Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Erdoğan gündüz söyledi gece yıktılar

 

Erdoğan gündüz söyledi gece yıktılar

 

MARDİN/ŞIRNAK / DİHA / 7 Nisan 11:30 2016  - Devlet güçleri, savaş argümanlarına rağmen ilerlemekte zorlandığı Nusaybin ve Şırnak'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir" talimatını devreye koymaya başladı. YPS ve YPS-JIN'in direnişi karşısında ilerlemekte zorlanan devlet güçleri geri çekilerek, top atışları ile her iki merkezi bombardımana tuttu.

Özyönetim direnişinin 25'inci gününe girdiği Mardin'in Nusaybin ilçesinde ağır kayıplar veren devlet güçleri, ilerleyemeyince geri çekilip evleri yıkmaya başladı. Günlerdir ağır saldırı altında olan ve tüm üstün savaş tekniğine rağmen ilerleyemeyen devlet güçleri,Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "gerekirse evleri yakın, yıkın" talimatı üzerine mahallelerden çekilerek, ağır silahlarla mahalleleri yaylım ateşine tuttu.

Gece boyu Gürün TRT Tepe Karakolu'ndan üst üste havan atışlarının yapıldığı mahallelerde alev alan evlerden dumanlar yükseldi. Yine sabah saatlerinde ise Newroz alanı, İpekyolu, Veysika Mezarlığı ve Süleyman Bölmez Lisesi civarlarına konuşlanan tanklardan mahalleler top atışlarına tutuldu.

Şiddetli patlamaların da yaşandığı mahallelere çok sayıda ambulansın gittiği görülürken, Abdulkadirpaşa Mahallesi'nde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Gece saatlerinde Abdulkadirpaşa Mahallesi'ni ablukaya alan devlet güçleri, zırhlı araçlarda yaptığı top atışları ile mahalledeki evleri yerle bir etti. Yoğun saldırıların yaşandığı mahallede kayıplara ilişkin henüz net bir bilgi elde edilemezken, ilçede yoğun zırhlı araç hareketliliği devam ediyor.

Şırnak'ta özyönetim alanları yönelik saldırılar sürüyor

Devlet güçlerinin soykırım saldırılarına karşı direnişin 24 gündür sürdüğü Şırnak'ta ise direniş mahalleleri gece boyu bombardımana tutuldu. Akşam saatlerinden itibaren direniş mahallelerinde çatışmalar yoğunlaşırken, Yenimahalle'yi hedef alan devlet güçleri, gece boyu top atışlarına tuttu.

Yine günlerdir aralıksız bombalanan Dicle, Cumhuriyet, İsmetpaşa, Bahçelievler ve Gazipaşa mahallelerine yönelik saldırılar da sürüyor. Akşam saatlerinde saldırılar Bahçelievler Mahallesi'nde yeniden yoğunlaştı. Bombardımanla birlikte mahalleye girmeye çalışan devlet güçleri ile YPS/YPS-JIN üyeleri arasında çatışmalar yaşandı. Direnişe çarpan devlet güçleri, mahalleden geri çekilmek zorunda kaldı ve mahalleye yönelik top atışları yoğunlaştırıldı. Bombardımanlar sırasında birçok evde yangın çıktı. Yangına müdahale etmeye çalışan itfaiye ekiplerinin mahallelere girişleri ise engelleniyor.

Kente yönelik askeri sevkiyat da aralıksız devam ediyor. Cizre yönünden gelen onlarca araçlık askeri konvoyun 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Siirt yolu üzerinde bulunan askerlerin karargah olarak kullandığı okula gittiği görüldü.

(ekip/pu/ns)