Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Rusya: Kürt halkının soykırımı Türk yetkililerin huzur bulmasını engelliyor

 

Rusya: Kürt halkının soykırımı Türk yetkililerin huzur bulmasını engelliyor

 
Sputniknews.com /  10.02.2016
 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Türkiye'nin Suriye ordusunun sınırları yakınındaki eylemlerinden rahatsız olduğunu söylemesinin, teröristlerle yaptığı 'kirli işleri' korumak istemesinden kaynaklandığını söyledi. Zaharova, Türk yetkililerin huzur bulmasına engel olan bir diğer problemin ise 'Kürt halkının soykırımı' olduğunu belirtti.

 

Mariya Zaharova, Moskova'da düzenlediği haftalık basın toplantısında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 11 Şubat'ta Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Münih'te gerçekleştireceği toplantıya katılacağını açıkladı.

​'Viyana formatı' olarak da anılan bu görüşmelerin sonuncusu Aralık 2015'te New York'ta yapılmıştı. Bu görüşmelere Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Mısır, Katar, Lübnan, Fransa, İngiltere ve Almanya'nın dışişleri bakanları katılıyor.

Zaharova ayrıca Münih'teki bu toplantıda Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde tarafların ön koşullar öne sürmesinin 'kabul edilemez' olduğunu bir kez daha gündeme getireceklerini söyledi.

'PYD, CENEVRE'NİN DIŞINDA TUTULMAMALI'

Bu arada Zaharova, PYD'nin Cenevre görüşmelerinin dışında tutulmaması gerektiğini ve Kürtlerin Suriye'nin geleceğinin nasıl olacağında söz sahibi olması gerektiğini vurguladı.

'RUSYA'NIN SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜĞÜ İDDİALARI DAYANAKSIZ'

 
Diğer taraftan Zaharova, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarının sivillerin ölümüne neden olduğu yönündeki açıklamalarını 'sorumsuz' olarak tanımladı.

Bu iddiaların dayanaksız olduğunu da vurgulayan Zaharova, bu tür haberlerin basında geniş yer bulmasını ise 'histeri' olarak nitelendirdi.

Bunların yanı sıra Cenevre'deki görüşmelerin Rusya yüzünden 'çöktüğü' yönündeki iddiaları ise 'yalan' ve 'dezenformasyon' olarak niteleyen Zaharova, "Süreci (Cenevre görüşmeleri) biz başlattık" dedi.

 

'SURİYE'DE HİÇBİR 'REJİMİ' DESTEKLEMİYORUZ, ÖNCELİĞİMİZ TERÖRLE MÜCADELE'

Zaharova bir soru karşısında da "Suriye'deki siyasal sistemin ideal olduğunu hiçbir zaman söylemedik. Suriye'de hiçbir 'rejimi' desteklemiyoruz, önceliğimiz terörle mücadele. Suriye'nin içindeki durumun Suriyelilerin kendi meselesi olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

'ULUSLARARASI KOALİSYONUN SURİYE KONUSUNDA BİR STRATEJİSİ GERÇEKTEN VAR MI?'

Diğer taraftan Zaharova'ya Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye'nin Suriye'ye kara birliklerini gönderip göndermeyeceğine dair bir soru da soruldu.

Zaharova soru karşısında, "Burada sorulması gereken, Batı koalisyonunun (ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon) Suriye'deki durumlar ilgili herhangi bir stratejisi olup olmadığı. Böyle bir strateji var mı yok mu? Zira dört yıldır Suriye'yle ilgili yaklaşımları sürekli değişiyor ve her altı ayda bir yeni planlar ortaya atılıyor" ifadelerini kullandı.

'SURİYE'DEN SÖZ EDERKEN EGEMEN BİR DEVLETTEN BAHSETTİĞİNİZİ UNUTMAMALISINIZ'

"Suriye'ye kara birliklerinin gönderilmesine gelince, bu noktada egemen bir devletten bahsettiğinizi unutmamalısınız" diye devam eden Zaharova, şunları söyledi: "Egemenlik konusunda bu kadar hassaslarsa, bu gibi temel prensipleri Suriye'nin egemenliği için de uygulamak hiç kötü olmazdı. Herhangi bir yere asker gönderecekseniz bunun için o ülkenin iznini almalısınız."

'TÜRKİYE, PETROL KAÇAKÇILIĞI İŞİNİ Mİ KORUMAK İSTİYOR?'

Zaharova, Türkiye'nin Suriye ordusunun sınırları yakınındaki eylemlerinden rahatsız olduğunu söylemesinin, teröristlerle yaptığı 'kirli işleri' korumak istemesinden kaynaklandığını söyledi.

"Suriye ordusunun başarılarının Türk tarafını kızdırmasının nedenleri belli. Zira Türkiye'nin yarı resmi organlarının 'kirli işlerini' bir biçimde korumak gerekiyor" ifadelerini kullanan Zaharova, "Türkiye, Suriye ordusunu kötüleyerek petrol kaçakçılığı işini mi korumak istiyor?" diye de sordu.

