Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Taksim’den vazgeçmeyiz

 

Taksim’den vazgeçmeyiz

Engellemelere karşın 1 Mayıs'ta Taksim'de olacaklarını açıklayan emek ve meslek örgütleri AKP hükümetinin yasakçı inadının hukuk dışı, keyfi ve akıldışı olduğuna dikkat çekti. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB "Türkülerimizle, şarkılarımızla, karanfillerimizle o gün Taksim’de olacağız” dedi.

Emek ve meslek örgütleri yaptıkları ortak açıklamada 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda Taksim'de olacaklarını duyurdu. AİHM kararına rağmen hükümetin Taksim Meydanı'nı emekçilere kapatmasının kabul edilemez olduğunu belirten DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ortak bir açıklama kaleme aldı. Açıklamada “Hükümet çevrelerinden arka arkaya gelen tüm açıklamalara tek tek yanıt vermek olası değildir, ancak tüm açıklamaların ortak yönünün akıldışı, çelişkili ve yasadışı bir yasağa gerekçe üretme çabası olduğu rahatlıkla görülebilmektedir” denildi.

GEREKÇE ÜRETMEYE ÇALIŞIYORLAR
“İşçilerin hakları ve talepleri ile ilgili bugüne kadar ağzını bıçak açmayanlar, Taksim 1 Mayıs Alanı’nın yasaklanmasına gerekçe üretmek için sürekli konuşmaktadır” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bizler, işçi sınıfının dayanışma gününe bir bayrama hazırlanır gibi hazırlanmaya devam ediyoruz. 1 Mayıs’ı birlikte kutlamaya hazırlandığımız 60’ın üzerinde kurum olarak bizler 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağız. Bize ‘Taksim’den ümidi kesin” diyenlere, ‘Taksim’den ümidi kesmek emekten, gelecekten, yaşamdan ümidi kesmektir’ diyoruz.”

***

ÇHD 1 Mayıs için kriz merkezi kurdu
 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, 1 Mayıs'ta Taksim'de olacağını açıkladı. ÇHD, o gün yaşanacak tüm hak ihlallerini ve gözaltıları tapi edeceğini, karakol ve gözaltı birimlerinde olacağını bildirdi.
Taksim yasağına karşı ortaya konan direnişin meşru ve haklı olduğunu belirten ÇHD, yasağın aynı zamanda 1 Mayıs günü sergilenecek devlet saldırısının da şimdiden ilanı olduğunu vurguladı, bu anlamıyla 1 Mayıs günü yaşanacak tüm olumsuzluklardan siyasal iktidarın sorumlu olacağını söyledi.

***

İstanbul’da 39 bin polis ve 50 TOMA görevde
 

İstanbul'da 1 Mayıs'ta 39 bin polis görev alacak. Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev yapacak. 50 de TOMA kullanılacak.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü 1 Mayıs günü tüm personelin izinlerini iptal ederken o gün kentte 39 bin polisin görev yapacağı öğrenildi.
Bu polislerin 19 bini Taksim ve çevresinde görev alacağı 5 bin polisin ise Kadıköy'deki Türk-İş mitinginde görevlendirileceği ifade edildi.
Taksim'deki polisler her an müdahaleye hazır olarak bekleyeceği kaydedilirken kilit noktalarda ise polislere bekleme ve toplanma bölgeleri oluşturulacağı belirtildi. Önlemler kapsamında 50 TOMA'nın da kullanılacağı öğrenildi
Öte yandan ihtiyaç halinde 1 Mayıs'ta çevre illerden takviye olarak çevik kuvvet ekipleri de getirilebileceği kaydedildi. Ayrıca ihtiyaç duyulursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan da destek alınacak.

Kaynak: Birgün
Editör : Deniz Sarı