Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Hükümet derhal istifa etmeli, erken seçim yapılmalı

Birgün / 27. 02. 2014

Başbakan Erdoğan’ın yolsuzluk kaydı ardından yıllardır emek ve demokrasi mücadelesi veren sol örgütler de açıklamalar yaptı. Açıklamalarda AKP hükümetinin istifa etmesi gerektiği vurgulandı

ÖDP: Artık tuz kokmuştur
Merkezinde Başbakan’ın olduğu bir yolsuzluk şebekesi eliyle ülkenin kaynakları kutulara, kasalara doldurup evlere depolanmıştır... İhaleler, rüşvet ve kara para aklama üzerine kurulan bir kirli ilişkiler sistemi içerisinde ülke yönetilmiştir… Şimdi, Erdoğan için özel çıkartılan baskı ve sansür yasalarıyla ile örtülmeye çalışılsa da artık tuz kokmuştur... Artık her sözüne kuşkuyla bakılan bir Başbakan vardır... Israrla söylediği, Dolmabahçe camii, Kabataş yalanı, ortadadır...Medyaya, Alo Fatihler eliyle nasıl müdahale ettiği ortadadır... İhaleleri nasıl yönlendirdiği ortadadır...Ülkenin Erdoğan Anonim Şirketine çevrildiği ortadadır...
Tüm rezillikler ve pislikler içindeki Başbakan’ın yapması gereken tek şey istifa edip, hesap vermektir.


EMEP: Yasalar iptal edilmelidir
Başbakan Erdoğan, ailesi, partisi ve iktidarıyla gırtlağına kadar yolsuzluk batağına batmış bulunmaktadır. Ne yaparsa yapsın gerçekler inatçıdır ve her gün bir yerlerden ortaya çıkacaktır.
Bu yüzden Başbakanlık’tan yapılan açıklamada dile getirilen tapelerin “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı hedef alan ahlaksızca bir montaj ürünü” nitelendirmesinin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Gerçeklerin açığa çıkması için Hükümet derhal istifa etmeli, soruşturma ve yargılamanın önündeki engeller kaldırılmalı, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere yolsuzluklara bulaşmış herkes yargılanmalıdır. Hükümetin yolsuzlukların üstünü örtmek üzere çıkardığı İnternet, HSYK ve MİT Yasası iptal edilmelidir.
Türkiye’nin geleceği halkın demokratik egemenliğine dayanan bir siyasal sistemin inşasındadır.


TKP: Erken genel seçim ilan edilmeli
Halk zorbalığa, yolsuzluğa, adaletsizliğe karşı meşru savunma hakkını kullanmalıdır. Halk “Hükümet derhal istifa etmelidir. AKP’nin ve AKP yöneticilerinin bütün mal varlığına el konmalıdır. Yolsuzluklara ilişkin bağımsız bir soruşturma yürütülebilmesi için baroların, sendika ve meslek örgütlerinin, siyasi partilerin katıldığı bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır. Siyasi partiler ve seçim yasası değiştirilmeli, seçim barajı tamamen kaldırılmalıdır. Erken genel seçim ilan edilmelidir” talepleri doğrultusunda mahallelerde, iş yerlerinde, okullarda harekete geçmeli, örgütlenmeli, geçtiğimiz yılın haziran ayında olduğu gibi, bugün de boyun eğmemelidir.

ESP: Mafya babası Erdoğan
Halkın cebinden milyonlarca doları çalanların suçluluk duygusu ve paniği apaçık meydana çıkmıştır. Başbakan Erdoğan’ın bir mafya babası olduğu bu ses kaydıyla görülmüştür. Emekçi halkımızın aldığı ücret, bir gün içinde borç ödemekten sıfırlanırken, Başbakan’ın çaldığı paraları dağıta dağıta bitiremediğini gördü. Dış güçler, komplo, paralel devlet, faiz lobisi, darbe girişimi... Bu bahanelerin hiçbirisi, milyonlarca avro paranın kaynağını ve Başbakan’ın panikle bunları neden ‘sıfırlamaya’ çalıştığını açıklayamaz. AKP’siyle, Cemaat’iyle, CHP ve MHP’siyle hepsi gitsin. Halk iktidara.

HALKEVLERİ: Artık yeter, hükümet istifa
Ortaya atılan skandal ses kayıtlarının ardından Recep Tayyip Erdoğan, “Başbakanlık” koltuğunda oturamaz. Derhal istifa etmelidir. Kirli siyaset teknikleri, kasetler, dinlemeler, görüntülerle siyaset alanını yeniden dizayn eden, bunu tüm siyaset alanını “sağcılaştırarak” yapmaya çalışanların, sistemi kurtarmak için Haziran İsyanı ile siyasetin öznesi olmaya soyunan halkı kuşatmaya çalışanların planlarını bozacak tek gerçek sokak hareketidir. Halk sokağa çıktığında MİT yasası da HSYK yasası da internete sansür yasası da AKP’yi kurtaramayacaktır. Sokak halkın kendi kaderini eline almasıdır, halkın bağımsız çıkarlarına dayanan halk siyaseti bugün yine sokakta kurulacak, biz kendimiz kuracağız.

EHP: Bir kez daha iplikleri pazara çıktı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçen telefon diyaloglarının gerçek olup olmadığı konusunda bir an bile şüpheye düşmedik. Bizzat Başbakan’ın sesinden ortaya saçılan bu pisliği halk temizleyecek.
Ortaçağın gerisinde ancak tiranların sahip olabileceği yetkileri yasalaştırmaya çalışan AKP hükümetinin ve Başbakan Erdoğan’ın ipliği pazara bir kez daha çıkmıştır.
İnandıkları hiçbir değer sisteminde yaptıkları hırsızlıklara yer yoktur. Hükümet derhal istifa etmelidir.