Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Cizre'de katliam!

 

Kamuran Yüksek: Onlarca kişi katledildi

 

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, günlerdir kurtarılması için girişimlerde bulundukları Cizre’deki yaralıların bulunduğu her iki eve de devlet güçlerince saldırıları yapıldığını söyledi.

 

8 Şubat 2016 Pazartesi 11:42

MARDİN - ANF

 

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, günlerdir kurtarılması için girişimlerde bulundukları Cizre’deki yaralıların bulunduğu her iki eve de devlet güçlerince saldırıları yapıldığını belirterek, ikinci ev olarak bilinen ve 60’a yakın yaralının bulunduğu eve giden sağlık ekiplerinin onlarca cenaze gördükleri bilgisini paylaştıklarını söyledi. Yüksek tüm halkları katliam karşısında en etkili demokratik tepkilerini göstermeye çağırdı.

Günlerdir Cizre’deki yaralıların kurtarılması amacıyla girişimlerde bulunmak için Mardin’de bulunan DBP ve HDP heyeti, yaralılara dönük dün akşam devlet güçleri tarafından düzenlenen saldırıda yaralıların infaz edildiği haberleri üzerine Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP milletvekilleri İbrahim Ayhan Mithat Sancar, Burcu Çelik Özkan, Dirayet Taşdemir katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, günlerdir Cizre’de yaşanan insanlık trajedisine dur demek vahşetin önüne geçmek için çok yoğun çabalar harcadıklarını ve gerek hükümetle gerekse de uluslararası kuruluşlarla tüm kanalları kullanarak girişimlerde bulunduklarını söyledi. 

DEVLET KATLİAM DAHİL HER TÜRLÜ YÖNELİMİ GÖZE ALMIŞTIR

AKP’nin bir savaş ittifakı kurduğunu hatırlatan Yüksek, içinde ordu, Ergenekon ve bir çok kemsinin bulunduğu bu savaş ittifakının katliam dahil her türlü yönelimi göze aldığını ifade etti. Bu yönde kamuoyuna uyarılarda bulunduklarını vurgulayan Yüksek, “Cizre’de 15 günü aşkın onlarca yaralı sivil insanın mahsur kaldığını ve bu savaş ittifakının bu yaralıların kurtarılmasını sağlamak için değil ölümlerine yol açmak için çaba sarf ettiklerini söyledik” dedi. Dün de bu vahşete son vermek için Cizre’ye girmek istediklerini fakat engellendiklerini kaydeden Yüksek, dün itibariyle Cudi Mahallesi’nde yaralıların bulunduğu her iki eve de devlet güçlerince operasyon düzenlediğini ve bu bilginin kesin olduğunu söyledi.

‘ONLARCA CENAZE VAR’

Yaralıların bulunduğu ilk evin 7’sinin yaşamını yitirdiği 26 yaralının bulunduğu ev olduğunu,  diğer evin ise devam eden operasyonlar sırasında 60’a yakın yaralının mahsur kaldığı belirtilen ev olduğuna değinen Yüksek, 60’a yakın yaralının bulunduğu eve giden cenaze aracında bulunan sağlıkçıların evde şu an onlarca cenaze olduğu bilgisini kendilerine aktardığını söyledi.  Cenazelerin devlet güçleri tarafından Malatya’ya nakledilmesinin planlandığını öğrendiklerine dikkat çeken Yüksek, “Diğer evlerde ne olduğunu da bilemiyoruz. Bu konuda netleşen bir durum yoktur. Mahalleden herhangi bir kişiye ulaşma durumu söz konusu değil. Hastane personelleri dünden bu yana odalara hapsedildiği için onların da bir bilgi paylaşma şansı şu an da yok. Tüm bilgi kaynakları engellenmiş bir durumda. Bu nedenle tamamen karartılmış bir durum var” dedi.

Katledilen kişilerin sayısına dair devlet kaynaklarından farklı açıklamalarının yapılmasının da psikolojik algı yönetmek amaçlı olduğunu vurgulayan Yüksek şunları söyledi: “TRT haberi geçmesi sonrası kamuoyunda büyük bir tepki oluşmaya başladı bu tepkileri aşağı çekmek ve algı yönetmek için ardı sıra yeni bilgiler paylaşılmaya başlandı. Şimdi bu katliam infaz karartılmaya sayılarla bu karartılmaya çalışılıyor. Çıkacak ölü sayısının kaç olduğu işin başka bir boyutudur. Bir katliam ve infaz durumu olmuştur.”

‘KATLİAMIN HESABI SORULACAKTIR’

Katliamın hesabının mutlaka sorulacağını ifade eden Yüksek şunları kaydetti: “Bunun hesabının mutlaka sorulması gerekiyor. Kürt halkının gelinen durum karşısında artık bu katliamları durduracak düzeyde en etkili demokratik tepkisini ortaya koyması lazım. Bütün bunlar henüz yaşayacaklarımızın habercisi olabilir. Hükümet bu infazları gerçekleştirip kamuoyuna kanıksatarak daha büyüklerine hazırlanıyor olabilir. Cizre katliamı bizim unutacağımız bir katliam olmayacaktır.”

SANCAR: İŞLEYEN DEĞİL İZLEYENDE ORTAKTIR

Toplantıda konuşan HDP Milletvekili Mithat Sancar ise yaşananın bir insanlık suçu olduğunu ve insanlık suçuna sadece işleyenlerin değil izleyenlerin de ortak olduğunu söyledi.  Sancar, “Bu katliam tarih önünde de gün gelir hesap vermek durumuyla karşı karşıya bırakır. Daha da önemlisi halkın kolektif bilincinde çok ağır yaralar olarak yer edinir. Bunun en çarpıcı örneklerinden biri Dersim Soykırımı’dır. Bunu yapanlar bunun unutulacağını ummuşlardır ama bu hafıza hala canlıdır. Roboski’yi yapanlar da üstünün örtüleceğini ve unutmaya terk edileceğini sanmışlardı ama onlar da bunun olmadığını gördü.  Katliamcıların bir teki bile insanlığın herhangi iyi bir değeriyle birlikte anılıyor mu?  Gün gelecek bunların hesabını vermek zorunda kalacaksınız” dedi.