Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Sıkıyönetim kentlerinde direniş büyüyor

 

Sıkıyönetim kentlerinde direniş büyüyor

 

HABER MERKEZİ (DİHA / 15 Aralık 2015 ) - Sokağa çıkma yasaklarının devam ettiği il ve ilçe merkezlerinde yaşayan yurttaşlar, devam eden saldırılara karşı tepkilerini göstermeye devam etti. Diyarbakır'da dünden bu yana verdiklerini direnişlerini büyüten gençler, mahallelerde barikatlar kurup, direniş nöbetine başladı. Diğer merkezlerde ise sokaklara çıkan yurttaşlar devam eden sıkıyönetim kararı ve saldırılara karşı ses çıkarmaya devam etti.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 14 gündür süren ablukaya karşı direnişe geçen kent halkı, proteste eylemlerine akşam saatlerinde de devam etti. Bağlar ilçesinde bulanan Fatihpaşa Mahallesi'nde saldırılara karşı barikatlar kurulurken, Sento Caddesi'nde ise ana yol trafiğe kapatıldı.
Mahallelerde barikat kurup direnişe geçen gençlerin üzerine özel harekat timleri tarafından Kaynartepe Mahallesi'nde gerçek mermiler sıkıldı. Barikat başlarındaki gençlerin de yine silahla karşılık vermesi üzerine mahallede kısa süreli çatışma çıktı.

Mahallelere giremeyen polisler rast gele gaz bombaları atarak ara sokaklarda direnen gençlerin direnişi kırmaya çalıştı. Ancak saldırılara rağmen sokakları ve barikatları terk etmeyen gençler kurdukları barikatlarda ateşler yakarak ısınıp, direnişlerini sürdürmeye devam ediyor.

Kayapınar ilçesinde de direnişini sürdüren halk, Huzurevleri, Peyas, Diclekent ve Gaziler mahallelerinde barikatlar kurdu. Barikatlar arkasında direnişe geçen yurttaşlar, polisin mahallelere girmesini engellerken, sokak başlarına gelen polisler ise rast gele etrafa gaz bombası atıyor.

Yine Sur ilçesinde bulunan Melikahmet Mahallesi ile Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi'nde de sokaklara çıkan yurttaşlar, kurdukları barikatlarda polisle çatıştı.


BİSMİL

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde halk, başta Sur olmak üzere Kürdistan'daki artan yasak ve katliamlara karşı birçok mahallede eylem gerçekleştirdi.

Sanayi, Seyrantepe, Fırat, Akpınar, Rojava, Avaşin ve Dicle mahallelerinde yurttaşlar ses çıkarma ve gürültü eylemi gerçekleştirdi. Bismil Belediye Eşbaşkanları, DBP, HDP ilçe eşbaşkanların da katıldığı eylemlerde kitle mahallelerindeki cadde ve sokaklarda yürüyüş gerçekleştirdi. Tabak, tencere ve tenekelerin çalındığı yürüyüşte, kitlenin geçtiği güzergahlarda yurttaşlar evlerinin balkonlarına çıkarak çaldıkları, tava, tencere ve ışık söndürüp kapatmayla eyleme destek verdi.

Yapılan yürüyüşte kitle sık sık "Biji berxwedana Sur'e", "PKK halktır halk burada", "Bismil uyuma onuruna sahip çık", şeklinde sloganlar attı. Yapılan yürüyüşün ardından gençler mahallelerinde ateşler yakarak barikatlar kurdu. Sanayi, Nokta ve Batman-Diyarbakır caddelerinde yolu trafiğe kapatan gençlere polis saldırdı. Gaz bombası ve tazyikli suyun kullanıldığı saldırılarda polis yer yer gençlere gerçek mermilerle saldırdı. Polisin müdahalesine gençler taş ve havai fişeklerle karşılık verdi. Uzun süren çatışmaların ardından gençler ara sokaklara dağıldı.