Zaharova, Türk yetkililerin huzur bulmasına engel olan bir diğer problemin ise 'Kürt halkının soykırımı' olduğunu belirtti.

 

‘TÜRKİYE’NİN IŞİD TEMASI HAKKINDA BATI’YLA İSTİHBARAT PAYLAŞABİLİRİZ’

Zaharova ayrıca Türkiye'nin IŞİD'le kurduğu temaslar hakkında Batı'yla istihbarat paylaşmaya hazır olduklarını da söyledi.

 

'TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA YENİDEN DİYALOG KURULMASI MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR'

 

Vladimir Putin - Yuriy Uşakov
Zaharova, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Halit Çevik'in, Moskova'nın Ankara'yla diyalog kurmayı reddettiği yönündeki açıklamalarına da değindi.

 

"Türk tarafı yeniden Moskova'yı diyalog çağrıları reddeden taraf olarak göstermek istiyor. Bunları propaganda olarak değerlendiriyoruz. Zira Türkiye bu adımları bize göre 24 Kasım 2015'te Rus uçağını imha etmek ve pilotumuzu öldürmenin sorumluluğunu üzerinden atmak için atıyor" ifadelerini kullanan Zaharova, şöyle devam etti: "Türkiye bu çizgisini sürdürdükçe yani uçağımızı düşürüp askerimizi öldürmekle suçlu olduğunu kabul etmedikçe, Rusya'nın Suriye'deki eylemleri konusunda propaganda yapmaya devam ettikçe ve terörle mücadele konusunda çifte standart uygulamaya devam ettikçe, öngörülebilir bir gelecekte Türkiye ve Rusya arasında yeniden diyalog kurulması da mümkün görünmüyor."

'TÜRKİYE'YLE 1921'DE İMZALANAN ANLAŞMANIN İPTAL EDİLİP EDİLMEYECEĞİNİ İNCELEYECEĞİZ'

 Diğer taraftan Zaharova, Rus Dışişleri'nin Rus parlamentosundan Türkiye'yle 1921'de imzalanan Dostluk ve Kardeşlik Anlaşması'nın (Moskova Anlaşması) iptal edilmesine dair bir başvuru aldıklarını doğruladı ve "Bu başvuruyu inceleyeceğiz" dedi.

 

'MÜLTECİLER, RUSYA'NIN OPERASYONLARINDAN DEĞİL TERÖRİSTLERDEN KAÇIYOR'

Zaharova ayrıca Rusya'nın hava operasyonlarının göçmen akınının artmasına neden olduğu yönündeki suçlamalara da değindi. "Suriyeli mülteciler Rusya'nın hava operasyonlarından değil, teröristlerden kaçıyor" diyen Zaharova, Suriye krizi çözülmedikçe göçmen sonunun büyümeye devam edeceğini de ekledi.

 

'YAKINDA KENNEDY SUİKASTİNİ DE ÇÖZERLER'

​"Rusya'nın hava saldırıları göçmen akınını artırmış olamaz. Zira birçok hatanın sebep olduğu bu göçmen krizi bizim operasyonlarımızın çok öncesinde başlamıştı" diyen Zaharova, "Bu nedenle bu konuda Rusya'yı suçlamanın bir anlamı yok. Ancak görülen o ki Batı'nın parmağı hep bir yönü (Rusya'yı) işaret ediyor. Her şeyde böyle Rusya'yı suçlamaya devam ederlerse yakında (John F.) Kennedy suikastini de çözerler" ifadelerini kullandı."Suriyeli mülteciler Rusya'nın hava saldırılarından değil, teröristlerden kaçıyor" diyen Zaharova, Suriye krizi çözülmedikçe göçmen sonunun büyümeye devam edeceğini de ekledi.

 

'NATO, RUS TEHDİDİ HİKAYELERİ UYDURUYOR'

Bunların yanı sıra NATO'nun askeri varlığını Rusya sınırlarına doğru genişletmesinin Avrupa'nın istikrarını bozduğunu vurgulayan Zaharova, "NATO kimseyi gerçek bir tehdit olan terörizmden koruyamıyor. Bu nedenle 'Rus tehdidi' gibi hikayeler uyduruyor" dedi.

'RUSYA'YI DAHA İYİ DUYABİLSİNLER' DİYE MEGAFON HEDİYE ETTİ

 

Bir Rus muhabir, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zaharova'ya megafon hediye etti.

Bu arada basın toplantısının ardından Rus televizyon kanallarından birinin muhabiri, Zaharova'ya megafon hediye etti. Rus muhabir bu megafonu 'Rus heyeti Münih'te daha iyi duyulabilsin' diye armağan ettiğini söyledi.

Zaharova basın toplantısının başında 11 Şubat'ta Almanya'nın Münih kentinde düzenlenecek Suriye toplantısına Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un katılacağını söylemişti.