Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

İstanbul’da direniş ve infaz

 

İstanbul’da direniş ve infaz

 
İstanbul’da infaz timi gibi çalışan polisler önceki gece Gazi’de bir eve baskın düzenledi. Baskın sırasında evde bulunan Şirin Öter ve Yeliz Erbay çıkan çatışma sonucu hayatını kaybederken, görgü tanıkları kadınlardan birinin yaralıyken polisler tarafından infaz edildiğini belirtti
 

İSTANBUL / JINHA /23 Aralık 2015 - Kürdistan’da ilan edilen sokağa çıkma yasakları ile Saray çetelerinin yaptığı infazlara benzer bir katliam da  İstanbul’da yaşandı. İstanbul Terörle Mücadele Şube polisleri Gaziosmanpaşa ilçesi Karadeniz Mahallesi’nde bulunan bir eve baskın yaptı. Saat 02.30’da yapılan baskında polisle çıkan çatışma sırasında Şirin Öter ve Yeliz Erbay isimli iki devrimci kadın katledilirken, 4 Özel Harekat polisi ise yaralandığı iddia edildi. Çatışmada yaşamını yitiren Yeliz Erbay’ın, Suruç patlamasında yaralı kurtulan HDP İstanbul milletvekili adayı Şerife Erbay’ın ablası olduğu belirtildi. Şerife Erbay ablası için sosyal medya hesabından ‘Zeybekler diyarının yiğit efesi... kardeşim, yoldaşım... Hoşçakal!’ mesajını paylaştı.

Yaralıyken infaz edildi

Görgü tanıklarının anlatımına göre, bir ay önce sokağa taşınan kadınlar, ihbar üzerine yapılan baskınla katledildi. Olaya tanıklık eden ve ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, gece yapılan baskın sırasında 8 el silah sesi duyulduğunu belirtti. Kadınların kiraladıkları evin sahibi kadınlardan birinin yaralıyken infaz edildiğini söyledi.  Katledilen kadın devrimciler  Erbay ve Öter'in cenazeleri Gazi Mahallesi’ne doğru yola çıkarıldı. Cenezeleri karşılamak için Gazi Mahallesi'nde toplanan kitleye polis saldırdı. Gazi Mahallesi'ndeki Şair Abay Konanbay Lisesi önündeki kitleye polis saldırdı. Halk saldırılara rağmen cenazelerini karşılamak için cemevinde bekliyor. İstanbul’da infaz timi gibi çalışan polisler son 4 ayda beş kadını katletti. İstanbul’da Günay Özasslan, Dilek Doğan, Dilan Kortak, Amed’de ise Taybet Cansi polisler tarafından yapılan ev abskınlarında katledildi.

ESP: Boyun eğdiremeyecekler

ESP, polislerce infaz edilen Yeliz Erbay ve Şirin Öter’e ilişkin yazılı açıklama ve cenazeleri sahiplenme çağrısı yapıldı. Açıklamada, “Bugün İstanbul Gaziosmanpaşa’da iki kadın devrimci faşizme karşı direnerek ölümsüzleşti. Faşist zulüm düzeni, İstanbul’da ya da Cizre’de hangi katliamlara girişirse girişsin, özyönetim için direnen halklarımıza, ölümün üzerine yürüyen devrimcilere asla boyun eğdiremeyecektir” denildi. Özgür Genç Kadın (ÖGK) ise yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Şehitlerimize olan bağlılığımızla Dilanca, Dilekçe, Yelizce, Şirince direnişi büyüteceğiz.”