İki gündür kepenklerin kapalı olduğu ilçede yer yer eylemler devam ederken, bazı noktalarda ise silah sesleri geliyor.


ŞIRNAK

Kürdistan'daki saldırılara karşı direnişe geçen Şırnak halkı ise mahallelerde yaptıkları gürültü eylemi ve yürüyüşlerle saldırıları protesto etti.

Mahalle aralarında bir araya gelen yurttaşların yaptıkları yürüyüşlere, evlerinin balkonlarına çıkan halk tencere ve tava ile ses çıkararak destek verdi. Uzun bir süre eylem yapan yurttaşlar "Direne direne kazanacağız", " bijî berxwedana Cizîrê-Silopya" sloganları attı.


CİZRE

Sokağa çıkma yasağı ve katliamlara karşı direnişini sürdüren Cizre halkı, mahallelerde yürüyüşe geçti. Sokağa akan binlerce kişi tüm mahallelerde ateşler yakarak olası saldırılara karşı nöbete başladı. Cudi ve Nur Mahallesi'nden sloganlarla yürüyüşe geçen yurttaşlar tüm mahallelerde davul ve zurna eşliğinde dolaşıyor. Sık sık "Cizre'den İmralı'ya bin selam", "Terörist TC Kürdistan'dan defol", "Cizre faşizme mezar olacak", "Direne direne kazanacağız", "Katil AKP", sloganları ve zılgıtlarla yürüyen binlerce kişi, sokaklarda ateşler yakamaya başladı.

Kürtçe müzikler yankılandığı Cudi, Sur, Yafes ve Dicle mahallerinin sokaklarında yine havai fişekler atılıp, olası saldırılara karşı ateş başlarında nöbete geçildi.

Öte yandan günlerdir asker sevkiyatının yapıldığı Cizre'de dün yasağın ilan edilmesiyle birlikte, ilçeye özel harekat timleri ve bordo bereliler sevk edilmeye devam etti.

Cizre ilçesindeki korucuların da ilçeye yönelik operasyona dahil edileceği belirtildi. Ancak ilçedeki korucular, sosyal medyadan "Halkımıza karşı silah kullanmayız. Operasyona dahil olmayacağız" açıklamasında bulundu.

Şırnak'a bağlı Kumçatı ve Katik beldeleri, Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldesi ile Beytüşşebap ve beldelerindeki korucuların da Cizre'de saldırılarda yer alacağı belirtildi. Bölgelerden gelen korucuların Şırnak'taki Çimen Komutanlığı'na getirilerek burada bekletildikleri öğrenildi.

DARGEÇİT

Mardin Dargeçit (Kerboran) ilçesinde ise akşam saatlerinde Safa Mahallesi'ne yönelik özel harekat timleri ve askerlerin yeni bir saldırısı oldu. Mahalleye yönelik girişilen saldırı üzerine halk da sokaklara çıkarak saldırılara dair tepkilerini gösterdi. Çekilen zılgıt ve atılan sloganlarla saldırı altındaki mahallelerdeki direnişi de destek verilid.
Öte yandan ilçe sakinlerinin tümünün yarın saat 11.00'de alınan yasak kararını tanımayarak sokaklara çıkacağı da belirtiliyor.

NUSAYBİN

Mardin'in Nusaybin ilçesinin de Abdulkadirpaşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahalleleri üzerindeki yasak ve saldırılar protesto etmek amacıyla ilçe genelinde halk sokaklarda, evlerinin önlerinde ve balkonlarında gürültü eylemi çıkarttı. Teneke, tava, tepsi ve kepenkleri vurarak, gürültü eylemi çıkartan yurttaşlar, sık sık çektikleri zılgıt ile çaldıkları ıslıklarla 4 mahalledeki halkın direnişi de selamladı.

Yasak ve saldırıların devam ettiği sürece ilçe genelinde çeşitli eylemlerin de devam edeceği belirtildi.

(ekip/öç)