Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Eğitim Sen: ‘Tecavüz meşrulaştırılmasın, çocuk istismarının üstü örtülmesin’

 

Eğitim Sen: ‘Tecavüz meşrulaştırılmasın, çocuk istismarının üstü örtülmesin’

Eğitim Sen İstanbul şubeleri “Tecavüz meşrulaştırılmasın. Çocuk istismarının üstü örtülmesin” diyerek, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

 

Karaman’da yaşanan çocuk istismarlarına karşı bugün (24 Mart) saat 14.30’da İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) “Kamu denetiminden uzak dini vakıflar ve kuruluşlar aracılığı ile eğitim adı altında yapılan faaliyetlerin sonuçları can yakmaktadır” dedi. Yapılan basın açıklamasında, denetime tabi tutulmayan Ensar Vakfı, İHH, Anadolu Gençlik Vakfı ve benzeri oluşumların okullarda cirit attığından bahsedilerek, MEB ile ortak proje adı altında hergün yüzlerce çocuğun, bu vakıfların ve vakıf mensuplarının çalışmalarına terkedildiği  ve yapılan çalışmaların hiçbir pedogojik süzgeçten geçirilemeden okullarda yaygınlaştırıldığı belirtildi.

Eğitim Sen İstanbul şubeleri adına, Eğitim Sen 3 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Tosu’nun okuduğu basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

Diyarbakır’da kaçak Kuran Kursunda çıkan ve 6 çocuğun yaşamına mal olan yangından sonra Karaman, Aydın ve Osmaniye’de yaşanan cinsel istismar vakaları, gönüllülük adı altında dini eğitim veren kurum ve kuruluşlarla ilgili kamu denetimine ne kadar ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Milli Eğitim Bakanlığı derhal okullarda ortak proje yürüttüğü bu çalışmalardan vazgeçmeli, bu kurumlarla olan ilişkilerine son vermelidir.

Ülkemizde yargı kararları ve uygulamaları cinsel istismara uğrayan çocuklara ne yazık ki istismarcılar kadar zarar vermektedir. Bu konuda olan bir çok olay örtbas edilmekte cinsel istismar suçu işleyen sanıklar adeta yargı kararları ile korunmaktadır. Diyanet fetvaları da arsıza yol göstermede etkin rol oynamaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun  ‘Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz’ sözlerine de tepki gösteren Eğitim Sen, bakanı istifaya çağırdı. Açıklama “çocuk istismarı ile ilgili davaların takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” sözleriyle sonlandırıldı.

egitim-sen-ensar-1

Sendika.Org