Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Devlet destekli faşizm tırmandı

Devlet destekli faşizm tırmandı

 10. 03. 2104 / Birgün

HDP’ye karşı Urla ve Aksaray gibi yerlerdeki büyük saldırı girişimleri ardından Fethiye’de de parti binasına saldırıldı. Belediye Başkanı’nın emriyle partinin tabelası indirildi


HDP’ye yönelik saldırılara bir yenisi de Fethiye’de eklendi. Sosyal medyada örgütlenen faşist güruh ilçede açılan HDP bürosuna saldırdı. Binanın camları kırıldı. Binadan HDP’nin tabelası indirilip yerine Türk bayrağı asıldı.


SOSYAL MEDYADA ÖRGÜTLENDİLER
Fethiye’de yeni açılacak olan HDP bürosuna karşı sosyal medyada örgütlenen faşistler, Cumhuriyet Mahallesi Dispanser Sokak’ta açılan büroya yürümek için Salı Pazarı Meydanı’nda toplandı.

Kalabalığın yürüyüşe geçmesi üzerine parti bürosunun bulunduğu sokak girişlerini barikat, TOMA ve panzerle kapatan polis, grubun girişini engellemeye çalıştı. Bu sırada parti örgütünün bulunduğu binanın karşısındaki binanın çatısına çıkan bazı kişiler, çatıdaki kiremitleri atarak ilçe başkanlığının camlarını kırdı. Bazıları da büronun yanındaki binanın çatısından sopayla HDP’nin tabelasını düşürmeye çalıştı.

BAŞKAN DESTEKLİ PROVOKASYON
Olay yerine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, İlçe Jandarma Komutanı Faruk Akıncı ve Belediye Başkanı Behçet Saatcı geldi. Eski MHP’li Belediye Başkanı Saatcı olayları sakinleştirmeye çalıştığı görüntüsü verirken binadan parti tabelasının inmesini isteyen gruba seslenişi sırasında biraz zaman isteyerek, tabelayı indireceklerini söyledi.

Saatcı’nın isteği üzerine sokağa gelen itfaiye, itfaiye aracının merdiveni ile çıkarak parti binasında asılı bulunan tabelayı indirdi ve buraya Türk bayrağı astı. Grup, daha sonra dağıldı. Öte yandan olay ilgili hiçbir saldırganın gözaltına alınmaması dikkat çekti.

Saatcı Demokratikleşme paketi sonrası Kürtçe’nin seçimlerde kullanılabilecek olmasını astırdığı pankartla eleştirmişti. Kürtçe yazılan pankartın altına “Anladınız değil mi? Bu yüzden tek millet, tek devlet, tek dil, tek bayrak” yazdırmıştı. Pankart üzerine MHP disiplin kuruluna ihraç talebiyle sevk edilen Saatcı partisinden istifa etmişti.