revirlerde tedavi edildiği bildirildi. Öte yandan sabah saatlerinde Hasırlı Mahallesi çevresinde sokaklarda görüntü almaya çalışan polislere ait Drone düşürüldü.

İnsanlık mirasına bomba

Tank, top ve ağır silahlar ile saldırmalarına rağmen mahallelere giremeyen çetelerin hedefinde insanlığın mirası olan tarihi yapılar da vardı. Sûr’u havadan bombalayan çetelerin attığı bombalardan bir tanesi tarihi Paşa Hamamı’na düştü. Dumanların yükseldiği hamamı söndürmek isteyen yurttaşlara da çeteler tarafından ateş edilerek söndürülmeleri engellendi. Diyarbakır Valiliği tarafından yapılan açıklamada 1 polisin öldüğününün ifade edilmesinin ardından çeteler, Kurşunlu Cami minaresini bombardımana tuttu. Edinilen bilgilere göre, yoğun saldırılar sonucu cami minaresi düştü düşecek. Bombardımana tutulan caminin içinde yurttaşların olduğu kaydedilirken, 3 yurttaşın da saldırılar sonucu yaralandığı ve camide tutuldukları vurgulandı.