Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Roboskililer: Katil AKP; direnişimiz sürecek!

 

Roboskililer: Katil AKP; direnişimiz sürecek!

   

Roboskili aileler, mezarlık başında katillere öfke kustu. "Katil AKP hesap verecek" sloganlarının atıldığı yürüyüşte, "Direnişimiz sürecek" mesajı verildi.

28 Aralık 2015 Pazartesi 14:27
ŞIRNAK - ANF

Şırnak'ın Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011'de, 19'u çocuk 34 Kürt gencinin Türk savaş uçaklarınca bombalanarak katledilmesine dair Roboski'de binlerin katılımıyla yapılan 4'üncü yıl anması, mezarlığa kitlesel yürüyüşün ardından son buldu. Roboski-Der ve HDP ile DBP Uludare ilçe örgütleri öncülüğünde yapılan ve polislerce katledilen Roboski dava avukatlarından olan Amed Barosu Başkanı Tahir Elçi'ye adanan anma, "Katliamlara karşı öz yönetim, savaşa karşı barış" şiarıyla düzenlendi.

ÖZ YÖNETİM VURGUSU

Anmada öz yönetim vurgusu ön plana çıkarken, katliamın aydınlatılması için adalet mücadelesinin süreceği kaydedildi. HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Meral Danış Beştaş, Erdal Ataş, Mehmen Ali Aslan ve Alican Önlü ile HDP PM Üyesi Yuhanna Aktaş'ın yanı sıra anmaya, Şırnak merkez ile ilçe, belde, köy ve bölge illerinden gelen binlerce kişi katıldı.
Anma programının son bulmasının ardından oluşturulan ve annelerin öncülük kortej ile katledilen 34 sivilin defnedildiği mezarlığa yürüyüş yapıldı. Kitle güvenliği ve koordinesinin gençler tarafından yapıldığı anma ve yürüyüşte sık sık, "Katil AKP hesap verecek", "Katil Erdoğan hesap verecek", "34 can yaşıyor, Roboski direniyor", "Bijî berxedana Cizîre, Silopî", "Bijî berxwedana rêveberiyên cewherî" ve "Şehid namirin" sloganları atıldı.

'ADALET MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın posteri, KCK, PKK, HPG, YPG bayraklarının yanı sıra Roboski'de katledilen 34 kişinin posterlerinin taşındığı yürüyüşte, mezarlığa varan kitle, burada okunan Ey Raqip eşliğinde saygı duruşunda bulundu. Yakınlarını kaybeden aileler, mezarlıklar başında ağıtlar yakarak, adalet sözlerini yineledi. Anneler başta olmak üzere yakınlarını yitirenlerin göz yaşlarına hakim olamadığı mezarlıkta duygusal anlar yaşandı. Faillere öfke kusan aileler, direnişlerinin failler cezalandırılıncaya kadar süreceğini söyledi.
Mezarlıkta şeker dağıtan aileler, ardından çocuklarından helallik isteyerek, mezarlıktan ayrıldı.