Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Neden Alevi köyü?

 

Neden Alevi köyü?

 

DİHA / MARAŞ / 31 Mart 2016

 

Maraş'ın Kürt Alevi köyün merasına mülteciler için yapılmak istenen konteynır kente karşı bölge halkı günlerdir çadır nöbetinde. Çeşitli hassasiyetlikler ve özelikle de cihatçıların buraya getirilmek istendiği yönünde endişeler dile getiriliyor. Eylemin sembol isimlerinden Döne Göksungur, “Neden özellikle Kürtlerin ve Alevilerin yoğun olduğu buraya konteynır kent kurma kararı aldılar?” diye soruyor.

Maraş Merkez Dulkadir ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Sivrice Höyük (Terolar) Mahallesinde mülteciler için yapılmak istenen konteynır kente, yaşam alanlarını daralttığı ve çeşitli hassasiyetlerden kaynaklı tepki gösteren halk, başlattığı "çadır nöbeti" eylemini devam ettiriyor. Daha önce kampın kurulmak istenen alana çadırlarını kurup nöbete geçen Alevi yurttaşlar, jandarma müdahalesi ardından kampın kurulacağı alanın 1 kilometre aşağısında çadırlarında nöbet tutmaya başladı. Maraş Yaşam Platformu öncülüğünde, Alevi derneklerinin desteği ile bir haftayı aşkındır devam eden nöbet eylemini sürdürenlerden biriside sembol isim haline gelen 53 yaşındaki Döne Göksungur.

'Korkuyoruz'

1986 yılından beridir Terolar mahallesinden oturduğunu belirten Göksungur, 3 çocuğuna ve ölümcül göğüs kanserine rağmen eylemi ilk başlatanlardan olduğunu söyledi. Göksungur, alana ilk kendisinin gittiğini, arkasından gelen 2-3 arkadaşla birlikte ilk çadırı kurduklarını dile getirerek, "Direnişimiz oradan büyüdü" dedi. 30 yıldır Terolar’da böyle bir dayanışmayı görmediğini ifade eden Göksungur, çoluk çocuk ile herkesin direnişte yer aldığı dile getirdi. Konteynır kentin kurulmasını kendi yaşam alanlarına bir müdahale olarak gören Göksungur, “Her tür şeyden kaynaklı biz bu kampın yapılmasından korkuyoruz. İnsanlar tedirgin. Mera olarak kullandığımız bu alanımız daralacaktır. Bizim tek kaygımız insanlar artık nefes alamayacaklardır” diye konuştu.

‘Neden Kürt Alevi alanına”

Maraş Vali Yardımcısı ile arasında geçen bir diyalogu da anlatan Göksungur, “Vali yardımcısı güvenliğimizi sağlayacağını söyledi. O gidip evinde oturacak nasıl bizim güvenliğimizi sağlayacak? Jandarma koyacakmış. Jandarmanın yanından geçmez başka yerden geçer” diye konuştu. “Neden özellikle Kürtlerin ve Alevilerin yoğun olduğu buraya konteynır kent kurma kararı aldılar?” diye soran Göksungur, endişeli olduğunu söylüyor.

Bir kişi kalsalar dahi direnişlerini sürdüreceklerinin altını çizen Göksungur, göçertilme korkusunu yaşıyor: “Bizim burada değerlerimiz vardır. Biz bunları bırakıp da nereye gidelim. Canımızı bırakıp gitsek dahi o insanlarımızın mezar taşlarını nasıl bırakacağız.”

(sde/mç/sd)