Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Nusaybin ilk kez savaş uçakları tarafından bombalandı

 

Nusaybin ilk kez savaş uçakları tarafından bombalandı

 

YPS Genel Koordinasyonu, Türk savaş uçaklarının Nusaybin’in Alika mahallesini ilk kez bombaladığını açıkladı. Açıklamada, Nusaybin, Şırnak ve Van'da 19 özel harekatçının öldürüldüğü bildirildi.

 

12 Mayıs 2016 Perşembe 13:09

HABER MERKEZİ - ANF

 

Şırnak, Nusaybin ve Van’daki çatışma ve eylemlere ilişkin açıklama yapan YPS açıklamasında, devletin saldırılarda her türlü tekniği kullandığı ama buna karşı direnişin de yükseltildiği belirtildi.

YPS Genel Koordinasyonu açıklamasında ‘’Nusaybin'in Alika Mahallesi ilk kez savaş uçakları tarafından bombardımana tabi tutulmuştur. Pervasızca Kürdistan kentlerine saldıran TC ordusu, en ileri savaş donanımına sahip bombardıman uçaklarını da devreye koyarak direnişi kırmaya çalışmaktadır. Her türlü teknikle yapılan bu saldırılar karşısında öz savunma birliklerimizin görkemli direnişi de fedakar Kürdistan halkının yiğit evlatları tarafından sürdürülmektedir’’ denildi.

YPS, Nusaybin, Şırnak ve Van’da en az 19 özel harekatçının öldürüldüğünü açıkladı.

YPS’nin açıkladığı eylem ve çatışma bilançosu şöyle:

NUSAYBİN:

11 Mayıs günü akşam saatlerinde TC ordusuna ait savaş uçakları Alika mahallesinde 4 yeri bombalamıştır.

10 Mayıs sabah saat 09:00'da Alika mahallesinde 2 keskin nişancıya yönelik YPS-JIN birimlerimiz bir eylem gerçekleştirmiş, eylem sonucunda 1 keskin nişancı saray çetesi öldürülürken, diğeri ise yaralanmıştır.

Yenişehir mahallesinde bir eve yerleşen 2 keskin nişancı birimlerimiz tarafından hedef aldı. Bu eylemde 1 keskin nişancı öldürülürken diğeri ise yaralanmıştır. Aynı zamanda mahalleye girme girişimleri olan saray çetelerine karşı birimlerimizin eyleminde düşmana ait 2 kepçe darbelenmiş, 1 saray çetesi de yaralanmıştır. Yine saat 16:00'da saray çeteleri büyük bir grup ve çok sayıda zırhlı araçlar beraber Dicle mahallesine girme girişiminde bulunmuş, bu sırada birimlerimizin cevabı sert olmuştur. Burada 2 kepçe darbelenmiş, 1 kepçe imha edilmiş, 1 panzer imha edilirken 1 kepçe şoförü de öldürülmüştür. Bu etkili eylemde saray çetelerinin ölü ve yaralıları çoktur. Ancak çetelerin sis bombaları kullanmasından dolayı ölü ve yaralıların sayısı netleştirilememiştir.

12 Mayıs günü sabahı saat 05:30'da bir eve konumlanmak isteyen 2 keskin nişancı çeteye, birimlerimiz eylem gerçekleştirdi. Eylem sonucunda 1 suikastçı öldürülürken diğeri ise yaralanmıştır.

ŞIRNAK:

6 Mayıs günü İsmet Paşa mahallesinde 1 zırhlı araç Navyan tarafından mahalleye saldırdığı sırada birimlerimiz tarafından roketatarlarla vurulmuştur. Zırhlı araç tamamen imha olurken, içindeki özel harekatçılar da ölmüştür. Ayrıca Tatar mahallesi tarafında da yapılan atışlar sonucunda 1 saray çetesi daha öldürülmüştür.

7 Mayıs günü İsmet Paşa mahallesinde 1 kobra zırhlı araç mahalleye girmek istediğinde birimlerimizin roketatarlarla yaptığı eylem sonucu bu zırhlı araç imha olmuştur. Aynı gün 1 kepçe mahalleye girmek istediği sırada yapılan eylem sonucunda bu kepçe de imha edilmiş, şoförü de ölmüştür.

