Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Gazi Katliamı’nın 21. yıldönümünde binler yürüdü

 

Gazi Katliamı’nın 21. yıldönümünde binler yürüdü

 

Gazi Katliamı’nın 21. yıldönümünde Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi, devlet teröründe hayatını kaybeden 17 kişiyi andı

 

Gazi Katliamı’nın 21. yıldönümünde İstanbul Gazi Mahallesi’nde binlerce kişi, devlet teröründe hayatını kaybeden 17 kişiyi andı.

Anmaya, Gazi şehitleri aileleri, Suruç şehitleri aileleri, HDP, ESP, Devrimci Parti, Mücadele Birliği, Halk Cephesi, EMEP, Kaldıraç, BDSP, Aka-Der, Partizan, Halkevleri, SYKP, HTKP, Sosyalist Kadın Meclisleri’nin de aralarında olduğu çok sayıda parti ve örgüt katıldı. Eskikarakol Durağı önünden toplanan eylemciler, “Gazi- Ümraniye şehitleri ölümsüzdür, unutmadık, unutturmadık” pankartı açarak, Gazi mezarlığına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca, “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Gazi faşizme mezar olacak”, “Katiller halka hesap verecek” sloganlarını atıldı.

gazi-anma-2016 (2)

Gazi mezarlığına gelen eylemciler hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda durdu. Saygı duruşunun ardından basın açıklamasını katliamda hayatını kaybeden Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu. Poyraz, “Devletin katil polislerinden hangisinin canımıza kastettiği görüntülerle, boy boy fotoğraflarıyla ortadayken ceza almayan katiller ellerini kollarını sallayarak katliamlara devam etmiştir. Bu cezasızlığın en büyük sebebi katilleri başka katliamlarda kullanma amaçlarıdır.” dedi.

Anmada konuşan HDP Milletvekili Erdal Ataş, “Kendi düzenlerini devam ettirebilmek için Alevi, Kürt, işçi, emekçi, devrimci kesimleri sistematik olarak baskı altında tutmaya çalıştılar. Bu politikalarla halklar birbirine düşürüldü” ifadelerini kullandı.