Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Kılıçdaroğlu geri adım atmıyor: Diktatör olamazsın, diktatör bozuntusu

Fotoğraf: DHA

 

 

Kılıçdaroğlu geri adım atmıyor: Diktatör olamazsın, diktatör bozuntusu

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhursbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘diktatör bozuntusu’ sözünü bir kez daha tekrar ederek, “Diktatör dediğim için değil, diktatör bozuntusu dediğim için bozuldu” diye konuştu.

Fotoğraf: DHA

CHP liderine ‘diktatör bozuntusu’ ifadesi nedeniyle savcılık tarafından soruşturma başlatılmış, Erdoğan tarafından da hakaret davası açılmıştı.

Grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın yanısıra söz konusu savcıya da sert tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, “Sarayın kapıkulluğunu yapan adama cumhuriyet savcısı denmez. Sanıyor ki davayı açtı, bunlar korkacaklar. Sen kim dava açmak kim, biz bu yola çıktıysak ölümüne çıktık” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ‘diktatör bozuntusu’ sözlerini tekrarlayarak, “Sanıyor ki kendilerinden korkacağız. Savcı da olsa, başbakan da olsa, cumhurbaşkanı da olsa Allah’tan başka kimseden korkmayız. Diktatör dediğim için değil diktatör bozuntusu dediğim için bozuldu. Diktatör olamazsın. Ne zaman diktatör bozuntusu desem bozuluyor” dedi.

Mahkemeye Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yeminini ettiği görüntülerin kasedini sunacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Mahkemeye vermiş, hiçbir şey yapmayacağım. Sadece mecliste namus ve şerefi üzerine verdiği yeminin kasetini göndereceğim. Diyeceğim ki savcıya, sadece ben izlemedim, dünyanın önünde yapılmış bir yemin. Ben yapmadım o yaptı. Yeminine sadık kal, eğer sadık kalmazsan bunu hatırlatmak da bana düşüyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçimlerde meydan meydan gezdin, 400 milletvekili istedin. Yüksek Seçim Kurulu cesaret edip diktatör bozuntusuna arkadaş tarafsızlığını koru diyemedi. Onlar cesaret edemezse kim edecek?”

‘Cumhurbaşkanlığı ‘Delidir, ne yapsa yeridir’ makamı değil’

‘Diktatör bozuntusu’ sözleri yüzünden hükümete yakın medyada hedef gösterildiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Değerli arkadaşlarım, dedim ya hemen Bremen Mızıkacılar gibi saldıraya geçiler. Önce havuz medyası, talimat vermişler. Birisinin başlığını okurken tebessüm ettim; ‘Diktatör Kemal’ diye başlık atmışlar. Ben tarafsızlık yemini etmedim. Ben siyasi partimin genel başkanıyım ve tarafım. Biz namus ve şeref üzerine hangi konuda yemin ettiysek ölümüne bağlıyız” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı makamı ‘delidir ne yapsa yeridir’ makamı değildir” derken, Erdoğan’ın kendisine açtığı hakaret davasını da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağını söyledi.

Davutoğlu’na yanıt

Kendisine tepki gösteren Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da yanıt veren CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Benim merak ettiğim; asıl tarafsızlığa itiraz etmesi gereken Davutoğlu olması gerekir. Sen akademisyensin, sözde bir kitap da yazmışsın. Değerli arkadaşlarım eğer siz ahlakı, erdemi, bilgiyi, insan haklarını, hukuku savunuyorsanız bu değerlere sahip çıkacaksınız.”

‘Birisinin sana haddini bildirmesi lazım’

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlarına toplumda saygı duyulması gerektiğini, ancak Erdoğan’ın tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanlarının bir toplumda saygınlığın olması, olmazsa olmazdır. Herkesin saygı göstermesi lazım. O saygı çerçevesinde uslübün uygun olması lazım. Ama ne zaman ki tarafsızlığını bozdu, e kusura bakma, birisinin sana haddini bildirmesi lazım. Ben de o görevi üstlendim. Dedim ya size diktatör bozuntusu dediğim için bozuluyor, ‘Diktatör desen bu kadar alınmam’ diye içinden geçiriyordur” ifadelerini kullandı.