9 Mayıs günü Tatar mahallesi tarafında çeteler bir eve girmek istediği sırada, birimlerimiz tarafından sabotaj eylemi düzenlenmiştir. Saray çetelerinin enkaz altında kalmasından kaynaklı ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir. Aynı gün yine Tatar tarafında aralarında 1 rütbelinin de bulunduğu 5 kişilik bir grup Jandarma Özel Harekat elemanı, evin üzerinde bulundukları esnada roketatarlar ve ferdi silahlarla vurulmuştur. Bu eylemde çetelerin arasına isabet eden roketin patlaması ile 5 kişilik çete grubunun tamamı ölmüştür. Aynı gün 1 tank İsmet Paşa mahallesine girmek istediğinde birimlerimizin sabotaj eylemi sonucu bu tank imha edilmiştir. Müdahale için gelen 1 panzer roketatarlarla hedeflenmiş ve imha edilmiştir. Ayrıca olay yerine gelen 1 kepçe de birimlerimiz tarafından ferdi silahlarla vurularak darbelenmiş ve geri çekilmek durumunda kalmıştır.

İsmet Paşa ve Gazi Paşa mahalleleri arasından geçmeye çalışan 1 kobra zırhlı araca dönük sabotaj eylemi yapılmıştır. Patlamanın etkisiyle parçalanan kobra zırhlı aracın parçalarını toplamak isteyen 3 JÖH elemanı da hedef alınmış ve bunlardan 2 JÖH elemanı da öldürülmüştür. Başka 1 kobra zırhlı araç da müdahale için geldiği esnada roketatarlarla vurularak imha edilmiştir. İmha edilen bu kobra zırhlı araç yarım saat birimlerimizin denetiminde kalmıştır. Yine aynı mahalleye girmek isteyen 1 kobra zırhlı araç da B-7 silahları ile yapılan atışlar sonucunda iki roketin isabet etmesi sonucu imha olmuştur.

10 Mayıs günü Bahçelievler mahallesi ana cadde tarafında çeteler bir eve yerleşmeye çalıştıkları sırada birimlerimiz tarafından ağır silahlarla vurulmuşlardır. Vuruşlarda net olarak 3 Polis Özel Harekat elemanı öldürülmüştür. 11 Mayıs günü mahalleye girmek isteyen 1 zırhlı kobra tipi araca dönük de birimlerimizin roketli eyleminde bu zırhlı araç imha edilmiştir. Ayrıca yapılan atışlar sonucunda 1 Polis Özel Harekat elemanı öldürülmüştür.         

11 Mayıs günü birimlerimizin gerçekleştirdiği eylemler sonucunda 3 Jandarma Özel Harekat elemanı öldürülmüştür. Gazi Paşa ve İsmet Paşa mahallelerinin arasına yerleşmek isteyen 1 panzer roketatarlarla  vurulmuş, darbe alan panzer geri çekilmek durumunda kalmıştır. Aynı yerde ayrı zamanlarda enkazı kaldırmak için gelen 2 kepçe de birimlerimizin ferdi silahlar ve roketatarlarla hedeflemesi sonucu darbe almış ve geri çekilmek durumunda kalmıştır. Farklı bir taraftan mahalleye girmek isteyen 1 kepçeye karşı da birimlerimizin ağır silahlarla gerçekleştirdiği eylemde kepçe darbe alıp geri çekilmek durumunda kalmıştır. İsmet Paşa Mahallesinde 1 Drone tipi keşif uçağı düşürülmüştür.

Cumhuriyet mahallesi Cumhuriyet meydanında 1 kepçe 4 kez mahalleye girme girişiminde bulunduğu sırada, her dört seferde de bu kepçe vurulmuş, sonunda ağır darbe alarak geri çekilmiştir. Cumhuriyet meydanında konumlanan 1 tankı, birimlerimiz roketatarlarla vurmuştur. Tankın silahı ve A-4 silahı imha edilmiş ve tank geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Şırnak'ta 15 ve 17 Nisan tarihleri arasında şehit düşen 2 YPS üyemizin sicili;

Kod: Sefkan / İsim: Mehmet Gün / Anne: Fatma  Baba: Yusuf / D.Yeri: Gundıke Mele

Kod: Destan / İsim: Azat Gün / Anne: Heybet Baba: Hüseyin / D.Yeri: Gundıke Mele

VAN:

7 Mayıs günü akşam saatlerinde Van'ın Lalapaşa mahallesinde 1 zırhlı aracın devriye gezdiği esnasında birimlerimiz roketlerde bu aracı vurarak ağır darbelemiştir. Ölü ve yaralılar hakkında net bilgi alınamamıştır. Bu eylemden sonra saray çeteleri mahalleyi rastgele taramaya başlamıştır.

10 Mayıs günü Karlıova sokakta yapılan bir sabotaj eyleminde 3 Polis Özel Harekatçı ölürken 3 Polis Özel Harekatçı da yaralanmıştır.

10 Mayıs günü Karşıyaka sokağında 2 zırhlı araca dönük yapılan sabotaj eyleminde her iki araç da ağır darbe almıştır. Ancak bu araçlardaki çetelerin ölü ve yaralı sayısı netleştirilememiştir.