Cuma, Ağustos 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Direnişin simgesi Tunç uğurlandı: Botan sizinle gurur duyuyor!

 

Direnişin simgesi Tunç uğurlandı: Botan sizinle gurur duyuyor!

 
Cizîr'de mahsur kaldığı 'vahşet bodrumu'nda, 'Diz çökmeyeceğiz, halkımız bizimle gurur duysun' diyen Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç, Şirnex'te binler tarfından 'Botan sizinle gurur duyuyor' sloganlarıyla son yolculuklarına uğurlandı

 

DİHA / HABER MERKEZİ /01 Mart 2016  - Cizîr'de özyönetim direnişinde mahsur kaldıkları vahşet bodrumlarında "Diz çökmeyeceğiz, halkımız bizimle gurur duysun" sözleriyle hafızalarda yer edinen Cizîr Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ile kardeşi Orhan Tunç, Şirnex'te binlerce kişinin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Bahçelievler Mahallesi'ndeki Nalaro Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlanan Tunç kardeşlerin cenaze törenine; DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ, çok sayıda HDP milletvekili, Şirnex Halk Meclisi eşbaşkanları Ümran Yiğit ile Ayşe Çiftçi, DBP, HDP, MEYADER yöneticileri ve Sêvê Demir ile Fatma Uyar'ın anneleri de katıldı.

Botan sizinle gurur duyuyor

Tunç kardeşlerin tabutlarını Bahçelievler Mahallesi girişinde omuzlayan kitle, Mehmet Tunç'un Cizîr direnişi sırasında söylediği, "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Halkımız bizimle gurur duysun" sözlerine atfen "Diz çökmedik, çökmeyeceğiz", "Botan sizinle gurur duyuyor", sloganlarını haykırdı. Cenazede MEYADER adına söz alan Mahmut Kaplan, Tunç ailesine başsağlığı dileyerek "Tüm şehitlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Onlar bu halkın özgürlüğü için emek verdiler. Özgürlük istediler. Özgürlük için ise en değerli olan şeylerini, yani canlarını feda etmekten geri durmadılar. Onlar bize özgürlük yolu açtılar. Onların direnişini büyütmekle yükümlüyüz. Halkımızın başı sağ olsun" dedi.

'Mehmet Heval, müjdeler olsun bahar geldi'

Kaplan'ın ardından konuşan Şirnex Halk Meclisi Eşbaşkanı Ümran Yiğit ise "Direnişlerin diyarı, yiğitlerin diyarı, Berivanların diyarı Cizîra Botan'dan Bişenglerin diyarı Şırnak'a hoşgeldin" diyerek başladığı konuşmasında, "Yas tutma günü değil. Direniş günüdür. Onların özlemi olan özgürlüğü halkımıza armağan etme günüdür. Mehmet Heval son sözlerinde bize ne dedi: Diz çökmeyeceğiz, vahşete teslim olmayacağız, dedi. Ve diz çökmedi de... Onların son isteği kentlerimizi çetelere teslim etmemekti. Teslim etmediler de. Bak, Mehmet Heval, müjdeler olsun bahar geldi. Siz nasıl Cizre'de tarih yazdıysanız, biz de o tarihe layık olma sözü veriyoruz" ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ: Biz onlarla gurur duyuyoruz

HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ da, Tunç Ailesi'ne başsağlığı dileyerek, Kürt halkının onurlu mücadelesini selamladığını söyledi. Yüksekdağ, "Mehmet Tunç ve yoldaşları Cizre'de en zor koşullarda direndikleri günlerde bizler onlara karşı görevlerimizi yerine getiremedik. Bugün onlara borcumuzu ödeme günüdür. Bugün Mehmetlerin direnişini zafere ulaştırma günüdür." dedi.

Irmak: Onlar baharı bize teslim ettiler

DTK Eşbaşkanı Selma Irmak da, mücadeleyi yükseltme gününün geldiğini kaydederek, şunları söyledi: "Yaşanan vahşet ve barbarlık karşısında artık mücadeleyi yükseltme günüdür. Onlar baharı getirdiler. Onlar baharı bize teslim ettiler. Onlar bedenlerini kara kış ile bahar arasında köprü yaptılar. Bizler şu anda o köprüden geçiyoruz. Halkımız bilmeli ki özgürlük her zamankinden daha yakındır ama daha alınacak yol da var. Onların bize teslim ettiği baharı zaferle taçlandırma günü gelmiştir."

Kürdistan'ın başı sağ olsun

Cenaze merasimi boyunca çocuklarının tabutlarının başından ayrılmayan Tunç kardeşlerin annesi Esmer Tunç ise "Mehmet ve Orhan sadece benim şehitlerim değil. Tüm Kürdistan'ın şehitleridir. Hepimizin başı sağ olsun. Kürdistan'ın başı sağ olsun. Hareketimizin başı sağ olsun" dedi.

(Şırnex-DİHA)